Reklama

Praca Krosno — gdzie szukać pracy w Krośnie?

Praca w Krośnie kojarz się przede wszystkim z zatrudnienie w przemyśle szklanym. Jednak jak dokładnie wygląda lokalny rynek pracy? Czy łatwo znaleźć zatrudnienie w Krośnie?

Praca Krosno - praca w hucie szkła

Krosno to piękne miasto położone w województwie podkarpackim. Jest największym ośrodkiem gospodarczym w południowym Podkarpaciu, dzięki czemu miasto cieszy się szybkim rozwojem i coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Dodatkowo Krosno budzi także zainteresowanie wśród turystów, którzy co roku tłumnie odwiedzają region. Nie bez powodu miasto nazywane jest „małym Krakowem” – Stary rynek z renesansowymi sukiennicami to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych Krosna. Jednak czy Krosno jest również atrakcyjnym kierunkiem dla osób poszukujących pracy? Jak wygląda rynek pracy w Krośnie? Czy praca w Krośnie to dobre rozwiązanie?

Jak wygląda rynek pracy w Krośnie?

Rynek pracy w Krośnie ma zróżnicowaną strukturę o podłożach przemysłowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że miasto zostało zbudowane na fundamentach przemysłu tkackiego oraz szklanego. Współcześnie Krosno nie odchodzi daleko od swoich gospodarczych tradycji i stawia na rozwój zakładów szklanych, tkalni, czy między innymi zakładów motoryzacyjnych.

Najważniejszym elementem tożsamości miasta jest przemysł szklarski. To między innymi obecność hut szkła użytkowego sprawia, że Krosno jest miejscem atrakcyjnym turystycznie. Dzięki działalności Centrum Dziedzictwa Szkła, wyroby z Krosna są promowane w całym kraju i za granicą. Produkcja szkła użytkowego czy włókien szklanych wymaga ogromnych zdolności rzemieślniczych i szerokiej wiedzy branżowej.

Bardzo ważną częścią przemysłu miejskiego jest również produkcja maszyn i sprzętu służących do wydobywania ropy naftowej. Warto zaznaczyć, że w okolicach Krosna została otwarta pierwsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Obecnie na terenie kopalni działa muzeum upamiętniające początek przemysłu wydobywczego w Europie i na świecie.

W mieście działa również świetnie rozwinięty przemysł motoryzacyjny skupiający się przede wszystkim na produkcji amortyzatorów i części samochodowych. W tym wypadku kapitał pochodzi zarówno od polskich przedsiębiorców, jak i od zagranicznych inwestorów, a fabryki te dają zatrudnienie tysiącom osób.

Warto zauważyć, że Krosno słynie również z produkcji najróżniejszych tworzyw sztucznych wykorzystywanych do produkcji AGD, urządzeń elektrycznych, a nawet podzespołów wykorzystywanych w pojazdach.

Na terenie miasta zarejestrowanych jest około 5500 przedsiębiorstw. Oto wykaz kilku firm z różnych branż:

  • Krosno Glass S.A. (dawne Krośnieńskie Huty Szkła)
  • „Eba” Sp. z o.o. Artykuły Metalowe — produkcja metalu
  • „Ekolot” Zakład Produkcyjny — produkcja sprzętu lotniczego
  • „Elektro-Serwis” Zakład Usługowo-Produkcyjny — produkcja i dystrybucja sprzętu elektronicznego
  • „Plast” Zakład Produkcyjny Magdalena Krzanowska — produkcja tworzyw sztucznych
  • Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Wojciech Gwizdała — zakład stolarski

Z racji turystycznego charakteru miasta w Krośnie świetnie radzi sobie gastronomia, handel i usługi. To właśnie w tych sektorach działa najwięcej mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm stawiających na lokalnego pracownika. Restauracje, sklepy, bary stanowią serce miasta i nadają mu charakteru oraz niepowtarzalnej atmosfery dodatkowo wspierając gospodarkę Krosna.

Zawody deficytowe w Krośnie

Analizując konkretny rynek pracy, warto wspomagać się danymi pochodzącymi z badań przeprowadzonych przez Barometr Zawodów na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Badania te ukazują wykaz zawodów deficytowych, równoważnych i nadwyżkowych w danym powiecie, województwie lub kraju.

