Reklama

Umowa zlecenie a ciąża – co warto wiedzieć?

Umowa zlecenie a ciąża to dość trudny temat, który może przysporzyć wielu problemów kobiecie. W przypadku umowy o pracę wszystkie uprawnienia związane z ochroną ciężarnej są ściśle określone w Kodeksie pracy. Natomiast w przypadku umowy cywilnoprawnej, jest zupełnie inaczej.

Umowa zlecenie a ciąża
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_114488089_m%C5%82oda-pi%C4%99kna-kobieta-w-ci%C4%85%C5%BCy-pracuj%C4%85ca-na-laptopie-kobieta-w-ci%C4%85%C5%BCy-szukaj%C4%85ca-informacji-i-zakup%C3%B3w.html

 

Umowa zlecenie podlega Kodeksowi cywilnemu, a nie tak jak w przypadku umowy o pracę – Kodeksowi pracy. W związku z tym, osoba zatrudniona na jej podstawie nie jest objęta szeregiem przysługujących jej świadczeń, takich jak opieka zdrowotna czy odprowadzanie składek na emeryturę oraz uprawnień pracowniczych typu: zwolnienie lekarskie, limitowany czas pracy i płatny urlop wypoczynkowy. Zleceniobiorca nie może również korzystać z szeregu gwarancji prawnych związanych z rodzicielstwem oraz z ochrony przed zwolnieniem z pracy. Sprawdź więc, jakie uprawnienia przysługują ciężarnej na umowie zlecenie. Co w przypadku wypowiedzenia? Jakie ma prawa?

Szukasz pracy na etat? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Umowa zlecenie a ciąża: jakie prawa?

W przypadku umowy zlecenie kobiecie w ciąży przysługują jedynie takie uprawnienia, jakie wynikają z umowy podpisanej przez obie strony. Zleceniodawcy może więc samodzielnie zdecydować o wprowadzeniu niektórych przepisów analogicznych do umowy o pracę, które dotyczą np. większej ochrony zleceniobiorcy czy praw do np. płatnego zwolnienia lekarskiego.

Przypominajka! Osoba pracująca na umowie zlecenie objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, emerytalnym i rentowym. Nie przysługuje jej jednak ubezpieczenie chorobowe, które uprawnia do otrzymania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego. Może jednak ubezpieczyć się dobrowolnie, składając swój wniosek do oddziału wojewódzkiego NFZ – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Umowa zlecenie a ciąża: wypowiedzenie

Umowa zlecenie a ciąża – w tym przypadku bycie w stanie błogosławionym nie chroni kobiety (zleceniobiorcy) przed zwolnieniem z pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, taka umowa może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron i żadna z nich nie może zrzec się prawa do jej rozwiązania.

“Art. 746. § 1 Kodeksu cywilnego: Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów”.

Jedyną “ochroną” pracownicy w ciąży jest świadczenie zlecenia na zasadach obowiązujących w przypadku umowy o pracę. Czyli na przykład w określonym miejscu i czasie oraz odpłatne (najpóźniej do 10. każdego miesiąca). Dlatego w przypadku różnych utrudnień ze strony zleceniodawcy, zgodnie z informacją podaną przez specjalistów na stronie Parenting.pl, kobieta może wystąpić na drogę sądową w celu określenia dotychczas wykonywanych przez nią obowiązków służbowych jako pracy etatowej.

Umowa zlecenie a ciąża: ZUS

Rząd przygotował projekt ustawy o obowiązku odprowadzania pełnych składek ZUS od wszystkich umów zlecenia (dowiedz się więcej -> Ozusowanie umów zleceń). Zmiany miałyby wejść w życie już na początku przyszłego roku. W związku z tym wszyscy przedsiębiorcy będą musieli zapłacić wyższe składki od wynagrodzeń zleceniobiorców, pracujących na przynajmniej dwóch takich umowach.

Żadne konkretne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. – To, w jakiej formie reforma wejdzie w życie i kiedy, zależy właśnie od dialogu ze związkami zawodowymi i organizacjami zrzeszającymi pracodawców. Nic w tej kwestii nie jest jeszcze przesądzone – wyjaśnia wiceminister pracy Stanisław Szwed w rozmowie z PAP (Polska Agencja Prasowa).

Na tę chwilę obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z ZUS (emerytalne, rentowe i wypadkowe) podlegają wszystkie osoby fizyczne, w tym kobiety w ciąży na umowie zlecenie. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Umowa zlecenie a ciąża: urlop macierzyński

Jeśli kobieta chce skorzystać z np. urlopu macierzyńskiego na umowie cywilnoprawnej, może wykupić dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w NFZ i otrzymać prawo do zasiłku macierzyńskiego czy opiekuńczego. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat świadczeń w tym zakresie? Przeczytaj: zasiłek macierzyński a umowa zlecenie – sprawdź, czy należą ci się pieniądze.

Kobiecie w ciąży na umowie zlecenie nie przysługuje urlop macierzyński i wychowawczy. Te uprawienia związane są tylko i wyłącznie z umową o pracę. Taka pracownica nie może również korzystać z przywilejów ciężarnych, które obejmują np. pracę w określonych godzinach czy zakaz pracy w porze nocnej. Dlatego też kobiety, które planują ciąże lub z pewnych przyczyn zaszły w ciążę nieplanowaną powinny od momentu poznania wyników testu ciążowego systematycznie przygotowywać się i tworzyć poduszkę finansową na miarę swoich możliwości. To zawsze dodatkowe zabezpieczenie, które pozwoli choć w minimalnym stopniu pozbyć się stresu związanego z nowym etapem życia. Warto także zdecydować się na natychmiastowe zapisanie się na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Oceń artykuł
2.8/5 (5)