Czy PPK się opłaca? Są wyniki Instytutu Emerytalnego na 2020 rok!

Zastanawiasz się, czy PPK się opłaca? Instytut Emerytalny informuje, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku, na koncie pracownika jest o 935 zł więcej, niż sam wyłożył z własnej kieszeni. Sprawdź, ile można zaoszczędzić na PPK!

czy ppk się opłaca

Według raportu Instytutu Emerytalnego, na koncie przeciętnego uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych jest 2 020 zł, z czego 86 zł (czyli 9 procent) pochodzi z funduszu inwestycyjnego. Natomiast Główny Urząd Statystyczny obliczył, że po pierwszych dziewięciu miesiącach na koncie uczestnika PPK zarabiającego średnie wynagrodzenie, znajduje się o 935 zł więcej, niż wyłożył on sam z własnej kieszeni. W związku z tym, czy PPK się opłaca? Sprawdź!

Chcesz zacząć oszczędzać, ale nie masz jeszcze pracy? Zajrzyj na dział z ofertami GoWork.pl!

Czy PPK się opłaca? Pierwsze wyliczenia Instytutu Emerytalnego

Każdy pracownik, który bierze udział w PPK, musi odprowadzać 2 procent ze swojego wynagrodzenia w ramach wpłaty własnej. Według raportu Instytutu Emerytalnego, przeciętnie w pierwszych trzech kwartałach pracownik wpłacił około 962 zł plus zapłacony od niego podatek od wpłat pracodawcy – 123 zł. Reasumując, łączna kwota pracownika z ostatnich dziewięciu miesięcy wynosi razem 1085 zł.

Przypomnijmy również, że jeśli oszczędza się w PPK, to pracodawca i Skarb Państwa dokładają nam 250 zł w ramach wpłaty powitalnej i corocznie 240 zł. Jak informuje Instytut Emerytalny, po ukończeniu 60. roku życia i dokonaniu wtedy jednorazowej wypłaty do 25 proc. zgromadzonej sumy oraz rozłożeniu reszty na co najmniej 120 miesięcznych rat, dodatkowo uzyskuje się zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych.

– Jest to niezaprzeczalny zysk z uczestnictwa w PPK. Gdyby uczestnik PPK chciał samodzielnie inwestować te środki, w taki sam sposób jak w PPK, na jego koncie byłoby, po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, tylko 39 zł zysku – informuje Grzegorz Chłopek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Czy PPK się opłaca? Wykres

Zapoznaj się z poniższym wykresem zaprezentowanym w raporcie IE. Przedstawia on przepływ w złotówkach z punktu widzenia pracownika na dzień 30 września po trzech pierwszych kwartałach 2020 roku.

PPK
Źródło: Instytut Emerytalny

Jak sądzisz, czy w związku z tym oszczędzanie z PPK się opłaca?

Oceń artykuł
3.3/5 (7)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora