Reklama

Logistyka międzynarodowa – co robić po studiach?

Ten kierunek studiów cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród studentów. Czas pandemii pokazał, że transport i logistyka to główne gałęzie przemysłu, które są odpowiedzialne na komfort naszego codziennego życia. To także sektory, w których czeka stabilna i dobrze płatna praca. Jak wyglądają studia na kierunku logistyka międzynarodowa? Jakie zatrudnienie czeka na absolwentów?

Logistyka międzynarodowa

Studiując logistykę międzynarodową, studenci poznają jak działa transport i procesy logistyczne na całym świecie. Sektor ten jest bowiem wart miliardy dolarów rocznie, a firmy działające w branży to jedne z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw. Dlatego też wiele osób decyduje się na związanie kariery właśnie z tym sektorem. Jest to dobra inwestycja w swoją przyszłość. Firmy logistyczne oferują bowiem stabilne warunki zatrudnienia oraz wysokie zarobki, a także liczne benefity i wsparcie rozwoju kariery. Kierunki studiów, które pozwolą Ci pracować w logistyce i transporcie to między innymi logistyka oraz logistyka międzynarodowa. Dzisiaj skupimy się na drugiej pozycji. Na czym dokładnie polegają studia na kierunku logistyka międzynarodowa? Czy jest to kierunek dla każdego? Jakie zatrudnienie czeka na absolwentów kierunku logistyka międzynarodowa?

Logistyka międzynarodowa – jak wyglądają studia?

Studia na kierunku logistyka międzynarodowa lub na specjalności logistyka międzynarodowa to studia inżynierskie dwustopniowe. Oznacza to, że pierwszym krokiem są studia I stopnia, które wymagają obrony pracy inżynierskiej. Po ich zakończeniu student uzyskuje stopień naukowy inżyniera. Następnie możesz podjąć studia II stopnia, czyli magistra. I etap trwa zazwyczaj około 3,5 roku, natomiast II trwa około 1,5 roku. W ten sposób po zakończeniu pełnej edukacji wyższej otrzymasz tytuł magistra inżyniera.

Zajęcia dzielą się zazwyczaj na dwa rodzaje – ćwiczenia i wykłady. Niektóre z zajęć prowadzone są jednocześnie dla całego roku, inne natomiast przeznaczone są dla konkretnych grup studentów, którzy wybrali specjalizacje oferowane przez uczelnię. Studenci zdobywają wiedzę w ramach jednego kierunku, ale mogą korzystać także z wyspecjalizowanych zajęć oferujących już bardziej konkretne odnogi głównego kierunku. W ten sposób możesz kierować już od początku studiów swoją karierą nastawioną na konkretne zawody.

Warto pamiętać, że studia magisterskie to nie jedyna droga, którą możesz iść po zakończeniu I stopnia. Popularnością cieszą się również studia podyplomowe, które trwają średnio dwa lata – w zależności od programu – i są pewnego rodzaju uzupełnieniem wiedzy. Jednak po ich ukończeniu nie otrzymujesz żadnego tytułu naukowego. Część osób decyduje się na studia podyplomowe, mając tytuł inżyniera, natomiast inni korzystają z tej formy edukacji dopiero po studiach magisterskich.

Logistyka międzynarodowa – tryby studiów

Specjalność logistyka międzynarodowa lub cały kierunek dostępne są w dwóch formach kształcenia. Są to studia stacjonarne i studia niestacjonarne. Pierwsza opcja znana jest także pod nazwą „studia dzienne” Ten tryb dostępny jest na uczelniach państwowych i wiąże się z brakiem konieczności uiszczania opłat za uczestnictwo w zajęciach, które odbywają się w gmachach uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach od porannych do popołudniowych.

Studia niestacjonarne to zajęcia płatne, które oferowane są zarówno przez uczelnie państwowe, jak i przez prywatne placówki. W tym wypadku dostępnych jest dużo różnych form uczestnictwa w zajęciach. Można korzystać bowiem ze studiów wieczorowych, które trwają od poniedziałku do piątku jednak w godzinach popołudniowych, lub ze zjazdów weekendowych, podczas których studenci spotykają się na uczelni dwa razy w miesiącu na weekend. Jednocześnie dostępne są również studia zaoczne, czyli płatne, które tak naprawdę w swojej formie nie różnią się za bardzo od studiów dziennych państwowych.

Ostatecznie wybór formy studiów zależy od kilku czynników, jednak najważniejszym z nich są bardzo często finanse. Pod uwagę studenci biorą także to, czy mają już pracę na pełen etat bądź zobowiązania rodzinne. W przypadku młodych osób, po maturze, najbardziej popularne są studia państwowe, natomiast płatne zajęcia cieszą się powodzeniem wśród osób, które uzupełniają swoją wiedzą do już posiadanego zawodu lub założyli rodziny i mają stabilną sytuację finansową.

Studia na kierunku logistyka międzynarodowa – rekrytacja

Jeśli zależy Ci na podjęciu studiów na kierunku logistyka międzynarodowa, to warto pomyśleć o tym już w liceum bądź technikum, ponieważ to właśnie wtedy wybiera się przedmioty maturalne, które później są brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia. w przypadku specjalizacji logistycznej większość uczelni interesują wyniki maturalne z przedmiotów takich jak:

  • matematyka,
  • geografia,
  • fizyka,
  • wiedza o społeczeństwie,
  • język obcy.

