Reklama

Już możesz składać wniosek o wsparcie z UE! Sprawdź do kiedy i co możesz dostać!

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że od 02.03.2023 roku można już składać wnioski o pomoc z funduszy Unii europejskiej. Na czym polega wsparcie? Dla kogo przeznaczony jest program SWO? Do kiedy składać wnioski?

Pomoc dla małych przedsiębiorców z UE

Czym dokładnie jest SWO? To projekt Systemu Wczesnego Ostrzegania, który pomaga przedsiębiorcom wychwycić pierwsze oznaki firmowych problemów i daje wsparcie w ich rozwiązywaniu. Idea pomysłu polega na zmniejszeniu liczby małych przedsiębiorstw, które coraz liczniej znikają z rynku. Często zamknięć tych można by uniknąć, gdyby na czas wprowadzić odpowiednie zmiany w zarządzaniu czasem, finansami i projektami. W ramach Systemu Wczesnego Ostrzegania firmy mogą uzyskać pomoc doradczą, mentoringową i szkoleniową.

Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dokładniej przestawił zasady programu:

Przedsiębiorca może otrzymać maksymalnie 18,5 tys. zł dofinansowania, które przeznaczy na wybrane przez siebie szkolenia lub doradztwo z Bazy Usług Rozwojowych. Wkład własny nie jest wymagany.

W SWO bierze już udział ponad 1700 firm, a z usług szkoleniowych skorzystało do tej pory ponad 1000 właścicieli i ich pracowników. Dzięki kompleksowemu wsparciu przedsiębiorstwa te mogły znacząco poprawić jakość swojego funkcjonowania na rynku i na wczesnym etapie pokonać problemy, z jakimi się mierzyły.

WAŻNE: Wnioski można składać do 15.03.2023 roku do godziny 12:00!

Dla kogo pomoc w Systemie Wczesnego Ostrzegania 2023?

SWO adresowany jest do mikro-, małych i średnich firm, które zauważają u siebie pierwsze objawy problemów finansowych, komunikacyjnych lub kadrowych. Na ten moment dofinansowania szkoleń dostępne są tylko dla przedsiębiorców (działających minimum 12 miesięcy) z województw:

  • zachodniopomorskiego,
  • pomorskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • wielkopolskiego,
  • lubuskiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • podlaskiego
  • mazowieckiego.

Jakie problemy kwalifikują firmę do uczestnictwa w programie? Są to przede wszystkim spadki w sprzedaży towarów i usług (oprócz sezonowych spadków), istotne zmiany kadrowe, zmiany prawne lub technologiczne, które wymuszają na przedsiębiorcach przebranżowienie.

Oceń artykuł
1/5 (1)