Jak napisać podanie o praktyki studenckie do swojej wymarzonej firmy? Przygotowaliśmy mały poradnik, który wyjaśni Ci, jak to zrobić! Zobacz, jak wygląda podanie o praktyki zawodowe i pobierz bezpłatny wzór.
Praktyki studenckie dają szansę na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych, doświadczenia oraz poznania specjalizacji “od środka”. Dzięki temu wiele osób dopiero wtedy przekonuje się, czy rzeczywiście jest to zawód, który chce wykonywać w przyszłości. Podanie o praktyki zawodowe lub studenckie to też pierwszy kroki na drodze do podjęcia pracy. Pracodawcy, którzy zatrudniają studentów, często decydują się zostawić ich w firmie na stałe. Jeśli oczywiście spełniają oni wszystkie oczekiwania, wykazują się dużym zaangażowaniem oraz ambitnie podchodzą do swoich obowiązków. Natomiast pierwszym krokiem zakwalifikowania się do takiej pracy jest złożenie podania o praktyki studenckie lub zawodowe, które powinno być prawidłowo napisane i uargumentowane. Jak to zrobić? Do kogo kierować podanie o praktyki? Zapraszamy do lektury!
Poniżej znajduje się również darmowy wzór podania o praktyki studenckie do pobrania!
Spis treści
Praktyki zawodowe – co to jest?
Podanie o praktyki studenckie umożliwia rozpoczęcie pierwszego doświadczenia zawodowego. Oczywiście wtedy, gdy dostaniesz się na praktykę zawodową. Pozytywne rozpatrzenie podania o praktyki studenckie wiąże się bowiem z początkiem Twojej zawodowej kariery i mimo że zatrudnienie nie odbywa się jeszcze na „tradycyjnych” zasadach, to jednak jest to bardzo ważny moment w życiu zawodowym każdego młodego człowieka. Jednak czym dokładnie są praktyki studenckie? I czy praktyki zawodowe to to samo co praktyki studenckie?
Zacznijmy od tego, że praktyki studenckie i zawodowe to tożsame pojęcia dla jednego terminu określającego rozpoczęcie „pracy” pod nadzorem opiekuna praktyk, czyli bardziej doświadczonego pracownika, którego zadaniem jest wprowadzenie nowego członka zespołu i przedstawiciela zawodu w środowisko firmowe i branżowe. Pojęcie praktyk studenckich łączy się także ściśle z zaliczeniem studiów, ponieważ odbycie praktyk studenckich jest konieczne, aby ukończyć dany kierunek.
Podanie o praktyki studenckie: do kogo kierować?
Na samym początku odpowiedzmy sobie na pytanie, do kogo kierować podanie o praktyki studenckie. Jeśli nie wiesz, kto zajmuje się działem rekrutacji, możesz wejść na profil zawodowy firmy w LinkedIn i wyszukać rekrutera lub szefa działu, u którego chcesz praktykować.
Często jednak zdarza się, że wysyłamy podanie o praktyki na konkretne ogłoszenia znajdujące się w internecie. W takim wypadku dokładne dane odbiorcy, do którego należy kierować swoje aplikacje, znajduje się w treści ogłoszenia.
Pamiętaj, że aby dostać się na praktyki, nie musisz mieć żadnego doświadczenia. Dlaczego? Ponieważ właśnie podczas nich nauczyć się konkretnego zawodu od podstaw. W dodatku zadaniem pracodawcy będzie przekazanie ci całej potrzebnej wiedzy praktycznej i teoretycznej niezbędnej na danym kierunku.
Podanie o praktyki studenckie: jak napisać?
Podanie o przyjęcie na praktyki powinno zawierać stałe elementy pisma formalnego, czyli:
- Miejscowość i data
- Dane osobowe (imię i nazwisko, nr telefonu, adres e-mail)
- Dane firmy/pracodawcy, do którego składamy podanie
- Zwroty grzecznościowe
- Tytuł “Podanie o praktyki”
- Podpis praktykanta
A także treść o mniej sformalizowanej strukturze, w której na samym początku należy podać cel pisma (zaznaczyć, że dotyczy on przyjęcia na praktyki na konkretne stanowisko). Ta część nie posiada klucza, według którego należy podać konkretne informacje. Dlatego niestety, sprawia ona studentom spory kłopot. Wielu z nich skarży się również, że kiedy należy wskazać w nim argumenty przemawiające za pozytywnym rozpatrzeniem podania, nagle mają pustkę w głowie. Dlatego przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek dotyczących tego, jak napisać podanie o praktyki, aby każdy student mógł z nich śmiało skorzystać i otrzymać szansę zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych w wymarzonej firmie!
