Opodatkowanie fundacji i zmiany podczas dziedziczenia. Projekt nowych przepisów

Ministerstwo Rozwoju wraz z Ministerstwem Finansów opublikowało konkretne informacje dotyczące koncepcji o opodatkowaniu fundacji rodzinnych podczas ich dziedziczenia. Jest ona związana z projektem Polskiej Fundacji Rodzinnej.

opodatkowanie fundacji

Ustawa nowelizująca opodatkowanie firm rodzinnych miałaby wejść w życie na początku 2022 roku. Natomiast Ministerstwo Rozwoju z Ministerstwem Finansów planuje opublikować wstępny projekt nowych przepisów już w październiku tego roku. Na tę chwilę muszą jeszcze rozstrzygnąć kilka ważnych kwestii dotyczących ochrony interesów wierzycieli oraz opracowanie konstrukcji cywilno-prawnej. Na czym ma polegać opodatkowanie fundacji?

Opodatkowanie fundacji: czego dotyczy?

– Samo wniesienie aktywów funduszu właścicielskiego do fundacji rodzinnej byłoby neutralne podatkowo. Natomiast fundacja korzystałaby ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych, a zwolnienie dotyczyłoby przede wszystkim otrzymywanych dywidend i także przychodów z tytułu zbycia udziałów czy akcji – informuje w rozmowie z MarketNews24.pl Paweł Tomczykowski, partner zarządzający w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

W związku z tym, jak informują eksperci portalu MarketNews24.pl, efekt podatkowy dla beneficjentów fundacji rodzinnych ma być tożsamy z efektem dla spadkobierców z pierwszej grupy podatkowej o tak zwanej: neutralności podatkowej.

Jeśli jesteś ciekaw ile wynosi twoje wynagrodzenie netto czy brutto – zajrzyj do naszego kalkulatora płac!

Opodatkowanie fundacji: na czym będzie polegać?

Paweł Tomczykowski w rozmowie z MarketNews24.pl wyjaśnił również, na czym polegać będzie opodatkowanie fundacji i jaką stawką byłaby opodatkowana nadwyżka ponad kwotę funduszu. Co miałoby to oznaczać?

– Beneficjenci, czyli osoby wskazane przez fundatora w akcie założycielskim lub regulaminie fundacji, które otrzymywałyby świadczenia pieniężne z fundacji rodzinnej, korzystałyby ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, w takiej wysokości, w jakiej wpłacony został fundusz założycielski. Natomiast nadwyżka ponad kwotę funduszu byłaby opodatkowana stawką wstępnie określoną na 19 proc., a to oznaczałoby wprowadzenie nowego progu podatkowego w podatku od spadków i darowizn – wyjaśnia.

Szukasz dobrze płatnej pracy? Chcesz zarabiać więcej? Sprawdź nasze oferty!

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora