Reklama

Czym jest pieczęć prewencyjna? Jaka jest jej cena?

Sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa przedsiębiorcy jest pieczęć prewencyjna. Stosowanie tego narzędzia niesie ze sobą sporo korzyści. Jaka jest cena pieczęci prewencyjnej i dlaczego warto z niej korzystać? Omawiamy sposób działania wspomnianego narzędzia.

mężczyzna analizujący dokument, na którym znajduje się pieczęć prewencyjna

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jakie korzyści może przynieść pieczęć prewencyjna? Przedsiębiorca, który z niej korzysta, zwiększa swoje bezpieczeństwo. Jest to rozwiązanie stosowane zarówno przez małe, jak i duże firmy. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę? Sprawdźmy, czym jest pieczęć prewencyjna i jakie korzyści wynikają z jej używania.

Co to jest pieczęć prewencyjna?

Rozwiązanie to często proponowane jest m.in. przez firmy obsługujące wierzytelności czy kancelarie prawne. Pieczęci prewencyjnej nie należy mylić z pieczątką firmową – jest to stempel zawierający inne dane. Jak najłatwiej wyjaśnić, co to jest pieczęć prewencyjna

Zazwyczaj znajduje się na niej logo firmy windykacyjnej oraz krótka treść, w której zastrzega się, jakie konsekwencje niesie za sobą brak terminowej wpłaty. Z pieczęcią prewencyjną możemy spotkać się np. w wezwaniach do zapłaty lub fakturach. 

W celu określenia definicji pieczęci prewencyjnej należy wskazać, że znajdują się na niej dane firmy obsługującej wierzytelności przedsiębiorcy. Nazywana jest ona środkiem zapobiegawczym czy też „straszakiem”, który zazwyczaj zwiększa priorytet wystawionego dokumentu finansowego oraz umacnia wizerunek firmy w oczach płatnika. Przedsiębiorcy, którzy ją stosują, motywują drugą stronę do terminowej zapłaty należności, dzięki czemu rzadziej dochodzi do ich windykacji. 

Dodatkowym elementem motywującym dłużnika do spłaty jest umieszczenie loga KRD na pieczęci prewencyjnej. Wiąże się to z jednorazowym kosztem – 49 zł. 

Zobacz również, ile wynoszą zarobki windykatora

Cena pieczęci prewencyjnej

Podejmując współpracę z firmą zajmującą się obsługą wierzytelności lub kancelarią prawną, warto zastanowić się nad korzystaniem z pieczęci prewencyjnej. Na jaki wydatek trzeba się przygotować? Cena pieczęci prewencyjnej zależy od kilku czynników, m.in. zakresu usług, z jakich korzysta przedsiębiorca, czy też oferty danej instytucji. W sieci można znaleźć różnorakie oferty dotyczące stempla, który nazywany bywa również pieczęcią windykacyjną. Firmy zazwyczaj proponują możliwość korzystania z pieczęci prewencyjnej w formie abonamentu. Koszt usługi wynosi od około 39 do 99 zł miesięcznie. Najdroższe pieczęcie prewencyjne to te przygotowane w obcych językach. 


Szukasz zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy w Gdańsku i innych miastach na GoWork.pl!


Pieczęć prewencyjna w wersji elektronicznej

Tego rodzaju stempel różni się od innych pieczęci – przedsiębiorca ani firma obsługująca należności nie musi ręcznie umieszczać jej na dokumencie. Profesjonalne firmy proponują rozwiązanie wygodne dla wszystkich – pieczęć prewencyjną w wersji elektronicznej. Przedsiębiorca może samodzielnie ją pobrać, np. w formacie .jpg, .gif lub .png, a następnie umieścić ją w odpowiednim miejscu na fakturze lub innym dokumencie finansowym. Możliwe jest korzystanie zarówno z e-pieczęci prewencyjnej, jak i tradycyjnej formy stempla. 

Dlaczego warto skorzystać z pieczęci prewencyjnej?

Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, ciężko jest określić jego dokładną skuteczność. Należy jednak zaznaczyć, że umieszczenie pieczęci prewencyjnej na dokumentach to dla płatnika informacja, że przedsiębiorca pilnuje terminów płatności. Jego to również sugestia, że druga strona korzysta z usług specjalistów od windykacji. 

Pieczęć prewencyjna może okazać się przydatna jako narzędzie dyscyplinujące płatnika, który najpewniej potraktuje zawierającą ją fakturę jako szczególnie ważną. Jeżeli zamierzał on nie uiścić płatności w terminie, istnieje szansa, że za sprawą presji, którą wywiera pismo z pieczęcią, zmieni swoje plany i ureguluje należności. Może się zatem okazać, że zastosowanie pieczęci prewencyjnej uchroni nas przed koniecznością wszczęcia windykacji, a także pozwoli zachować płynność finansową.

Oceń artykuł
1/5 (1)