Jesteś jeszcze w klasie maturalnej i czeka cię wybór uczelni? Sprawdź nasz artykuł o studiach, po których dużo się zarabia!
Podanie o przyjęcie na praktyki: uzasadnienie
Podanie o praktyki zawodowe lub studenckie ma wiele wspólnego z listem motywacyjnym. Dlatego zawsze można się na nim wzorować przy tworzeniu własnego pisma. W jednym i drugim przypadku musisz jednak odpowiednio uzasadnić swoją motywację, postawę i zaangażowanie przemawiające za pozytywnym rozpatrzeniem podania w konkretnej firmie.
Od czego zacząć pisanie podania o przyjęcie praktyki? Tak jak już wyżej wspomnieliśmy, od podania celu pisma, czyli: wskazania, że dotyczy ono praktyk studenckich na konkretnym stanowisku pracy. Następnie napisz, w czym się specjalizujesz, jaką masz wiedzę i czy wcześniej odbywałeś już jakieś praktyki lub staż zawodowy. Sprawdź -> Staż a praktyki: czym się różnią?
Możesz również wymienić w podaniu o przyjęcie na praktyki swoje najlepsze cechy charakteru (takie jak np. kreatywność, wielozadaniowość, szybkość uczenia się, otwartość na nowe doświadczenia) oraz jak daną wiedzę przyjętą na praktykach chciałbyś wykorzystać w przyszłości.
Podanie o praktyki studenckie: wzór podania
Poniżej przedstawiamy wzór podania o praktyki studenckie, który ma posłużyć ci do stworzenia własnego pisma. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, czy chcesz, żeby jego treść była długa lub krótka. Warto jednak zbytnio się nie rozpisywać, tylko konkretnie i zwięźle uzasadnić swoje argumenty. Pamiętaj także o oficjalnym języku i zwrotach grzecznościowych (np. zakończenie „z wyrazami szacunku”).
………………………………………..
Miejscowość, data
………………………………………..
Dane praktykanta
……………………………………….
Dane pracodawcy
PODANIE O PRZYJĘCIE NA PRAKTYKI
Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie mnie na praktykę zawodową w Pańskiej firmie na stanowisku ………………………………………… (nazwa stanowiska). Obecnie podejmuję naukę w …………………………………… (nazwa uczelni) ze specjalizacją na kierunku ………………………………… (nazwa kierunku).
Prośbę motywuję ……………………………………………………………………………………………………………………………………….. .
W załączeniu przesyłam również swoje CV. Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.
Z wyrazami szacunku,
………………………………………………….
Podpis studenta
Darmowy wzór podania o praktyki studenckie
Jakie korzyści niosą ze sobą praktyki zawodowe?
Prawie każdy kierunek studiów łączy się z praktykami. Warto pamiętać, że aby rozpocząć praktyki studenckie oprócz wymaganych dokumentów, konieczna jest także solidna dawka motywacji i chęć do dalszej nauki. W czasie praktyk zawodowych rozwijasz bowiem w sobie przygotowanie do normalnego tryby pracy, który wiąże się z tym konkretnym zawodem. Odbycie praktyk to ważna lekcja dla młodego absolwenta, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z karierą zawodową, a możliwość wglądu w opinię opiekuna praktyk to możliwość otrzymania konstruktywnego feedbacku, z której warto korzystać.
Prowadzenie obowiązkowego dziennika praktyk również służy jako świetne usystematyzowania swojej codziennej pracy, nawet jeśli na początku będziesz wykonywał mniej znaczące zadania, to jednak wraz z biegiem praktyk możesz być przydzielany do ważniejszych obowiązków. Natomiast czas po odbyciu praktyk to już poważne wkroczenie w świat rynku pracy i konkurencyjnych procesów rekrutacyjnych, dlatego warto wykorzystać praktyki jak najbardziej na swoją korzyść, aby móc w następstwie wpisać je do CV.
nic specjalnego