Reklama

Coraz więcej odnawialnych źródeł energii w polskich przedsiębiorstwach?

Wysokie koszty energii sprawiły, że co piąte polskie przedsiębiorstwo zdecydowało się na odnawialne źródła energii. Wśród najpopularniejszych sposobów pozyskiwania energii na razie króluje fotowoltaika. Czy czeka nas w najbliższym czasie transformacja energetyczna?

Odnawialne źródła energii

Jak wynika z danych przedstawionych przez  Schneider Electric tylko 20% przedsiębiorstw w pełni korzysta z odnawialnych źródeł energii. Może się jednak okazać, że trend ten się nasili, ponieważ trudne warunki  ekonomiczne i inflacyjne oraz wysokie ceny energii zmuszają przedsiębiorców do szukania kolejnych, bardziej opłacalnych rozwiązań. Nie bez znaczenia są również postulaty ekologiczne, które coraz częściej stają się także częścią PR firmowego. Jak możemy przeczytać na Portalkomunalny.pl:

W poprzednich latach większość polskich firm nie dostrzegała bezpośredniego związku między kryzysem klimatycznym czy transformacją energetyczną a ich własną działalnością gospodarczą. Jednak wybuch wojny w Ukrainie pociągnął za sobą poważne zaburzenia na rynku surowców, co z kolei przełożyło się na skokowy wzrost cen energii elektrycznej i paliw. Wiele firm musiało też stawić czoła potencjalnym niedoborom energii – pokazuje raport „Elektryczność 4.0”, opracowany przez Schneider Electric i Fundację Digital Poland.

Jak się okazuje, aż 86% polskich firm zostało w poprzednim i bieżącym roku dotkniętych podniesionymi cenami energii, co przełożyło się na wzrost kosztów produkcji:

Wynika z niego, że od stycznia 2022 roku do marca br. aż 86 proc. firm w Polsce zostało dotkniętych podwyżkami energii elektrycznej. Wzrost kosztów z tym związanych zadeklarowało 93 proc. MŚP i 65 proc. dużych przedsiębiorstw.

Co dalej z odnawialną energią?

Czy firmy radzą sobie z podwyżkami energii? Jak było do przewidzenia, część kosztów powstałych ze zwiększenia  cen energii została przeniesiona na konsumentów. Niestety nie jest to rozwiązanie długoterminowe, dlatego też firmy muszą szukać innych sposobów na obniżenie kosztów produkcji. Jak mówi Jacek Parys, dyrektor Pionu Sprzedaży Rozdziału Energii w Schneider Electric, podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu:

Zapytaliśmy 430 firm o wpływ wzrostu kosztów energii na ich działalność. Odpowiedź była jednoznaczna – blisko 90 proc. małych i średnich przedsiębiorstw powiedziało nam, że ich rachunki za energię wzrosły o ponad 160 proc. Wśród dużych firm ten wzrost sięgnął średnio 90 proc. Krótkoterminowo te firmy sobie z tym poradziły, przerzuciły wzrost kosztów energii na konsumentów, podnosząc ceny za produkty i usługi. Natomiast długoterminowo muszą opracować strategię budowy własnych, niezależnych źródeł energii odnawialnej.

Jak zaznacza dyrektor Pionu Sprzedaży Rozdziału Energii w Schneider Electric, fotowoltaika jest najpopularniejszym sposobem uzyskiwania tańszej energii:

Montaż instalacji PV o mocy do 50 kW jest co do zasady zwolniony z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a wdrożenie projektu o większej mocy wciąż jest też proceduralnie prostsze niż choćby instalacji wiatrowych. 77 proc. badanych firm wybrało energię słoneczną, 16 proc. energię wiatrową, 15 proc.– biomasę, a 13 proc. – energię wodną. – Oczywiście, jeżeli firma decyduje się na budowanie instalacji fotowoltaicznej, to jest dość duży koszt, przynajmniej ten początkowy.

Oceń artykuł
1/5 (1)