Reklama

Wczasy pod gruszą 2024 – dla kogo pieniądze na wakacje? Kiedy i jak złożyć wniosek?

Wczasy pod gruszą to jedna z form wsparcia finansowego pracowników. Pieniądze ze świadczenia wypłacane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Sprawdź, jakie są zasady przyznawania świadczenia i jak złożyć wniosek do pracodawcy, aby móc go otrzymać. 

Wczasy pod gruszą - okulary położone na pisaku na plaży

Wczasy pod gruszą to wsparcie finansowe do wypoczynku, wypłacane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Fundusz tworzą wszyscy pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku, zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Oprócz tego ZFŚS powinien obowiązywać w jednostkach samorządowych oraz w zakładach budżetowych (nauczyciele, policja itp.) bez względu na liczbę pracowników w zakładzie.

Wczasy pod gruszą – co to jest?

Pracownik otrzymuje od pracodawcy dofinansowanie na zaplanowanie wypoczynku. Zatrudniony sam sobie organizuje urlop i sam dokonuje jego opłat. Pracodawca zajmuje się refundacją kosztów albo całościowo, albo tylko w części.

Poza wynagrodzeniem za czas urlopu, pracownicy mogą otrzymywać dodatkowe dofinansowanie ich wypoczynku z funduszu socjalnego. Zasady, na jakich przyznaje się w urzędzie ten rodzaj dofinansowania, powinny zostać określone w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) – źródło Gov.pl

Wczasy pod gruszą to przywilej osób, które zatrudnione są w zakładach pracy, w których istnieje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. To właśnie z tego Funduszu pracodawca wykorzystuje pewną pulę pieniędzy na określone świadczenia.

Co w przypadku, gdy w danej firmie pracuje mniej niż 50 osób? Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzony jest wtedy na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Jednak pracodawca wcale nie musi tego robić. Jeśli więc chcesz otrzymać tego typu wsparcie, skonsultuj się ze swoim pracodawcą i dowiedz się, czy to u niego obowiązuje.

Wczasy pod gruszą – zasady korzystania

Warunki dotyczące przyznania wakacji pod gruszą powinny zostać określone w regulaminie (ZFŚS) Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Nie ma odgórnie zasądzonych regulacji ze strony państwa, zatem pracodawca ma możliwość uzgodnienia pewnych kryteriów przyznania. Świadczenie uzyskane w ramach wczasów pod gruszą nie jest objęte składkami ZUS. Ponadto, jeśli kwota dofinansowania nie przekroczy 380 zł ze środków ZFŚS, wówczas nie trzeba od niej odprowadzać kwoty na podatek dochodowy (jest bowiem zwolniona z podatku dochodowego).

Przyjmuje się, że zasady te obejmowane przez regulamin ZFŚS powinny określać między innymi warunki otrzymania świadczenia, takie jak:

  • kto jest uprawniony do wypłaty świadczenia,
  • jakie jest kryterium dochodowe,
  • jaka jest częstotliwość wypłat świadczenia,
  • ile dni nieprzerwanego urlopu pracownicy powinni wykorzystać,
  • co dokładnie decyduje o wysokości świadczenia.

Świadczenie wypłacane jest zazwyczaj wszystkim pracownikom, jednak w różnych wysokościach (kwoty wypłacane pracownikom różnią się). Często osoby w gorszej sytuacji materialnej, z dziećmi lub pracujące w szczególnie uciążliwych warunkach pracy mogą otrzymać dofinansowanie wczasów nieco wyższe.

Świadczenia urlopowe a wczasy pod gruszą

Nie należy mylić świadczenia urlopowego z wczasami pod gruszą, ponieważ są to dwa różne świadczenia. Świadczenie urlopowe ma charakter jednorazowy. Jest to dodatek finansowy dla pracowników przyznawany w podobnych okolicznościach – czyli kiedy pracownik chce skorzystać z 14 dni kalendarzowych urlopu. Świadczenie urlopowe jest pewnym substytutem dla wczasów pod gruszą. Dotyczy firm mniejszych, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników i nie posiadają Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Warto zaznaczyć, że firmy nie mają obowiązku wprowadzenia świadczenia urlopowego, jeśli nie mają ZFŚS, a więc rzadko można się spotkać ze świadczeniem urlopowym u pracodawcy.

Wczasy pod gruszą – dla kogo?

Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, z wczasów pod gruszą mogą korzystać wszyscy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i ich rodziny, byli pracownicy i ich rodziny (emeryci i renciści) oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu, np. osobom młodocianym, z którymi firma zawarła umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

W przypadku tego świadczenia nie ma znaczenia, jaki masz staż pracy, jakie są Twoje kwalifikacje zawodowe i jakie obejmujesz stanowisko.

Często zdarza się, że pracodawcy poszerzają krąg osób uprawnionych do otrzymania wczasów pod gruszą. Są to najczęściej pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia lub pracownicy tymczasowi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy przysługuje Ci tego typu świadczenie, skonsultuj się ze swoim pracodawcą.

Wczasy pod gruszą – kwota

Wczasy pod gruszą nie mają z góry określonej kwoty. Wszystko zależy od tego, ile wynosi Twoje stałe wynagrodzenie za pracę. Jeśli zarabiasz mniej, prawdopodobnie otrzymasz większą wysokość dofinansowania. Wczasy pod gruszą dają pierwszeństwo tym, których sytuacja materialna jest najtrudniejsza.

Zgodnie z art. 8. 1. ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, nie istnieje maksymalna ani minimalna kwota wczasów pod gruszą. Pracodawca może różnicować dostęp do wszystkich świadczeń, w zależności od sytuacji rodzinnej, życiowej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Musi jednak stworzyć regulamin, który będzie precyzować warunki otrzymania świadczenia.

