Waloryzacja emerytur 2023. Podwyżki dla emerytów i rencistów!

Waloryzacja emerytur to mechanizm, który ma na celu utrzymanie realnej wartości rent i emerytur w odniesieniu do zmieniającego się rynku i cen. W rządzie trwają rozmowy dotyczące waloryzacji na rok 2023. Ile wyniosą podwyżki?

Waloryzacja emerytur 2023

Waloryzacja polega przede wszystkim na zwiększaniu nominalnej wartości świadczeń, w taki sposób, aby zachowały one swoją dotychczasową wartość na zmieniającym się rynku, a w tym przypadku — podczas inflacji. W Polsce przeprowadza się waloryzację co roku od 1 marca. Galopująca inflacja wymusza na rządzie nie tylko podniesienie płacy minimalnej, ale również wyższą niż kiedykolwiek waloryzację. Do tej pory mówiło się o waloryzacji na poziomie 13,8% jednak inflacja przekraczająca 17%, zmienia ustawienie na finansowej planszy. Ile wynosi obecna waloryzacja, a ile wyniesie ta przewidziana na rok 2023? Jakich podwyżek mogą spodziewać się seniorzy?

Co to jest waloryzacja?

Waloryzacja to proces, w wyniku którego podnosi się kwoty świadczeń minimalnych tak, aby zachowały one swoją wartość nominalną na niezmienionym poziomie. Główne czynniki wpływające na wskaźnik waloryzacji to przede wszystkim inflacja, która z miesiąca na miesiąc rośnie. 

Podwyżki waloryzacyjne opierają się na systemie cenowo-płacowym. Co to oznacza? Podczas obliczania nowej waloryzacji bierze się pod uwagę zarówno wzrost cen towarów i usług, jak i wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Pod uwagę bierze się tylko realne wzrosty, które mają znaczący wpływ na jakość życia. 

Waloryzacja emerytur w roku 2022 – aż dwie podwyżki

Emeryci i renciści w 2022 roku mogą cieszyć się aż dwukrotną waloryzacją świadczeń. Z czego wynikają? Pierwsza podwyżka to standardowa waloryzacja, która miała miejsce 1 marca tego roku. Natomiast druga ma związek ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład. W związku z reformą od rent i emerytur nie będzie pobierany podatek dochodowy, a wypłaty zostaną obciążone jedynie składką zdrowotną. Takie “uwolnienie podatkowe” przyczyni się do zwiększenia wartości netto renty lub emerytury. W 2022 roku wskaźnik waloryzacji wynosi 7%. Oznacza to, że aby uzyskać dokładną kwotę świadczenia po waloryzacji, należy wartość brutto pomnożyć razy 7%. 

Prognozy waloryzacyjne na 2023 rok — rozmowy już się zaczęły

W związku ponad 17% inflacją, ceny żywności, usług i energii nieprzerwanie rosną. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, obecnie obserwujemy ogólny wzrost cen o 17,2%. Obecnie portfele obywateli obciążone są nie tylko przez podwyżki stóp procentowych, ale także przez podwyżki cen energii, w tym opału o ponad 40%. Zważywszy na to, że dopiero zaczyna się sezon grzewczy, możemy tylko przypuszczać, że zima dla wielu gospodarstw domowych będzie niezwykle ciężka. Te podwyżki odczują również emeryci i renciści. Już teraz wielu seniorów narzeka na niemożność zakupienia opału na zimę, ze względu na zbyt wysokie ceny. 

Rząd stara się prostować skutki inflacji, jednak podejmowane działania dopiero po czasie wchodzą w życie. Tak samo jest w przypadku prognozowanej waloryzacji na rok 2023. Obecnie mówi się nawet o 15% podwyżkach lub wyższych. To ewenement. Jeśli ustalenia wejdą w życie, to emerytura wynosząca 4000 zł brutto wzrośnie o prawie 550 zł netto. 

 

Oceń artykuł
1/5 (2)