Reklama

Statysta – kto to jest? Jak nim zostać? Ile można zarobić?

Szukasz możliwości dodatkowego zarobku w ciekawy i rozwijający sposób? Zacznij statystować! Sprawdź, na czym to polega, jak zostać statystą i czy może stać się to naszym głównym źródłem zarobku?

Statysta - mężczyzna w kapeluszu
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_27972399_zabawny-cz%C5%82owiek-z-klapsem-filmowym.html

Wielu znanych aktorów, których dziś oglądamy w najbardziej kasowych filmach, zaczynało swoją karierę od roli statysty. Praca na tym stanowisku to szansa na oswojenie się z kamerą, przetestowanie własnych możliwości aktorskich. Chcesz zostać statystą? Być może ktoś zauważy Cię w tle na ekranie i uzna, że masz potencjał.

Statysta – kto to jest i na czym polega jego praca?

Statysta to postać, która pojawia się w firmie, teatrze lub reklamie telewizyjnej i odgrywa rolę tła w scenach zbiorowych. Jego celem jest wykonywanie zupełnie zwykłych czynności, takich jak obecność w kawiarni, na koncercie lub spacer w tłumie.

Statyści wzbogacają każdą scenę, w której znajdują się głowni aktorzy. Dzięki nim każde nagranie wygląda bardziej naturalnie i, szczególnie w serialach oraz programach telewizyjnych, nadaje odpowiedni charakter. Zastanawiasz się, jak nim zostać? Sprawdź!

Statysta – jak nim zostać?

Będąc statystą poznasz tajniki pracy ekipy filmowej, dowiesz się jaka atmosfera panuje na planie oraz zdobędziesz cenne doświadczenie, szczególnie gdy planujesz w przyszłości pójść na studia aktorskie.

Aby zostać statystą, możesz albo zarejestrować się do agencji aktorskiej i wypełnić zamieszczony na ich stronie formularz, albo szukać zleceń na własną rękę wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę “statysta praca” lub dołączyć do różnych grup na facebooku np. takiej jak “Castingi, Info Castingi, Epizodyści, Statyści, Praca w filmie” i znaleźć ciekawą ofertę dla siebie.

Dowiedz się także: Jak zostać aktorem?

Jeśli mieszkasz w małym mieście, a chciałbyś zacząć statystować, nie rezygnuj na starcie. Mieszkańcy małych aglomeracji również mogą znaleźć coś dla siebie, filmy lub seriale nagrywane są przecież w każdym zakątku Polski. Warto więc szukać ciekawych zleceń i się nie poddawać!

Czy statysta musi mieć wykształcenie aktorskie?

Statysta nie musi mieć ukończonych studiów aktorskich. Ważne, aby osoba ta była dyspozycyjna (ponieważ nagrania mogą trwać nawet cały dzień/noc i odbywać się w ciągu tygodnia lub w weekendy), a także spełniać określone wymagania dotyczące wyglądu, które mogą być naprawdę różne. Pracownicy agencji szukają dosłownie każdego. Najważniejsze jest to, aby idealnie wpasował się w tematykę danego serialu lub filmu.

Statysta – jakie są zarobki na tym stanowisku?

Według informacji zamieszczonych na stronie financialforce.pl, zarobki statysty zaczynają się od 40 do 90 zł za dzień zdjęciowy, jednak według innych specjalistów z agencji aktorskich, wynagrodzenie może sięgać również 200 zł. Inaczej jest w przypadku epizodystów, których rola w filmie lub serialu jest bardziej rozbudowana, dzięki czemu mogą zarobić nawet do 500 zł na dzień.

Statyści nie otrzymują stawki godzinowej, tylko dzienną. Wszystko więc zależy od tego, ile czasu spędzą na planie… a jest to naprawdę zróżnicowana kwestia. Nagrania mogą trwać półtorej godziny lub nawet dwanaście godzin, podczas których statysta głównie czeka na swoją scenę.

Czy zawód statysty może być pracą na pełen etat i stanowić główne źródło utrzymania? Niestety nie. Zawód statysty jest pracą dorywczą, która nie gwarantuje nam stałych i w pełni satysfakcjonujących zarobków. Maksymalną kwotę, jaką można wynieść ze statystowania to góra 2000 złotych. Jednak miesięczne zarobki statysty wynoszą zazwyczaj o wiele mniej. Wszystko zależy od ilości zleceń i stawek oferowanych przez agencje.

Sprawdź również:

Praca dodatkowa – kilka sposobów na to, jak sobie dorobić

Oceń artykuł
3.7/5 (6)