Reklama

KRIR wnioskuje o wyższe dopłaty do usuwania odpadów rolniczych!

Odpady wytwarzane na gospodarstwie to duży problem. Obecne dopłaty za ich ekologiczne usuwanie są za niskie, przez co gminy nie są zainteresowane przystąpieniem do programu. Czy uda się wywalczyć podwyżkę dofinansowań?

Traktor na polu oraz ręka trzymająca worek z pieniędzmi

Zarząd KRIR złożył wniosek do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy o zwiększenie dofinansowania programu utylizacji i usuwania odpadów rolniczych. Obecne dofinansowanie to 500 zł za tonę odpadów. Jak twierdzą gimny  – to za mało, aby zachęcić rolników do ekologicznego usuwania śmieci powstałych w wyniku działalności gospodarczej. Krajowa Rada Izb Rolniczych w swoim piśmie zaznacza, że inicjatywa programu jest słuszna i warta kontynuowania, dlatego dobrze byłoby dołożyć starań i pieniędzy, aby zachęcić gminy i rolników do wykonania tego ważnego kroku w stronę ochrony środowiska. Stanowisko izb jest jasne:

Obecne dofinansowanie wynoszące 500 zł/t nie pokrywa kosztów związanych z usuwaniem odpadów w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, dlatego wiele gmin nie decyduje się na przystąpienie do programu.

O ile więcej?

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o podwyższenie dofinansowania do 800zł/t. Taka podwyżka zachęci gminy i rolników do korzystania z programu, a także pokryje niezbędne koszty utylizowania odpadów rolniczych. O jakich odpadach mówimy? Chodzi przede wszystkim o folie rolnicze, siatki i sznurki do owijania balotów czy opakowania np. big-bagów po nawozach.

We wniosku o zwiększenie dofinansowania znalazła się również prośba o rozszerzenie programu o utylizację opon. Stanowią one bowiem ogromny problem na wsiach, a ich składowanie i nielegalny wywóz stanową jeden z głównych problemów ekologicznych notowanych w gospodarstwach w całej Polsce.

Opony stanowią znaczący problem dla środowiska, ponieważ ich nieprawidłowe usuwanie skutkuje zanieczyszczeniem gleby i wody. Dlatego uważamy, że rozszerzenie programu dofinansowania na opony rolnicze będzie kolejnym ważnym krokiem w kierunku ochrony środowiska – czytamy w piśmie wystosowanym przez KRIR.

Oceń artykuł
1/5 (1)