Reklama

Makijażystki — zakres obowiązków. Praca, wymagania, zarobki

Makijażystki to artystki, które potrafią stworzyć za pomocą makijażu prawdziwe dzieła sztuki. Nie mówimy tutaj o makijażu codziennym, ale o jego artystycznej odmianie. Na czym dokładnie polega praca makijażystki?

Makijażystki - narzędzia pracy makijażystki-wizażystki

Makijaż jest znany ludzkości już od wieków. Na przestrzeni lat zmieniały się kanony piękna, a przez to zmieniał się także obowiązujący makijaż. Co więcej, zmieniały się także kanony tego makijażu oraz osoby, którym był on przeznaczony. W ten sposób możemy obserwować jak rozwijały się zasady zarówno damskiego makijażu jak i makijażu męskiego. Gdy w dzisiejszych czasach męski makijaż zahacza o kontrowersyjność, tak kiedyś nikogo nie dziwiło to, że arystokracji noszą puder i róż na swoich zacnych policzkach.

Obecnie obserwujemy kilka podstawowych trendów w makijażu zwykłym i artystycznym. Ten drugi rodzaj, to już pewnego rodzaju sztuka wizażu i charakteryzacji. Zarówno jednym jak i drugim rodzajem makijażu zajmuje się zawód wizażystki oraz zawód wizażysty (i nie tylko tym). Jak zostać wizażystką/ makijażystką? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby rozwijać się w zawodzie wizażystki/wizażysty?

Na czym polega praca makijażystki? Opis zawodu — wizażystka

Na wstępie warto zauważyć, że makijażystka i wizażystka często traktowane są jako pojęcia tożsame. Nic w tym dziwnego, ponieważ wiele osób zajmujących się makijażem zawodowo określa siebie właśnie mianem wizażysty, zamiast makijażysty. Wynika to z tego, że często makijaż, czyli zadania makijażystki oraz wizaż (dbałość o całokształt wyglądu), czyli zadania wizażysty wchodzą w zakres jednej usługi i skupiają się wokół jednego specjalisty. Skupimy się tutaj na rynkowym połączeniu tych pokrewnych profesji.

Praca wizażystki (makijażystki) to przede wszystkim świadczenie usług profesjonalnego makijażu. Zazwyczaj osoba na tym stanowisku świadczy swoje usługi klientom indywidualnym, choć część przedstawicieli tego zawodu nawiązuje współpracę wykonania makijażu w salonach kosmetycznych lub podczas sesji zdjęciowych. Wizażyści zatrudniani są także przez agencje mody oraz stacje telewizyjne. Wizaż to także obowiązkowy element każdego planu filmowego.

Wizażystka jest przede wszystkim odpowiedzialna za wykonywanie makijażu za pomocą kosmetyków do tego przeznaczonych. Zazwyczaj chodzi o podkreślenie atutów i piękna malowanej osoby, choć czasami, szczególnie na planach filmowych, wizaż ma za zadanie oszpecić aktora, dodać mu lat lub zupełnie zmienić jego wygląd.

Wizażystka przyjeżdża o umówionej godzinie w konkretne miejsca pracy, aby wziąć udział w przygotowaniach do nagrań lub występów. Jeśli makijażystka pracuje z klientami indywidualnymi, spotkania mogą odbywać się w jej studiu. Wizażysta zawsze musi być uzbrojony we własne kosmetyki, ponieważ są one gwarantem jakości jego pracy. Często pracuje także na produktach profesjonalnych, które wymagają pewnych umiejętności.

Zakres obowiązków makijażystki

Wizażystka to zawód, w którym zakres obowiązków jest mniej więcej zawsze taki sam. W tym wypadku różni się tylko zawiłość i trudność wykonywanego makijażu. Makijaże mogą być delikatne codzienne, lub wieczorowe — cięższe. Ponadto jeśli chodzi o charakteryzację, dochodzi tutaj szereg dodatkowych zabiegów makijażowych, w których nie chodzi już tylko o ukrycie niedoskonałości. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę wizażystki, które pracują w kręgu klientów indywidualnych, wtedy zakres danego makijażu zamyka się do tego, czego życzy sobie klientka.

