Wyjazd na saksy – co to oznacza? Ile można zarobić?

Okres wiosenno-letni to idealny czas na saksy. Obecnie coraz rzadziej można spotkać się z tym słowem. Co ono oznacza? Sprawdź oferty pracy i zarobki na saksach. Dowiedz się również, czy wyjazd na saksy to dobry pomysł.

Saksy - meżczyzna z narzędziami do pracy na saksach

Zastanawiasz się, czym są saksy? Dawniej tę nazwę interpretowano jako wyjazd na pracę za granicą do Niemiec (wcześniej do Saksonii we wschodnich Niemczech). Obecnie saksy to potoczne określenie wyjazdu za granicę do pracy sezonowej. Polacy od dekad w ten sposób korzystają z możliwości dodatkowego zarobku. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim.

Wyjazd na saksy – jaka praca się opłaca?

Zgodnie z badaniem Migracje Zarobkowe Polaków z 2021 roku opracowanym przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group wciąż wielu Polaków rozważa emigracje zarobkowe. 16% osób aktywnych zawodowo myśli o wyjeździe. Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę, ponieważ głównie chodzi im o wyższe wynagrodzenia. Na drugim miejscu znajdują się natomiast wyższe standardy życia w innych krajach. Polaków zachęca także możliwość podróżowania. Ludzie wolą jednak wyjeżdżać na dłuższe terminy (minimum pół roku). Polacy najchętniej wyjeżdżają do Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę zarówno wynagrodzenia, jak i koszty utrzymania najlepiej wybierać takie kierunki, jak Norwegia, Dania, Australia.


Szukasz pracy w Białymstoku? Aplikuj na nasze oferty praca Białystok


Wyjazd na saksy bez języka

Oczywiście znajomość języka bardzo pomaga w utrzymaniu dobrej posady, komunikacji z pracodawcą i współpracownikami, oraz w kwestiach formalnych – a tych jest sporo przy organizacji wyjazdu na saksy. Język nie stanowi jednak całkowitej przeszkody. Są zawody, w których jego znajomość nie jest konieczna. Bez języka można sobie poradzić w pracy przy zbieraniu warzyw i owoców, budownictwie, czy w pracy na produkcji. Problem z pracą bez języka mogą mieć jednak osoby, pracujące z klientami, na przykład kelner.

Saksy – jak się przygotować do wyjazdu?

Przed wyjazdem najważniejsze jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Korzystając z usług agencji pracy, przede wszystkim trzeba zweryfikować ją pod kątem rzetelności, czy w sieci nie ma niepokojących opinii i czy firma w ogóle istnieje. Na saksach lepiej zorganizować także ubezpieczenie. Warto poczytać na temat kraju, do którego kandydat udaje się na saksy. Dokładnie zapoznać z prawem, językiem i lokalnymi zwyczajami. Przed wyjazdem trzeba się także dokładnie spakować, zabierając najważniejsze rzeczy, takie jak dokumenty, karta płatnicza, ładowarki do sprzętów, leki, kosmetyki, ubrania na różne okazje.

Ile można zarobić na saksach?

Wynagrodzenie ma saksach zależy między innymi od sposobu zatrudnienia, umiejętności i wykształcenia. Jeśli pracownik wyjeżdża na saksy do Niemiec za pośrednictwem agencji pracy, może zarobić 1950 euro netto miesięcznie na produkcji lub nawet 2600 euro netto jako hydraulik. Z kolei pomoc kuchenna zarobi 1200 euro netto, kucharz 1600 euro netto, a osoba sprzątająca 1300 euro netto. W Holandii monter sprzętu ciężkiego na saksach może zarobić 1800 euro netto miesięcznie.

Oceń artykuł
0/5 (0)