Reklama

Prawie połowa Polaków ma kłopoty finansowe — przyczyny są dwie

17 listopada przypada ogólnopolski Dzień bez Długów. Z tej okazji Biuro Informacji Gospodarczej zamówiło badanie o nazwie “Oszczędności, kłopoty finansowe i długi Polaków”. Wyniki badania pokazują, że prawie połowa z nas nie będzie miała okazji do świętowania – 48 proc. Polaków ma kłopoty finansowe.

kłopoty-finansowe

Rośnie liczba dłużników i suma nieopłaconych zobowiązań

Jak czytamy na stronie PAP, z badania wynika, że 48 proc. Polaków ma kłopoty finansowe. 31 proc. respondentów wini inflację, a 23 proc. zbyt niskie zarobki. 10 proc. wskazuje na nieprzewidziane wydatki, 8 proc. na zdarzenia losowe, 7 proc. wskazuje problemy zdrowotne generujące duże koszty, a 6 proc. wzrost rat kredytów. 

Ponad 83,6 mld zł — tyle wynosi już kwota nieuregulowanych zobowiązań finansowych Polaków, takich jak bieżące rachunki, kary za jazdę na gapę, alimenty, raty kredytów itp. “Jak dotąd to najwyższa kwota zaległości, jaką odnotowaliśmy” – przyznaje, cytowany przez PAP, prezes BIG InfoMonitor, Sławomir Grzelczak. Niemal tak samo źle było w kilka miesięcy po wybuchu pandemii. Dziś rosną nie tylko kwoty zaległości finansowych, ale przybywa także samych dłużników. Obecnie jest ich 2,7 mln, czyli o 20 tys. osób więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku. 

Stresujemy się finansami, oszczędzamy na czarną godzinę, a nie na przyjemności 

Z badania wynika, że przybywa osób żyjących w napięciu przez problem z comiesięcznym dopięciem domowych finansów. 39 proc. ankietowanych przyznaje, że nie panuje w pełni nad swoim budżetem. Staramy się oszczędzać, ale motywuje nas do tego obawa przed niepewnym jutrem. 

Jeśli kumulujemy środki to na tak zwaną czarną godzinę, a nie po to, aby korzystać z życia i na przykład wybrać się na wakacje. Oszczędzamy na najbardziej stresogenne obszary życia, na przykład na wypadek niespodziewanych wydatków (42 proc. respondentów) czy na ewentualność utraty dochodu (29 proc.).

Kłopoty finansowe w Polsce nieznacznie częściej miewają mężczyźni – 49 proc. panów i 48 proc. kobiet. Niemniej niepewną sytuacją finansową częściej stresują się panie – 44 proc. kobiet i 34 proc. mężczyzn. 52 proc. osób, które borykają się z tego typu problemami to również osoby w przedziale wiekowym 35-44 i 55-64 lat. 

 

“Badanie “Oszczędności, kłopoty finansowe i długi Polaków” zostało zrealizowane przez Quality Watch metodą CAWI na próbie 1088 dorosłych Polaków w dniach 29 września – 2 października 2023 roku”.

Źródło: PAP

Oceń artykuł
1/5 (1)