Będą podwyżki rent i emerytur od marca 2022 roku!

W 2022 roku będą podwyżki rent i emerytur! Sprawdź, ile wyniesie waloryzacja. W Dzienniku Ustaw właśnie opublikowano rozporządzenie. Wszystko może się jednak zmienić. Eksperci przewidują wyższą waloryzację na kolejny rok.

kobiety rozmawiają o podwyżce rent i emerytur w marcu 2022

W Dzienniku Ustaw opublikowano rządowe rozporządzenie o podwyższeniu (waloryzacji) emerytur o 4 procent. Dzięki temu emeryci zyskają większe świadczenia. Pojawiły się jednak pewne wątpliwości. Eksperci twierdzą, że waloryzacja z powodu rosnącej inflacji nie jest jeszcze ostatecznie oszacowana. W rezultacie waloryzacja może wynieść nawet 5,4 procent. Ile zyskają seniorzy na podwyżce rent i emerytur w marcu 2022 roku? Sprawdź.

Szukasz pracy? Aplikuj na oferty pracy w Szczecinie

Podwyżki rent i emerytur w marcu 2022 roku

Zapowiadana wcześniej przez Prawo i Sprawiedliwość waloryzacja kwotowo-procentowa nie niższa niż 70 złotych brutto nie wejdzie w życie. Pozostaje zatem jedynie waloryzacja procentowa. Po przeliczeniu 4-procentowej waloryzacji podwyżki rent i emerytur w marcu 2022 roku wyniosą 50 złotych brutto (41 złotych netto). Rząd przygotował jednak dodatkowe 10,5 milionów złotych na świadczenia w przyszłym roku. Dzięki temu „trzynastka” wyniesie 1063,49 złotych na rękę.

Podwyżki rent i emerytur w marcu 2022 roku nie są jeszcze oszacowane

Dziennikarze „Faktu” poinformowali, że według ekspertów 4-procentowa waloryzacja emerytur nie jest jeszcze oszacowana. Jest to efekt wysokiej inflacji. Instytut Emerytalny, opierając się na prognozach członków Rady Polityki Pieniężnej, przewiduje nawet 5-procentowy wzrost cen w kolejnym roku. Taki wynik odnotował również Główny Urząd Statystyczny. W efekcie waloryzacja emerytur w kolejnym roku może wynieść nawet 5,4 procent. Rząd zakłada jednak, że inflacja wzrośnie o jedyne 3,4 procent.

Oceń artykuł
3/5 (2)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Chcesz sprawdzić, ile zarabiasz brutto i „na rękę”?
Pomożemy Ci w tym!

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora