Najczęściej po maturze zastanawiamy się, czym chcemy się zajmować w życiu. Jedni wybierają dłuższą edukację i składają podania na studia, a drudzy chcą szkolić się w konkretnym zawodzie. Pomocne są w tym wypadku kursy, które pozwalają również uzupełnić swoje dotychczasowe doświadczenie.
Niektórzy łączą obie formy nauki wybierając studia dzienne, które odbywają się w tygodniu i jednocześnie uczęszczają na kurs z danej specjalizacji w weekendy. Czy opłaca się w ten sposób uzupełniać swoją wiedzę i wykształcenie?
Co bardziej się opłaca kursy czy studia podyplomowe?
Wybór pomiędzy kursami a studiami podyplomowymi zależy od wielu czynników, takich jak sytuacja zawodowa, dostępny budżet czy wymagania danej branży. Decyzję najlepiej podjąć po dokładnej analizie własnych potrzeb, możliwości finansowych i obecnej sytuacji na rynku pracy. Studia podyplomowe mogą zapewnić obszerniejsze spojrzenie na dany temat i są zazwyczaj bardziej rozłożone w czasie, natomiast kursy są krótsze, bardziej skoncentrowane i mogą być lepszą opcją dla osób chcących szybko zdobyć konkretne umiejętności.
Połączenie zainteresowań z pracą
Jeśli zastanawiamy się nad naszą karierą zawodową, warto na początku pomyśleć, czy można pogodzić nasze hobby, zainteresowania z konkretną pracą, która będzie przynosiła zarobek. Warto przemyśleć udział w kursie kosmetycznym, jeśli interesujemy się zdrowiem, pielęgnacją skóry czy zabiegami upiększającymi.
Najważniejsze, by praca przynosiła nam zadowolenie i satysfakcję. Oczywiście wynagrodzenie jest również kluczowym czynnikiem. Przed zapisaniem się na dany kierunek nauki czy kurs przeanalizujmy obecny rynek pracy i sprawdźmy na jakie zawody jest aktualnie zapotrzebowanie. Oprócz tego warto jest zwrócić uwagę na prognozy – jaka forma pracy utrzyma się, a która jest skazana na krótkotrwałe zainteresowanie. Wybierajmy pracę, która sprawia nam przyjemność – ale róbmy to z głową!
Podczas poszukiwań idealnej pracy musimy też wziąć pod uwagę nasze cechy charakteru czy zdolności fizyczne, ponieważ np. jeśli sami cierpimy na problemy związane z kręgosłupem, praca masażysty raczej nie jest dla nas. Osoby dobrze zbudowane, szczególnie mężczyźni z pewnością sprawdzą się w tym zawodzie. Dokonując wyboru zastanówmy się też nad tym ile czasu chcemy przeznaczyć na zdobycie zawodu – czy 5 lat, jak w przypadku ukończenia studiów wyższych, czy ok. 2 lat w przypadku udziału w kursie czy zapisaniu się do szkoły policealnej.
Zdrowa kalkulacja
Warto również zapoznać się z sytuacją na obecnym rynku pracy, sprawdzić które zawody są opłacalne, które będą przyszłościowe. Ta kwestia jest bardzo istotna, ponieważ warto od razu wybrać wykształcenie, które zapewni nam stabilną przyszłość, niż potem przekwalifikowywać się na inną specjalizację. Jeśli podejmiemy dobrą decyzję nie tylko zaoszczędzimy nasz czas, ale również pieniądze. Przed zapisaniem się na kurs, sprawdźmy przede wszystkim jakie zajęcia wchodzą w plan programowy. Ważna jest również ilość zajęć praktycznych, ponieważ na te największą uwagę zwracają rekruterzy oraz sami pracodawcy.
Dostępność czasu – kursy a studia podyplomowe
Studia podyplomowe trwają zazwyczaj jeden rok akademicki i odbywają się w weekendy, co może być wyzwaniem dla osób pracujących na pełen etat lub z obowiązkami rodzinnymi. Kursy są bardziej elastyczne – mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni i są dostosowane do intensywnej nauki w krótszym czasie. W obu przypadkach warto doliczyć czas na naukę własną, zadania, a w przypadku studiów – na przygotowanie pracy końcowej lub projektów grupowych.
Kursy czy studia podyplomowe – koszt nauki
Koszty nauki różnią się w zależności od wyboru. Studia podyplomowe kosztują od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, z kolei kursy, zwłaszcza specjalistyczne, mogą osiągać podobne ceny. Chociaż kursy mogą być bardziej kosztowne na poziomie zaawansowanym, czasami wymagają ukończenia kilku etapów, co sumuje się do znacznych wydatków. Cena nauki zależy więc od tematyki, poziomu zaawansowania oraz organizatora.
Zwrot inwestycji w kursy i studia podyplomowe
Inwestycja w edukację powinna przynosić korzyści zawodowe, takie jak awans, lepsze zarobki czy nowe możliwości biznesowe. Przed wyborem kursu lub studiów podyplomowych warto zastanowić się, czy dana ścieżka pomoże w rozwoju kariery, czy jedynie utrzyma dotychczasową pozycję. Kluczowe jest także sprawdzenie, czy przekazywana wiedza jest adekwatna do ceny oraz czy odpowiada realnym potrzebom rynku, a nie jedynie chwilowym trendom. Wnikliwa analiza pozwala na podjęcie trafnej decyzji dostosowanej do aktualnych celów zawodowych.
W zależności od tego, jaki typ kariery planujemy w przyszłości, przeanalizujmy poszczególne ścieżki dalszej edukacji i wybierzmy najkorzystniejszą dla nas opcję. A gdy edukacja dobiegnie końca i przyjdzie czas na szukanie pracy, najlepiej skorzystać z wyszukiwarki ofert na stronie GoWork.pl. Znajdziemy tak nie tylko aktualne ogłoszenia, ale również opinie o pracodawcach oraz wiele ciekawych artykułów związanych z życiem zawodowym. Możemy również zapisać się do newslettera, dzięki któremu strona będzie wysyłam nam na maila powiadomienie za każdym razem, gdy pojawi się oferta zgodna z naszymi preferencjami.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_109801952_kciuki-w-g%C3%B3r%C4%99-dyplom-dziewczyny-weso%C5%82y-czapka-dobry-humor-uniwersytet-architektura-szcz%C4%99%C5%9Bcie.html