Reklama

Bezrobocie w Europie. Jak na tle innych krajów wypada Polska?

Bezrobocie w Europie w 2020 roku było na bardzo wysokim poziomie. Główną przyczyną była pandemia koronawirusa, która w m.in. Hiszpanii spowodowała ogromny spadek liczby turystów podróżujących do tego kraju. W Polsce też nie było najlepiej.

ezrobocie w Europie - symboliczne zdjęcie wykresu
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_124329024_wykresy-i-schematy-blokowe-statystyki-makro-w-kolorze-niebieskim.html

[News archiwalny]

Stopa bezrobocia u osób do 25. roku życia w Hiszpanii wynosi aż 44 procent! Natomiast w Polsce ludzi młodych bezrobotnych jest 9,1 proc. To ogromna różnica, jednak sytuacja na rynku pracy w naszym kraju wciąż się zmienia. Ile wynosi bezrobocie w Polsce? Czy pandemia koronawirusa jest główną przyczyną bezrobocia w Europie?

Szukasz pracy? Chcesz zarabiać więcej i nie być ofiarą kryzysu gospodarczego w naszym kraju? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Bezrobocie w Europie: Hiszpania

Jak informuje portal Interia.pl, pod koniec 2019 roku bezrobocie w Hiszpanii wśród osób do 25. roku życia wynosiło 30,3 proc. Natomiast w związku z pandemią koronawirusa i masowym zamknięciem granic, wszystkich ośrodków turystycznych i restauracji kolejnych milion osób straciło pracę.

Narodowy Instytut Statystki (INE) oświadczył, że w sierpniu tego roku liczba turystów na Półwyspie Iberyjskim spadła aż o 75 proc. w porównaniu do 2019 roku. Ponadto wraz z pojawiającym się problemem branży turystycznej, pracę traciły osoby młode, co według danych Eurostatu stanowi aż 43,9 proc. populacji. Trochę lepszą sytuację bezrobocia w Europie mają mieszkańcy Włoch czy Grecji.

Bezrobocie w Europie a Polska

Dane Eurostatu wykazują, iż stopa bezrobocia wśród osób do 25. roku życia w Polsce sięga 9,1 proc. populacji. Nie jest to aż tak wysoki wynik jak  stopa bezrobocia w Europie, np. w Hiszpanii, natomiast pandemia koronawirusa spowodowała wiele zmian, których skutki na rynku pracy w Polsce będziemy odczuwać jeszcze przez kilka najbliższych lat.

Według dr Marcina Kędzierskiego, w Polsce istnieje już termin pokolenia lockdownu. Są to osoby, które będą musiały dostosować się do ciężkiej sytuacji na rynku pracy w przyszłości. – Ja bym określił to mianem straty pokolenia. Urodzeni w połowie lat 90. mają przed sobą trudny start. Na trwałe będą musieli godzić się na niższe dochody. Nawet ci dobrze wyszkoleni nie znajdą pracy w wymarzonych zawodach. Będą mieli opóźniony początek kariery i zostaną zmuszeni do akceptowania gorszych warunków pracy – wyjaśnia doktor.

Jakie są jeszcze skutki i przyczyny bezrobocia? Co wpływa na trudność w znalezieniu sobie dobrej pracy? Jak temu zapobiec? Odpowiedź znajdziesz w naszym Poradniku!

Aktualizacja

1 lipca 2023 r. na terenie Polski został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego w związku z SARS-CoV-2. Gospodarka zaczęła się jednak odbudowywać znacznie wcześniej. Już po pandemii, według szacunków Eurostatu wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w UE wyniosła w grudniu 2023 roku 5,9 proc. Polska obok Czech i Malty mogła pochwalić się najniższą stopą bezrobocia w UE.

Oceń artykuł
5/5 (3)