Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców a podwyżka płacy minimalnej

Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców wiąże się z podwyżką płacy minimalnej. Jak wzrosną koszty zatrudnienia pracownika? Czy wprowadzenie podwyżek płacy minimalnej nie wpłynie na jeszcze szybszy rozwój inflacji?

Podwyżka składek ZUS dla przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że w 2023 roku pracowników i przedsiębiorców czekają podwyżki płacy minimalnej. To, co dla jednych jest powodem do radości, innych — w tym wypadku prowadzących działalność gospodarcza i samozatrudnionych — przyprawia o ból głowy. W nadchodzącym roku czekają nas dwustopniowe podwyżki płacy minimalnej. Dla przedsiębiorców jest to tożsame z dwustopniowym podniebiem wydatków na wynagrodzenia oraz na składki ZUS i ubezpieczenie zdrowotne. Ile wyniesie podwyżka? Czy przedsiębiorcy odnajdą się w inflacyjnej rzeczywistości?  

Podwyżka płacy minimalnej a podwyżka dla przedsiębiorców

Analitycy zauważają, że jeśli rozporządzenie dotyczące podniesienia wartości płacy minimalnej wejdzie w życie, czeka nas najwyższy w historii wzrost składek ZUS dla przedsiębiorców. Projekt zakłada podniesienie minimalnego wynagrodzenia w systemie dwustopniowym. Jak na ten moment prezentują się zmiany? Analitycy z inFakt.pl przeanalizowali dane i udostępnili prognozy dotyczące wzrostu minimalnego wynagrodzenia dla pracownika wraz ze wzrostem kosztów pracodawcy, uwzględniając dwukrotność planowanej podwyżki: 

  • minimalne wynagrodzenie od 01.01.2023 – 3490,00 zł brutto 

          koszt pracodawcy – 4204,75 zł

  • minimalne wynagrodzenie od 01.07.2023 – 3600,00 zł brutto

          koszt pracodawcy – 4337,28

Wyliczenia te wskazują na prawie 540 zł średniego wzrostu wynagrodzenia pracowników w 2023 roku w odniesieniu do roku 2020. Natomiast średnie koszty pracodawcy wzrosną prawie o 750 zł, co oznacza ponad 25% zwiększenie wydatków. 

Podwyżka ta dosięgnie również nowych przedsiębiorców, korzystający z preferencyjnego opłacania składek ZUS. W przypadku składek preferencyjnych podstawę składek stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie składki te wynoszą -bez składek zdrowotnych – 285,71 zł, natomiast pod koniec 2023 roku mogą wzrosnąć do 327,47 zł. 

Podwyżka płacy minimalnej a przedsiębiorcy — czy podwyżka wpłynie na inflację?

Podwyżka płacy minimalnej może znacząco odbić się na przedsiębiorcach, którzy będą musieli wygospodarować dodatkowe fundusze na przyszłoroczne wynagrodzenia pracowników. Analitycy obawiają się, że takie rozwiązanie może doprowadzić do podniesienia cen produkowanych towarów i oferowanych usług. Zważywszy na wysoką inflację, która już przekroczyła 17% i nie ułatwia życia zarówno konsumentom jak i samym przedsiębiorcom, możemy zaobserwować próby szukania dodatkowych finansów w kieszeniach klientów. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że pod koniec tego roku przewidywana jest stagnacja gospodarcza związana z kurczeniem się sektora, przyszły rok może okazać się dla wielu firm niesprzyjający w zachowaniu rentowności, a nawet płynności finansowej. 

Oceń artykuł
0/5 (0)