Czym zajmuje się windykator i jak nim zostać? W tym zawodzie do Waszych głównych zadań należeć będzie próba namówienia dłużnika do dobrowolnej spłaty zobowiązań. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym stanowisku i ile zarabia windykator? Wszystko opisujemy poniżej.

Windykator – kto to?

Jak zostać windykatorem i jaka jest jego rola? Choć ten zawód często bywa mylony ze stanowiskiem komornika, ich zakres obowiązków i uprawnień jest nieco inny. Podczas gdy komornik zajmuje się ściąganiem zaległych należności z tzw. tytułu wykonawczego, rolą windykatora jest namówienie dłużnika do dobrowolnej spłaty, jeszcze zanim sprawa trafi do sądu.

Negocjacje dotyczące formy spłaty długu, jak i wysyłanie SMS-ów lub maili z wezwaniami do zapłaty to główne obowiązki na tym stanowisku. Windykatorzy mogą pracować zarówno „w terenie”, jak i zdalnie np. kontaktując się z dłużnikami telefonicznie.

Zazwyczaj zatrudnienie znajdują w prywatnych firmach windykacyjnych, których nie brakuje na polskim rynku. Jednak niektórzy mogą także znaleźć pracę w bankach czy innych instytucjach, które nie zawsze „ściąganie” zaległych należności od klientów zlecają zewnętrznym wykonawcom.

Jak zostać windykatorem?

Droga do zdobycia zawodu windykatora jest znacznie prostsza, niż ta do zostania np. komornikiem sądowym. Jak zostać windykatorem długów w Polsce i jakie wykształcenie należy posiadać?

Windykator: wykształcenie

Czy aby zostać windykatorem, powinniście ukończyć studia? Choć nie jest to wymagane, mogą przydać się studia na kierunkach prawniczych lub administracyjnych. Polecane są również kierunki takie jak psychologia, czy socjologia. Dyplom wyższej uczelni może także przydać się na późniejszym etapie kariery. 

Jeśli odniesiecie sukces w tej branży, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście rozważyli wtedy zmianę zawodu na komornika. Ile zarabia komornik? Wynagrodzenie komornika sądowego może wynosić nawet o połowę więcej, niż podstawa pensji windykatora.

A jeśli to nie dla Was, wiedza z zakresu prawa przyda się i tak, zwłaszcza podczas pracy w prywatnych firmach windykacyjnych. Zazwyczaj mają one bowiem mniejsze uprawnienia, niż kancelarie komornicze.

Windykator: wymagania

Osoby chętne na objęcie tego stanowiska muszą mieć co najmniej wykształcenie średnie, a także posiadać prawo jazdy kat. B.

Kto może być windykatorem, który nie będzie narzekać na brak pracy? Przydatna będzie znajomość podstawowych zagadnień prawnych związanych z tą branżą, jak i technik negocjacji. Nawiązanie rzeczowego kontaktu z dłużnikiem, który zakończy się umową w sprawie spłaty, wymaga często sporej perswazji.

Windykator – cechy charakteru

Jakie jeszcze umiejętności i cechy powinien posiadać idealny kandydat na windykatora? Z pewnością warto pracować nad swoją skrupulatnością, a także nawiązywaniem kontaktów z innymi i komunikatywnością. Te cechy, w połączeniu z technikami negocjacji i odpowiednią dozą perswazji pomogą osiągać zadowalające efekty w pracy windykatora.

W tym zawodzie najlepiej odnajdą się ci, którzy posiadają silną osobowość i odznaczają się zdecydowaniem. Asertywność, odporność na stres, oraz cierpliwość przydadzą się podczas negocjacji z dłużnikiem.

Jak zostać windykatorem terenowym?

Tu dodatkowo warto pracować nad swoją prezencją (mowa niewerbalna także ma znaczenie przy negocjacjach) oraz dyscypliną. Znakomita organizacja pracy własnej jest bardzo wskazana. To wszystko cechy dobrego windykatora.

Skuteczny windykator: czyli kto?

Jeśli łatwo Was wyprowadzić z równowagi i macie problemy z odmawianiem, zdecydowanie powinniście poszukać innej pracy. Podstawowym zadaniem windykatora jest odzyskanie pieniędzy od dłużnika i z tego też będziecie rozliczani.

Skuteczny windykator powinien być osobą pewną siebie, ale otwartą na innych i potrafiącą zachować spokój. Nie zawsze tak łatwo przekonać dłużnika do spłaty zaległych zobowiązań, jak i wyegzekwować od niego przestrzegania ustalonych terminów wpłat.


Szukasz pracy w Katowicach? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Windykacja należności – na czym polega?

Co konkretnie rozumiemy przez pojęcie „windykacji należności” i jaki jest zakres obowiązków windykatora? To m.in.:

  • monitowanie listowne, telefoniczne lub osobiste dłużnika,
  • negocjowanie z dłużnikiem warunków dobrowolnej spłaty,
  • windykacja polubowna,
  • windykacja sądowa (skierowanie sprawy do sądu, przygotowanie wymaganej dokumentacji),
  • nadzorowanie harmonogramu spłat wierzytelności.

Jak więc sami widzicie, drobiazgowość i sprawne radzenie sobie z formalnościami będą w tej pracy dosyć istotne.

Ile zarabia windykator?

Czy windykator zarabia dużo? Wiele zależy tu od jego umiejętności. Jeżeli jest skuteczny, może liczyć na wyższe zarobki, dzięki systemowi prowizyjnemu. Ich wysokość zależy zazwyczaj od osiąganych wyników, rodzaju ściąganych długów i ich okresów przedawnienia.

Dodając do tego podstawę pensji, możemy zatem przyjąć, że przeciętne, miesięczne wynagrodzenie windykatora wynosi od 2 do 6 tys. zł brutto.

To właśnie dlatego warto dobrze najpierw rozważyć, czy posiadamy cechy, które zapewnią nam sukces w tym zawodzie. W innym przypadku o porządne zarobki może być trudno.

Czy warto zostać windykatorem?

Windykator należności to z pewnością zawód nie dla każdego. Jeśli nawiązywanie kontaktów z innymi sprawia Wam trudność i nie umiecie „postawić na swoim” w trakcie negocjacji, o sukces w tej branży będzie trudno. Dobrze odnajdą się tutaj osoby pewne siebie i lubiące kontakt z innymi.