Reklama

Logistyka — studia w Gdyni. Czy warto zostać logistykiem na Pomorzu?

Badania rynku pracy pokazują, że zbyt mała liczba maturzystów z Pomorza decyduje się na studia logistyczne. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników wzrasta. Czy zatem warto wybrać tę ścieżkę kariery? Ile zarabia logistyk i gdzie najlepiej rozpocząć kształcenie?

Logistyka - studia w Gdyni.
Logistyka – studia w Gdyni.

O przyjęciu na studia logistyka w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni decyduje kolejność zgłoszeń. Droga do zostania logistykiem na Pomorzu jest zatem otwarta dla każdego maturzysty, ale nie każdy odnajdzie się w świecie branży transportu, spedycji i logistyki. Jakie naturalne predyspozycje pomagają w osiągnięciu sukcesu w branży TSL i czy w ogóle warto rozważać wybór takiej kariery na dzisiejszym rynku pracy?

Czy warto studiować logistykę w Gdyni?

Pomorze to dobry region do poszukiwania pracy w dziedzinie logistyki. Oczywistym atutem jest obecność transportu morskiego. Znajduje się tu największy na Morzu Bałtyckim Terminal Kontenerowy — Deepwater Container Terminal Gdańsk — posiadający bezpośrednie połączenie z Azją i obsługujący wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Trójmiasto to także największy hub logistyczny północnej Polski. Działa tu m.in. czołowy europejski deweloper przestrzeni magazynowych, czyli Panattoni, a także inne znaczące firmy, jak choćby GLP, Prologis czy Segro.

Region jest bogaty w centra logistyczne (np. Pomorskie Centrum Logistyczne w Gdańsku) i, nie tylko morską, infrastrukturę, sprzyjającą działalności transportowo-logistyczno-magazynowej. Przebiega tędy autostrada A1, działa także Pomorska Kolej Metropolitalna.

Nic dziwnego, że jedną z najbardziej popularnych specjalizacji na studiach logistycznych WSAiB w Gdyni jest logistyka morska. “Prowadzimy studia uwzględniające specyfikę regionu, zarówno w kontekście Pomorza, jak i Polski” — mówi ekspert uczelni — prof. zw. dr hab. Danuta Rucińska.

Logistyka — praca po studiach. Zapotrzebowanie na rynku pracy

O tym, że warto studiować logistykę w Gdyni, mówią także badania rynku pracy. Barometr Zawodów wskazuje, że branża logistyczna w Gdańsku, powiecie gdańskim oraz sąsiadującym powiecie kartuskim cierpi na brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników. To tylko najbliższe regiony — zapotrzebowanie na logistyków sięga dużo dalej. W samym województwie pomorskim i zachodniopomorskim deficyt pracowników dotyczy wielu miast. Warto zwrócić uwagę na oferty pracy w  Chojnicach, gdzie rynek pracy  rozwija się dynamicznie i  z nastawieniem na tworzenie nowych miejsc pracy, w tym także w zawodach związanych z logistyką. Mimo znacznej odległości wiele młodych osób decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania  i wyjazd „w głąb” kraju w poszukiwaniu atrakcyjnych zarobków oraz możliwości zawodowych. Wspomniany deficyt obejmuje następujące powiaty:

  • malborski,
  • starogardzki,
  • kościerski,
  • chojnicki,
  • człuchowski,
  • szczecinecki,
  • koszaliński,
  • łobeski,
  • policki.

Kandydaci posiadający kwalifikacje zawodowe znajdą pracę również w innych częściach kraju. Dużo osób decyduje się już w czasie studiów podjąć zatrudnienie w zawodzie. Najczęściej jest to praca dodatkowa w Trójmieście. Takie rozwiązanie znacznie ubogaca CV przyszłego logistyka.

Co z zarobkami? Możliwości znalezienia pracy po logistyce jest wiele, ale czy i wynagrodzenia zachęcają do podejmowania studiów na tym kierunku?

Ile zarabia logistyk po studiach?

Dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak wyznaczyło mediany zarobków kadr zatrudnionych w magazynach, szeregowych pracowników ds. logistyki oraz asystentów w działach logistycznych na kwoty 3 980 i 4 300 zł brutto miesięcznie.

Natomiast specjaliści i starsi specjaliści do spraw logistyki, a więc najczęściej logistycy po studiach kierunkowych, pobierają średnio już 5,2 i 6,2 tys. zł brutto miesięcznie. Statystyczne wynagrodzenia spedytorów krajowych i międzynarodowych są o 300 zł wyższe. Z kolei mediana miesięcznych poborów kierowników i dyrektorów logistyki to 9 i 15,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Są to jednak dane ogólnopolskie i niekoniecznie dotyczą zarobków na samym Pomorzu. Dane GUS-u z 2020 roku, mówiące o przeciętnych miesięcznych zarobkach mieszkańców Gdyni, wskazały, że średnie wynagrodzenie zatrudnionych w transporcie i gospodarce magazynowej wyniosło tu 6,4 tys. zł brutto.

Studia: logistyka — dla kogo to dobry kierunek?

Studentowi potrzebna jest chęć nauki języków obcych i przełamywania barier w porozumiewaniu się. Specjalista ds. logistyki przede wszystkim zarządza, a od dobrego managera wymaga się m.in. doskonałej organizacji, chęci ciągłego rozwoju, systematyczności oraz umiejętności ustalania celów i skupiania się na priorytetach. Jeśli student nie znajdzie w sobie tych cech lub nie nabędzie ich w trakcie kształcenia, ciężko będzie mu sprostać wyzwaniom rynku pracy w dziedzinie logistyki.

Komunikatywność i umiejętność pracy w zespole — te kompetencje miękkie mogą brzmieć, jak banał wyciągnięty, z co drugiej oferty pracy. Niemniej, logistyk nigdy nie pracuje w samotności, w zamkniętym pokoju, do którego nikt nie ma dostępu. Musi skutecznie się porozumiewać oraz działać zespołowo.

Logistyka to dziedzina interdyscyplinarna. Od specjalistów, których grupuje, wymaga analitycznego myślenia, wiedzy dotyczącej planowania finansów, sprawnego zarządzania zasobami ludzkimi oraz technicznymi. Wielu rzeczy można się nauczyć, inne jednak stanowią pakiet naszych naturalnych predyspozycji lub, wręcz przeciwnie — przeszkód, czasem nie do pokonania.

Czy studia logistyczne w Gdyni są trudne?

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni uczestniczy w międzynarodowym programie “Adopt A Ship” stowarzyszenia InterManager. Jest to inicjatywa wywodząca się z Cypru, która z czasem zyskała aprobatę także w innych krajach, również w Polsce.

Cel przedsięwzięcia, którego nazwę można przetłumaczyć jako “Adoptuj statek”, jest prosty. To propagowanie zawodu marynarza wśród dzieci i studentów oraz zwiększanie świadomości na temat znaczenia żeglugi. Dla studentów logistyki w WSAiB udział w programie przynosi dodatkową korzyść, która procentuje w ich późniejszym życiu zawodowym. Umożliwia bowiem nawiązanie kontaktu z prawdziwą załogą pozostającą na otwartym morzu. Studenci ćwiczą praktyczne porozumiewanie się w języku angielskim, podejmują też próby nawigowania i ustalenia położenia statku załogi. To zdecydowanie jedno z zadań, które mogą napotkać w swojej późniejszej karierze zawodowej.

Studia dualne są właściwą odpowiedzią uczelni wyższych na potrzeby współczesnego rynku pracy. Polegają na nawiązywaniu współpracy z firmami, które oferują studentom odbycie praktyk lub staży zawodowych w swoich strukturach.

Tradycyjnie, uczelnie wymagają zaliczenia odpowiedniej godziny zajęć praktycznych. Ich organizacją student musi martwić się sam, a w wielu branżach, w których pracodawcy szukają przede wszystkim doświadczonych, pełnoetatowych pracowników, nie ma ku temu wielu możliwości.

Studia dualne pozwalają nie martwić się o konieczność znalezienia sensownego miejsca odbywania praktyk. Co więcej, zapewniają uzyskanie pierwszych doświadczeń w zawodzie, już w trakcie odbywania nauki. To istotna przewaga w momencie wchodzenia na rynek pracy, na którym poszukiwani są przede wszystkim kandydaci dysponujący odpowiednim stażem i umiejętnościami. “Firmy logistyczne poszukują pracowników, którzy wykazują się zarówno wiedzą praktyczną jak i teoretyczną” — przyznaje Dariusz Mierkiewicz — praktyk współpracujący z gdyńską WSAiB, zajmujący stanowisko Business Development Managera na Polskę w Port Koper (Słowenia) i BDM w SSIL, Safety and Security in Logistics.

Gdyńska WSAiB w ramach oferty studiów dualnych na kierunku logistyka współpracuje z firmą Nagel-Group oraz Uni-Logistics Sp. z o.o. Są to międzynarodowi spedytorzy transportu morskiego, lotniczego i drogowego.

Pandemia zmieniała także rynek edukacyjny, na którym od 2020 roku wzrosło znaczenie edukacji zdalnej. Logistyka w WSAiB w Gdyni (zarówno studia I i II stopnia) prowadzona jest stacjonarnie, lecz także w formie zaocznych studiów online. Daje to możliwość ukończenia kierunku również osobom spoza Gdyni i zwalnia z przeprowadzki do tego miasta. Czas trwania studiów magisterskich na kierunku logistyka w gdyńskiej WSAiB to tylko 1,5 roku nauki. 

Oceń artykuł
3/5 (4)