Reklama

Urlopy dla rodziców bardziej elastyczne? Będą zmiany w Kodeksie pracy

Szykują się zmiany w Kodeksie pracy dotyczące urlopu dla rodziców. Wszystko za sprawą wdrażania unijnej dyrektywy o łączeniu pracy z opieką. Co się zmieni? Czy proponowane poprawki zadowolą rodziców?

urlopy dla rodziców zmiany w Kodeksie pracy

Rząd chce doprecyzować przepisy o obniżeniu etatu i urlopu wychowawczego dla rodziców. Wiąże się to z wdrażaniem unijnej dyrektywy, która dotyczy łączenia pracy na urlopie wychowawczym z opieką. Według ekspertów, taka zmiana urlopów dla rodziców w Kodeksie pracy to dobra okazja do uporządkowania systemu urlopów, dzięki którym zarówno matka, jak i ojciec dziecka będą mogli lepiej pogodzić pracę z opieką.

Urlopy dla rodziców: zmiany w Kodeksie pracy

Jak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na wystąpienie rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Bodnara, zmiany w Kodeksie pracy dotyczące urlopu dla rodziców odnoszą się do skrócenia czasu pracy po powrocie z macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, jednocześnie nie obniżając wymiaru urlopu wychowawczego. Ministerstwo zapowiedziało również, że takie rozwiązanie może znaleźć się w Kodeksie pracy.

Zobacz także: Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Okazją do uregulowania powyższej kwestii w przepisach prawa będzie wdrożenie dyrektywy unijnej 2019/1158 z 20 czerwca 2019 roku w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (do 2 sierpnia 2022 roku).

Urlopy dla rodziców: zmiany w Kodeksie pracy. Wypowiedź ekspertów

Według ekspertów taka zmiana w Kodeksie pracy to dobra okazja do uporządkowania krajowego systemu urlopów dla rodziców i opiekunów oraz może umożliwić im elastyczną opiekę nad dziećmi.

– Przepisy trzeba doprecyzować w duchu możliwie najszerszego różnicowania uprawnień dla rodziców, tak aby mogli w najbardziej dogodny sposób łączyć pracę z obowiązkami opiekuńczymi. Konieczność nowelizacji K.p. w związku z unijną dyrektywą to okazja do szerszych zmian, w tym np. uporządkowania systemu urlopów na dzieci. Do tej pory wprowadzano nowe elementy i rozwiązania dla rodziców bez głębszej refleksji nad zachowaniem spójności całego systemu – wyjaśnia w Interia.pl prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Obecnie urlop wychowawczy udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia 6. roku życia dziecka, a jego wymiar wynosi maksymalnie 36 miesięcy. Z urlopu może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Każdemu z nich należy się wyłączne prawo do miesiąca urlopu, to znaczy, że jeśli matka dziecka skorzysta z 35 miesięcy opieki, to kolejny miesiąc będzie zarezerwowany dla ojca.

Szukasz pracy w Poznaniu? Koniecznie sprawdź nasze oferty na -> Praca Poznań 

Oceń artykuł
3/5 (2)