Należy jednak pamiętać, że każdy uczelnia ma swoje wymagania, które mogą się różnić. Dlatego wart przed wyborem przedmiotów maturalnych nieco poznać ofertę lokalnych bądź najbliższych uczelni (choć oczywiście wiele zależy od Twoich planów na przyszłość).

Logistyka międzynarodowa – studia: program i przedmioty

Program studiów i na specjalności logistyka międzynarodowa zawiera przede wszystkim zagadnienia związane z logistyką inżynieryjną w wymiarze międzynarodowym. Poznasz więc szereg tematów związanych z planowaniem transportów zarówno wewnątrzzakładowych jak i wewnętrznych. Oprócz tego nauczysz się rozwiązywać problemy napotkanie w procesach logistycznych oraz dowiesz się jak prowadzić projekty, aby minimalizować ryzyko błędów czynnika ludzkiego.

Na stronie Otouczelnie.pl, która podsumowuje ofertę edukacyjną wszystkich polskich uczelni, znajdziemy podsumowanie programów oferowanych przez szkoły wyższe – zarówno te państwowe jak i te prywatne:

(…) posiądziesz wiedzę z zakresu metod, technik, narzędzi i sposobów stosowanych w procesie rozwiązywania zadań inżynierskich w logistyce, dzięki czemu zostaniesz obeznany ze środowiskiem pracy w tej branży i obierzesz najdogodniejszy dla siebie sposób działania. Zapoznasz się z tematyką towaroznawstwa, ekologistyki oraz matematyki, będącej podstawowym narzędziem logistycznym. Zajęcia warsztatowe nauczą się projektowania systemów logistycznych oraz skutecznego zarządzania nimi. Dowiesz się nieco o analizowaniu i diagnozowaniu sytuacji oraz strategii działań koniecznych do wdrożenia w zależności od rozpatrywanego problemu. Podstawy nauk humanistycznych pozwolą ci w odpowiedni sposób interpretować zjawiska społeczno – ekonomiczne, aby lepiej rozumieć zjawiska logistyczne.

Przedmioty również mogą się nieco różnić w zależności od uczelni, jednak możemy wygenerować podstawowe zajęcia, które przewijają się w większości uczelni:

  • międzynarodowe stosunki gospodarcze,
  • logistyczna koordynacja procesów w przedsiębiorstwach produkcyjnych,
  • międzynarodowe stosunki polityczne,
  • prawo międzynarodowe,
  • analiza finansowa operacji zagranicznych,
  • międzynarodowe centra usług logicznych,
  • zarządzanie łańcuchami i sieciami dostaw.

Logistyka międzynarodowa – co robić po studiach?

Po ukończeniu studiów absolwenci mogą liczyć na szerokie perspektywy zawodowe. Zatrudnienie czeka bowiem w przedsiębiorstwach produkcyjnych, przedsiębiorstwach transportowych, firmach doradczych czy firmach spedycyjnych. Uzyskania wiedza logistyczna pozwoli Ci podjąć zatrudnienie na stanowiskach specjalisty ds. kontroli procesów logistycznych lub specjalisty ds. jakości i standaryzacji.

Możesz podjąć pracę w praktycznie każdym sektorze związanym z branżą produkcyjną i transportową. Karierę zrobisz bowiem w controllingu, harmonogramowaniu, rozliczeniach, planowaniu przepływów w przedsiębiorstwach produkcyjnych i transportowych, transporcie, czy spedycji.

Możesz pracować zarówno u kogoś jak i prowadzić własną działalność gospodarczą, działająca na zasadzie współprac firmowych. Możesz również zdecydować się na rozwój jako audytor bądź poprowadzić własną firmę spedycyjną i transportową. Absolwenci logistyki międzynarodowej, którzy ukończyli np. uniwersytet ekonomiczny, mają bowiem nie tylko teoretyczną wiedzę, ale także praktyczne umiejętności, które przekładają się na wszechstronność ich kapitału pracowniczego nie tylko w środowisku krajowym, ale także w zakresie logistyki na całym świecie.

Rozwój zawodowy – logistyka międzynarodowa

Jeśli chcesz rozwijać się zawodowo w kierunku zawodów związanych z logistyką międzynarodową, musisz wziąć pod uwagę, jak istotne na dzisiejszym rynku pracy jest doświadczenie. Warto więc jak najwcześniej zacząć swoją przygodę ze zbieraniem doświadczenia zawodowego. Może już na studiach masz szanse na staz w dużej firmie logistycznej? Poszukaj także ofert skierowanych właśnie do studentów z elastycznym grafikiem. Często takie ogłoszenia zamieszczają firmy spedycyjne, których organizacja pracy wiąże się właśnie z dowolnymi godzinami bądź całkowitą pracą zdalną. To okazja dla młodych logistyków, aby zbudowali swoje CV jeszcze przed ukończeniem studiów.

Pamiętaj także, że bardzo istotne dla rozwoju zawodowego są wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia. Warto korzystać z tego rodzaju rozwiązań – szczególnie że w tych czasach dostępne są również rozwiązania bezpłatne. Pamiętaj także, aby świadomie budować swoje CV. Wybieraj więc oferty, które pozwolą Ci uformować nakierowane na jedną branżę lub jedno stanowisko CV.

Oceń artykuł
0/5 (0)