Co dokładnie oznaczają te terminy? Jak możemy wyczytać na stronie Barometru Zawodów:

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Jak zatem wygląda sytuacja w powiecie krośnieńskim? Mamy tutaj zdecydowanie do czynienia z rynkiem pracownika, co oznacza, że to kandydaci, szczególnie Ci objęci deficytem, mogą negocjować warunki zatrudnienia. Jak wynika z analiz, dużym deficytem charakteryzują się zawody takie jak:

  • Blacharze i lakiernicy samochodowi
  • Cieśle i stolarze budowlani
  • Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
  • Inżynierowie budownictwa
  • Inżynierowie mechanicy
  • Krawcy i pracownicy produkcji odzieży
  • Kucharze
  • Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
  • Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
  • Spawacze

Natomiast zawodów w deficycie jest ponad 50! Dodatkowo pracodawcy odnotowują braki kadrowe w firmach działających w różnych sektorach. Brakuje zarówno pracowników fizycznych, jak i kadry wykształconej. Przedsiębiorcy poszukują grafików komputerowych, fizjoterapeutów, analityków, farmaceutów, a także monterów, dekarzy i cukierników. Przedstawiciele zawodów deficytowych wykazujący odpowiedni zakres kwalifikacji zawodowych mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie.

Aktualne oferty pracy w Krośnie

Jeśli interesuje Cię praca w Krośnie i zastanawiasz się jakie oferty pracy czekają na Ciebie w mieście, warto prześledzić aktualne ogłoszenia o pracę. Jakie wakaty potrzebują obecnie pracownika w Krośnie?

  • Operator Obrabiarek Sterowanych Numerycznie — przygotowywanie stanowiska pracy, wczytywanie programów obróbczych, uzbrajanie obrabiarki, wczytywanie programu obróbczego, nadzorowanie pracy zespołu, przygotowanie narzędzi odpowiednich do konkretnego programu w zgodzie z obowiązującymi przepisami (umowa o pracę).
  • Specjalista ds. marketingu internetowego — nadzorowanie i zlecanie linkbuldingu, przygotowywanie i wysyłka kampanii e-mailowych, budowanie i utrzymywanie dobrych relacji z klientami, organizacja spotkań z klientami online, tworzenie analiz i raportów działań marketingowych (umowa o pracę).
  • Zastępca kierownika sklepu zajmującego się dystrybucją artykułów wyposażenia wnętrz — sprawowanie nadzoru nad sklepem pod nieobecność kierownika, kontrola pracowników sklepu, tworzenie grafików pracowniczych, przygotowywanie analiz i raportów ilościowych z magazynów oraz z sali sprzedaży (umowa o pracę).
  • Specjalista ds. obsługi klienta — świadczenie pomocy w zakresie oferowanych usług, obsługa klienta poprzez różne kanały komunikacji (praca zdalna, umowa zlecenie, szkolenia podnoszące kwalifikacje).
  • Sprzedawca — obsługa kasy fiskalnej, dbanie o wygląd i estetykę sklepu, przestrzeganie standardów i procedur obowiązujących w firmie (umowa o pracę).
  • Monter gazociągów — prace przygotowawcze związane z budową rurociągów i instalacji technologicznych, montaż rurociągów i konstrukcji stalowych, przygotowanie do spawania elementów urządzeń (umowa o pracę).

Gdzie szukać pracy w Krośnie?

Szukając pracy w Krośnie najlepiej rozpocząć od serwisów z ogłoszeniami o pracę. Są to miejsca, które zrzeszają pracodawców i kandydatów do pracy. Niezależnie od tego, jakiej pracy szukasz, możesz liczyć na to, że znajdziesz ją właśnie na portalach internetowych zajmujących się tematyką rynku pracy oraz prowadzących giełdę ogłoszeń. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych sposobów prowadzenia rekrutacji. Wielu pracodawców poszukuje osób do pracy właśnie na takich serwisach. Oprócz tego, że są one ogólnodostępne i cieszą się ogromną popularnością, są również wygodne w obsłudze. Możesz filtrować oferty za pomocą specjalnych kategorii taki jak:

  • lokalizacja
  • umowa: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło
  • tryb pracy: praca zdalna, praca stacjonarna, praca hybrydowa
  • doświadczenie: wymagamy doświadczenia, nie wymagamy doświadczenia
  • etat: cały etat, pół etatu

Drugim popularnym sposobem jest udanie się do urzędu pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie oferuje nie tylko giełdę ogłoszeń i pomoc w znalezieniu pracy, ale zajmuje się również szeroko rozumianą aktywizacją osób bezrobotnych. Oferuje także staże i szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe.

Oceń artykuł
3/5 (2)