Przepisy antycovidowe 2021: zmiany w odprawach i przymusowych urlopach

Nowe przepisy antycovidowe 2021 to zmiany w odprawach i urlopach pracowniczych. Co się zmieniło? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

przepisy antycovidowe 2021

Nowy rok niesie ze sobą nowe przepisy antycovidowe 2021! Od 1 stycznia zaszły między innymi dwie kluczowe zmiany, które są bardzo ważne dla pracowników stale wykonujących swoje obowiązki zawodowe, ale również dla osób zwolnionych z pracy w związku z niskimi obrotami gospodarczymi w firmie. O czym powinieneś wiedzieć? Na co się przygotować w obecnym roku? Sprawdź.

Przepisy antycovidowe 2021: przymusowy urlop wypoczynkowy

Z art. 15gc. ustawy covidowej (Dz. U. z 2020 roku poz. 1842 ze zm.) wynika, że podczas epidemii COVID-19 lub innego zagrożenia epidemicznego pracodawca ma prawo udzielić urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów w wymiarze do 30 dni.

W poprzednim roku pracodawca mógł zlecać zatrudnionym wypoczynek należny za niewykorzystane dni z 2019 roku lub lat wcześniejszych. Natomiast w obecnym 2021 roku zgodnie z przepisami antycovidowymi 2021 zaległy urlop liczy się za 2020 rok. To znaczy, że jeśli pracownikowi zostało 6 dni urlopowych za poprzedni rok, to firma może wysłać go na przymusowy wypoczynek zgodnie z pozostałą liczbą przysługujących dni wolnych w dowolnie wybranym przez siebie terminie, bez konieczności uzgodnień.

Przepisy antycovidowe 2021: zmiana w odprawie zwolnionych pracowników

Od 1 stycznia 2021 zmienią się nie tylko zasady udzielania przymusowego urlopu wypoczynkowego, ale również maksymalna wysokość odpraw przysługujących zwolnionym pracownikom świadczącym pracę w firmach, które odnotowały spadek obrotów co najmniej o 25 proc. w ciągu miesiąca lub o 15 proc. w ciągu dwóch kolejnych miesięcy.

W tym przypadku, limit odpraw dla pracownika zgodnie z przepisami antycovidowymi 2021 wynosi obecnie 28 tysięcy złotych. Czyli jest aż o 2 tysiące wyższy niż w roku poprzednim. Skąd się to bierze? Ze wzrostu płacy minimalnej, która od 1 stycznia br. wzrosła do 2 800 zł brutto.

Szukasz pracy w Krakowie? Koniecznie sprawdź nasze oferty na -> Praca Kraków

Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora