Reklama

Dla kogo mały ZUS plus? Sprawdź warunki!

Jak zgłosić się do mały ZUS plus? Do kiedy możesz to zrobić i czy spełniasz warunki do opłacania niższych składek? Zapoznaj się z poniższym kompendium wiedzy na temat małego ZUS plus, który rozwiąże wszystkie twoje wątpliwości!

Przedsiębiorca z filiżanką kawy przy oknie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_106500353_elegancki-doros%C5%82y-biznesmen-z-fili%C5%BCank%C4%85-kawy.html

[News archiwalny]

Składki ZUS stanowią duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorców. Dlatego też rząd zdecydował się nieco ułatwić rozkręcenie biznesu osobom, które osiągają odpowiednie przychody. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy nowe rozwiązanie, jakim jest tzw. Mały ZUS Plus. 

Mały ZUS plus już od 1 stycznia 2021 roku! Co to oznacza? Dzięki niemu będziemy mogli płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Ulga nie dotyczy jednak składki zdrowotnej. Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi: do kiedy należy zgłosić się do małego ZUS plus, jak obliczyć stawki, jakie są warunki, dzięki którym otrzymasz ulgę na składki na ubezpieczenie społeczne. Zapraszamy do lektury!

Mały ZUS plus: dla kogo?

Według art. 18c. Ustawy mały ZUS plus, podstawą do skorzystania z ulgi ze składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorcy jest fakt, iż jego przychód w poprzednim roku nie przekroczył 120 tys. zł, jeśli swoją działalność gospodarczą prowadził przez cały rok kalendarzowy.

Jak obliczyć mały ZUS plus, jeśli firma była prowadzona krócej niż jeden pełny rok kalendarzowy?

Jeśli działalność była prowadzona krócej, jednak przez co najmniej 60 dni, to limit przychodu (czyli 120 tys. zł) dzieli się przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku. Otrzymany wynik zaokrągla się do pełnych groszy w górę – jeśli końcówka kwoty jest równa lub wyższa niż 0,5 gr lub w dół, jeśli jest niższa. Jeśli w taki sposób obliczymy nasz przychód, wtedy będziemy wiedzieć, ile wynosi mały ZUS plus.

Przychód a dochód – jaka jest między nimi różnica? Sprawdź to w naszym Poradniku!

Mały ZUS plus: warunki

Aby skorzystać z mały ZUS plus, warunkiem jest:

  • Prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG lub innych przepisów szczególnych
  • Posiadanie przychodu z tytułu działalności gospodarczej uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli prowadziło się ją przez cały rok. Ważne! Przychód nie może przekroczyć 120 000 zł

Natomiast z małego ZUS plus nie skorzysta się wtedy, gdy w poprzednim 2020 roku przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą krócej niż 60 dni. To znaczy, że podlegał on ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż wspomniane wcześniej 60 dni.

Jak długo można korzystać z małego ZUS plus? Zasady

Według informacji zamieszczonej na Zus.pl, niższe składki na ubezpieczenie społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Warto jednak pamiętać, że jako miesiąc kalendarzowy przyjmuje się czas, podczas którego podlega się ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniom zdrowotnym co najmniej jeden dzień.

Jeśli przedsiębiorca korzystał już z małego ZUS plus w 2019 roku lub w styczniu 2020 roku, to okres ten wlicza się zarówno do 36 miesięcy, jak i do 60 miesięcy kalendarzowych.

Wiesz, że od 1 stycznia 2021 roku weszła w życie tak zwana ulga robotyzacyjna dla przedsiębiorców? Sprawdź, na czym polega!

Mały ZUS plus a Fundusz Pracy

Udział w małym ZUS-ie plus nie zmienia zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy. Ponadto składek na fundusz nie zapłacą przedsiębiorcy prowadzący działalność, u których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne będzie mniejsza niż płaca minimalna w 2021 roku (obecnie wynosi ona 2 800 zł brutto miesięcznie).

Mały ZUS plus: zgłoszenie

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą i korzystał z ulgi mały ZUS plus w 2020 roku i chce opłacać niższe składki również w 2021 roku, nie musi ponownie zgłaszać się do Zakładu.

Natomiast przedsiębiorca, który dopiero od 2021 roku chce skorzystać z małego ZUS plus, musi zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z kodem, który rozpoczyna się od cyfr 05 90 lub 05 92. Powinien również wyrejestrować się z ubezpieczeń ZUS ZWUA z kodem ubezpieczenia rozpoczynającego się 05 10 lub 05 12.

Mały ZUS plus: jakie dokumenty?

Jeśli przedsiębiorca korzystał z małego ZUS plus w grudniu 2020 roku i chce nadal kontynuować daną ulgę ze składek, to nie musi on przekazywać żadnych dokumentów.

Natomiast każdy przypadek wymaga przedstawienia innych dokumentów zgłoszeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, których dokładny wypis znajdziemy na stronie Zus.pl. Jak informuje Zakład, termin zgłoszenia do małego ZUS plus mija 1 lutego 2021 roku.

Szukasz pracy w Katowicach? Koniecznie sprawdź nasze oferty na -> Praca Katowice 

Oceń artykuł
3/5 (2)