Ważne! Od kwoty za wczasy pod gruszą nie odprowadza się składek ZUS.

Wczasy pod gruszą – ile dni?

Dofinansowanie wakacji z tytułu wczasów pod gruszą możliwe jest tylko wtedy, gdy Twój urlop wypoczynkowy będzie trwać co najmniej 14 nieprzerwanych dni. Możesz przeznaczyć je, na co tylko chcesz. Nawet na zwykły wypoczynek w domu w dowolnej porze roku. Nie ma również znaczenia, czy swój urlop spędzisz w kraju, czy za granicą.

Możliwość skorzystania z wczasów pod gruszą jest tylko raz w roku. Ze względu na konieczność długości urlopu w liczbie 14 dni, wczasy pod gruszą mogą być nieosiągalne dla nowych pracowników, których wymiar urlopu nie kwalifikuje do skorzystania ze świadczenia. Dopiero po zebraniu wszystkich dni będą mogli otrzymać dofinansowanie wypoczynku.

Wczasy pod gruszą. Ile trzeba przepracować?

Należy uzyskać odpowiedni staż pracy, by mieć prawo do urlopu wypoczynkowego, jaki wystarcza do ubiegania się o wczasy pod gruszą. Jak już wspomnieliśmy, aby móc skorzystać ze świadczenia, trzeba wykorzystać urlop w liczbie przynajmniej 14 dni. Przypomnijmy, jak naliczany jest urlop. Za jeden miesiąc pracy pracownik uzyskuje prawo do 1/12 z 20 dni urlopu. Jest o 1 i 2/3 dnia. Jeden dzień urlopu to 8 godzin pracy. Jeden miesiąc pracy u danego pracodawcy daje niespełna 2 dni urlopowe. Pracownik musi mieć prawo do minimum 10 dni roboczych i dwóch weekendów. Co daje w sumie 14 dni.

Wczasy pod gruszą – wniosek

Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie na wczasy pod gruszą, musisz złożyć wniosek do swojego pracodawcy. W innym wypadku nie otrzymasz żadnego zwrotu.

Wniosek o wczasy pod gruszą możesz złożyć przed lub po urlopie. Nie ma ustawowego terminu, który wskazywałby, kiedy dokładnie należy złożyć tego typu dokument. Wszystko zależy od regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązującego w danym zakładzie pracy.

Do wniosku o wczasy pod gruszą dołącz oświadczenie o dochodach i (jeśli w twoim zakładzie pracy jest to wymagane) rozliczenie PIT za poprzedni rok. Na tej podstawie pracodawca wyliczy wysokość wsparcia finansowego.

Wniosek o wczasy pod gruszą: jak wypełnić?

Zwykle to firma udostępnia gotowy wzór wniosku na wczasy pod gruszą. W celu uzyskania wniosku należy zgłosić się do działu kadr lub pobrać go z systemu dla pracowników (jeśli firma taki prowadzi). W przypadku, gdy pracodawca oczekuje od Ciebie złożenia własnego wniosku, wówczas możesz go skonstruować samodzielnie, zamieszczając w nim istotne informacje.

Wniosek o wczasy pod gruszą powinien zawierać dane pracownika, stanowisko, jakie pełni w firmie, jego dane kontaktowe oraz wskazanie czasu, w jakim chce skorzystać z urlopu. Dla oceny sytuacji materialnej pracownika i jego rodziny należy określić dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego.

Wniosek o wczasy pod gruszą – wzór

Jeśli Twój pracodawca nie udostępnia szczególnego wzoru o wczasy pod gruszą, możesz skopiować treść poniższego wniosku, lub pobrać dokument w postaci PDF.

Pobierz wniosek: wczasy pod gruszą – wzór


……………………………….

(data, miejscowość)

…………………………………

(imię i nazwisko pracownika)

…………………………………

(dane kontaktowe pracownika)

…………………………………

(adres pracownika)

…………………………………

(zajmowane stanowisko)

Wniosek o dofinansowanie wypoczynku “wczasy pod gruszą” 

Zwracam się z prośbą o przyznanie dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w ramach wczasów pod gruszą.

Świadczenie planuję zrealizować na wypoczynek w okresie od ………… do ………. .

Dochód miesięczny na członka rodziny wynosi …………………………… netto miesięcznie.

Do wniosku załączam następujące dokumenty:

  1. ………………………………………………….
  2. ………………………………………………….

…………………………

(podpis)

…………………………

(podpis)


Wczasy pod gruszą: dochód na członka rodziny

To regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych powinien ustalać sposób, w jaki wyznaczany jest dochód do wczasów pod gruszą. Pracodawca musi określić okres, z jakiego przyjmuje się dochód, a także osoby w rodzinie, których dochód jest brany pod uwagę. Należy w nim także wskazać składniki wynagrodzenia, które służą do wyliczenia dochodu. To pracodawca ustala kryteria dochodowe do otrzymania świadczenia.

Czy komornik może zająć wczasy pod gruszą?

Warto zaznaczyć, że wczasy pod gruszą nie stanowią wynagrodzenia za pracę. Środki przeznaczone na wczasy pod gruszą pochodzą z puli pieniężnej Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zatem komornik nie ma możliwości zajęcia środków z funduszu. Przynajmniej na podstawie opinii Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Inne zdanie na ten temat ma opinia Krajowej Rady Komorniczej. W celu dokładniejszej analizy problemu warto zbadać pismo od komornika, by wiedzieć, co dokładnie podlega egzekucji. Zatem w tym przypadku ciężko o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ zdania są podzielone.

Oceń artykuł
4.4/5 (8)