Mimo to możemy wyróżnić główny zakres obowiązków makijażystki — wizażystki:

  • wykonywanie profesjonalnego make-upu
  • podążanie według wytycznych klientów
  • dbanie o porządek w miejscu pracy
  • udzielanie konsultacji w zakresie makijażu (w przypadku wizażu także w zakresie ubioru i fryzury)
  • organizowanie kursów malowania
  • szlifowanie własnych umiejętności podczas szkoleń
  • prowadzenie swojej strony internetowej lub kanałów social media
  • dbanie o stałą jakość makijażu podczas nagrań

Jak zostać makijażystką?

Jeśli chcesz zostać wizażystą — makijażystą warto szlifować swoje umiejętności zarówno w domu jak i na wszelkiego rodzaju kursach i szkoleniach. Od wizażystki oczekuje się najwyższego poziomu usług, dlatego w tym zawodzie należy nabrać doświadczenia, ponieważ to właśnie dzięki niemu wyrabia się zmysł estetyczny i „pewna” ręka.

Oprócz szkoleń możesz także skorzystać z oferty szkół policealnych. Na wybranych zajęciach nauczysz się jak odpowiednio łączyć barwy, konturować twarz i ciało oraz jak profesjonalnie wykonywać makijaż, dostosowany do okazji.

Początkująca wizażystka musi najpierw przebić się na lokalnym rynku. W tym celu rozkręć swoje kanały na social mediach i zamieść parę ogłoszeń na miejskich portalach. Założenie własnej działalności gospodarczej to podstawy kierunek, który obierają młode makijażystki. Jako wizażystka możesz także znaleźć zatrudnienie w zawodzie w branży modowej lub filmowej. Agencje modelek, stacje telewizyjne i studia filmowe często poszukują osób do stałej współpracy. Mając doświadczoną i sprawdzoną wizażystkę w swoich szeregach, nie muszą tracić czasu i pieniędzy na poszukiwanie za każdym razem kogoś innego.

Makijażystka — wymagania

Warto zaznaczyć, że w swojej pracy wizażystka musi wykazać się przede wszystkim dużą dozą zmysłu estetycznego. Jest to element nie do przeskoczenia. Jeśli nie masz smykałki artystycznej, trudno będzie Ci wejść na profesjonalny poziom. Ważne jest dostrzeganie subtelnych załamań światła lub wzajemnych oddziaływań kolorystycznych.

Ponadto wizażystka musi mieć cierpliwość. Jest to praca z klientem (najczęściej są to kobiety), a jak wiadomo praca z klientem może potoczyć się różnie. Dlatego też przyda się jeśli wizażysta lub wizażystka cechują się, komunikatywnością i poczuciem humoru. W ten sposób łatwiej zdobyć i utrzymać klientów. Jeśli chcesz pracować jako makijażystka, twoim drugim imieniem musi być „kreatywność”. Dobrze jeśli znasz się także na modzie.

Ile zarabia makijażystka?

Zarobki makijażystki są w dużej mierze zależne od ilości zleceń. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, wtedy na kształt twoich ostatecznych zarobków wypływa także koszt wynajmu studia, podatków, składek oraz koszt materiałów. W zawodzie wizażystki duże znaczenie ma także miejscowość, w której pracujesz. Im większe miasto, tym na większe wynagrodzenie możesz zapracować. Warto pamiętać, że wiąże się to także z większą konkurencją.

Jak podaje portal Wynagrodzenia.pl mediana zarobków makijażystki zatrudnionej na etat ro 3570 zł brutto. Właśnie dlatego większość makijażystek wybiera swoją działalność. Mimo że dochody mogą nie być regularne, to jednak są wyższe niż na etacie. Dodatkowo masz możliwość podjęcia pojedynczych zleceń np. przy filmie lub programie telewizyjnym. Wtedy w zależności od wielkości i budżetu produkcji, a także od skomplikowania wymaganych makijaży, możesz liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie.

Oceń artykuł
0/5 (0)