Automatyzacja świadczeń chorobowych: nowe zmiany w ZUS!

Automatyzacja świadczeń chorobowych to nowy plan Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma on odciążyć setki przedsiębiorców i przyspieszyć wydawanie zasiłków dla wszystkich pracowników oraz zleceniobiorców.

świadczenia chorobowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje zautomatyzować pełne pobieranie składek i przyznawanie świadczeń dla około 16 mln pracowników na etacie oraz zleceniobiorców. W związku z tym kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców, zatrudniających powyżej dwudziestu pracowników, zostanie zwolnionych z obowiązkowego opłacania składek. – To nieunikniony trend wynikający z ciągłego rozwoju systemów informatycznych w administracji publicznej. A ZUS ma najnowocześniejszy system, który kosztował niemałe pieniądze. Grzechem byłoby tego nie wykorzystać – wyjaśnia w rozmowie z “Rzeczpospolita” Cezary Kazimierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak funkcjonować będzie automatyzacja świadczeń chorobowych?

Automatyzacja świadczeń chorobowych ZUS: na czym będzie to polegać?

Pracownik wychodzący z gabinetu ze zwolnieniem lekarskim będzie miał od razu przyznawany zasiłek, bez składania jakichkolwiek dokumentów. W związku z tym pracodawca, czyli obecnie płatnik składek, zostanie zwolniony z obowiązku wyliczania i wypłaty świadczeń. W dodatku taki system może być jednym z elementów planowanej przez ZUS reformy i automatyzacji świadczeń chorobowych dla pracowników oraz obliczania i pobierania składek.

Automatyzacja świadczeń chorobowych dla pracowników: ułatwienia dla przedsiębiorców

Zmiana wprowadzana przez ZUS odciąża kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców. Automatyzacja świadczeń chorobowych oznacza bowiem w praktyce “narzucenie przez ZUS własnej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych, co pewnie doprowadzi do zwiększenia kwot napływających do funduszu ubezpieczeń społecznych. Dotychczas ZUS mógł zakwestionować rozliczenia przedsiębiorców niezgodne z jego interpretacją przepisów dopiero po kontroli. Po zmianach to firmy będą reklamować wyliczenia ZUS” – czytamy w “Rzeczpospolita”.

Szukasz nowego miejsca zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl!

Automatyzacja świadczeń chorobowych: opinia prezes ZUS

Jak informuje w rozmowie z gazetą prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, zmiany mogą oznaczać prawdziwą rewolucję dla 2,7 mln przedsiębiorców i 16 mln ubezpieczonych. Twierdzi również, że Zakład chce odciążyć biznes i przejąć od firm pełne rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne. To ZUS, a nie jak było dotychczas – płatnik składek, będzie ustalać obowiązek wszystkich ubezpieczeń i wysokość podstawy wymiaru składek, a także generować dokumenty rozliczeniowe.

– Zmiany związane z automatyzacją świadczeń chorobowych znacząco uproszczą rozliczenia przedsiębiorców w zakresie ubezpieczeń społecznych i zminimalizują praktycznie do zera ryzyko błędów w takich rozliczeniach, a więc i potrzebę dokonywania korekt. Ograniczy to także nadużycia przy rozliczaniu składek i wypłacie zasiłków. Przy okazji planujemy także integrację systemu ubezpieczeniowego z systemem podatkowym w definiowaniu przychodu. W obecnych przepisach występują na tym polu rozbieżności. Nasze analizy z lat ubiegłych wykazały kilkadziesiąt takich różnic – informuje prof. Gertruda Uścińska w “Rzeczpospolita”.

Jesteś ciekaw, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Sprawdź to w naszym Poradniku!

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora