Reklama

Niska stopa bezrobocia w Polsce? Jak radzi sobie polski rynek pracy podczas kryzysu?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w lutym jest na wyjątkowo niskim poziomie. Specjaliści wskazują, że kraj świetnie poradził sobie nie tylko z pandemią, ale również w obecnym światowym kryzysem. Jak jest naprawdę? Jak kształtuje się bezrobocie w Polsce na początku 2023 roku?

Pusty korytarz

Marlena Mociąg, minister rodziny i polityki społecznej, bezrobocie w lutym 2023 wynosi 5,5%. Oznacza to, że w porównaniu ze styczniem tego roku stopa bezrobocia utrzymuje się na tym samym, stabilnym poziomie. Jednak powodem do zadowolenia jest z pewnością fakt, że aktualny wynik jest o 0,4% niższy, niż zeszłoroczne szacunki wykonane w lutym 2022. Zważywszy na niestabilną sytuację ekonomiczną, inflację i zastój gospodarczy wynik taki napawa optymizmem. Co więcej, dzięki temu Polska jest drugim krajem w europie, które może poszczycić się najniższym bezrobociem. Przed nami są tylko Czechy.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Mociąg nie kryje zadowolenia i zaznacza, że mimo konieczności wsparcia, nasz rynek jest odporny na perturbacje ekonomiczne i polityczne:

To pokazuje, że pomimo trudnej sytuacji, gdzie za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna, sytuacja naszej gospodarki, mimo że nie jest łatwa, wymaga wielu wysiłków wspierania Polaków, (…) pokazuje, że rynek pracy jest odporny.

Niskie bezrobocie? Jak jest naprawdę?

Warto zaznaczyć, że szacunki stopy bezrobocia opierają się na uśrednieniu wyników ze wszystkich województw. Oznacza to, że mimo że ogólnokrajowy wynik jest niski, to jednak istnieją regiony, w których bezrobocie przekracza 9% – co już nie jest wynikiem zadowalającym. Na koniec lutego 2023 możemy zaobserwować najniższą stopę bezrobocia w województwie wielkopolskim 3,2%, natomiast najwyższa występuje w województwie warmińsko-mazurskim i wynosi 9,4%.

Co więcej, należy pamiętać, że wyniki te opierają się tylko na odsetkach osób zarejestrowanych w urzędzie pracy jako bezrobotni. Nadal znaczna część ludzi bez zatrudnienia z różnych powodów nie chce zgłaszać do urzędów pracy swoich problemów ze znalezieniem stałego miejsca pracy.

Warto także zauważyć, że wskaźnik bezrobocia w listopadzie 2022 wynosił 5,1%. Oznacza to zimowy wzrost bezrobotnych. W tym wypadku jest to jednak zjawisko częste, ponieważ wiąże się z sezonowością pewnych branż.

Oceń artykuł
1/5 (1)