Reklama

Carrefour znika z Polski? Kolejny zagraniczny koncern może zniknąć z naszego kraju!

Niestety wszystko wskazuje na to, że francuska sieć sklepów popularnych na terenie naszego kraju powoli znika z kolejnych miast Polski. Według informacji zamieszczonych na portalu dlahandlu.pl przez sześć miesięcy zamknięto aż 71 sklepów Carrefour na terenie Polski. Czy to oznacza koniec zakupów w Carrefourze?

Carrefour

Carrefour już od jakiegoś czasu boryka się z problemami związanymi z sytuacją w kraju. Szczególnie podatne są sklepy franczyzowe, czyli takie prowadzone przez osoby prywatne lub partnerów biznesowych pod marka Carrefour. W ostatnim czasie siec potwierdziła problemy tych punktów w rozmowie z dziennikarzami TVN 24:

(…) sklepy te prowadzone są w różnych modelach biznesowych – jako nasze sklepy własne, ale także jako sklepy franczyzowe prowadzone przez partnerów biznesowych naszej sieci”. W takim właśnie modelu – współpracy franczyzowej – działają zarówno sklepy osiedlowe jak również wybrane supermarkety i hipermarkety z logo Carrefour. Niestety i na ten format sklepów negatywny wpływ ma trudna sytuacja gospodarcza w naszym kraju.

Przedstawiciele marki zaznaczają, że franczyzobiorcy borykają się przede wszystkim z wysokimi kosztami energii oraz rosnącymi kosztami wynajmu lokali. Biuro pracowe Carrefour Polska zauważa, że:

Wszystkie te elementy wpływają na rentowność prowadzonego przez nich sklepu, nierzadko powodując, że placówka, która jeszcze kilkanaście miesięcy temu przynosiła zyski, przestała być dochodowa.

Czy to koniec Carrefoura w Polsce?

Jak możemy przeczytać na portalu Next.gazeta.pl:

 Jeszcze w 2022 roku francuski gigant miał 928 placówek. Aktualnie jest to 95 hipermarketów, 153 supermarkety, 602 placówki typu convenience i siedem dyskontów Supeco. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba sklepów zmalała z 955 do 857.

Te dane jasno pokazują, że istnieje problem, chociaż jak zaznacza biuro prasowe, spółka stara się pomagać wspólnikom i szuka sposobów na przywrócenie rentowności, jednak nie zawsze się to udaje:

Jeżeli jednak właściciel sklepu i my nie widzimy takiej możliwości w określonej perspektywie czasowej, staramy się wychodzić naprzeciw naszemu partnerowi i pomagać w zamknięciu takiego nierentownego sklepu. Tak było w przypadku ok. 50 sklepów osiedlowych zamkniętych w pierwszej połowie 2023 roku.

Warto też zaznaczyć, że francuska sieć odnotowuje na terenie Polski najniższe wyniki finansowe w całej Europie.

Oceń artykuł
0/5 (0)