Jak zostać chirurgiem plastycznym? Ile można zarobić?

Jak zostać chirurgiem plastycznym i jakie obowiązki należą do tego lekarza? Jeżeli zastanawiasz się nad pracą w branży medycznej, to może być zawód dla Ciebie. Sprawdzamy, co powinieneś wiedzieć o pracy na tym stanowisku. Ile zarabia chirurg plastyczny w Polsce?

przeprowadzająca operację kobieta, która ukończyła specjalizację chirurga plastycznego

Dzięki chirurgowi plastycznemu pacjenci czują się lepiej we własnym ciele, pozbywają się związanych ze swoim wyglądem kompleksów i dyskomfortu. Jego praca jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca, dlatego mogą ją podjąć tylko nieliczni. Sprawdź, jak zostać chirurgiem plastycznym i co trzeba wiedzieć o tym zawodzie. 

Chirurg plastyczny: opis zawodu

W Klasyfikacji Zawodów i Specjalności wyodrębnia się profesję o nazwie „Lekarz – specjalista chirurgii plastycznej” (kod zawodu: 221211). Po zdobyciu specjalizacji chirurg plastyczny zajmuje się pacjentami posiadającymi defekty i/lub choroby. Krótki opis zadań na tym stanowisku w KZiS brzmi: 

Rozpoznaje, różnicuje i leczy choroby wymagające chirurgicznych zabiegów odtwórczych, przywracających właściwy wygląd i czynność powłok i narządów zewnętrznych, z zastosowaniem przeszczepów tkanek i innych technik rekonstrukcyjnych, oraz podejmuje działania na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom, urazom i oparzeniom.

Do chirurgów plastycznych zgłaszają się nie tylko pacjenci z kompleksami, którzy są gotowi poddać się zabiegom estetycznym, ale również osoby np. po wypadkach i oparzeniach, które wymagają zabiegów z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej. Osobną grupę stanowią również ci, którzy posiadają wrodzone lub nabyte defekty i chcą je wyeliminować.

Ile zarabia chirurg plastyczny? 

Jest to stanowisko, które zajmują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wynagrodzenie zależne jest od kilku czynników, m.in. doświadczenia zawodowego, posiadanych kwalifikacji, lokalizacji oraz wielkości firmy. Portal Rynekestetyczny.pl podaje, że zarobki chirurga plastycznego w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku wynosiły średnio 354 tys. dolarów rocznie. Tym samym przebiły one zarobki lekarzy wielu innych specjalizacji i sprawiły, że specjaliści chirurgii plastycznej znaleźli się na piątym miejscu wśród najlepiej opłacanych pracowników z branży medycznej. W 2016 roku średnie wynagrodzenie chirurgów plastycznych w USA wynosiło nieznacznie więcej – 355 tys. dolarów rocznie. 

Ile zarabia chirurg plastyczny w Polsce? Według danych portalu Wynagrodzenia.pl mediana wynagrodzeń na tym stanowisku to 5670 zł brutto, a rynkowa pensja, którą otrzymuje 50% osób, wynosi od 4380 zł brutto do 6940 zł brutto. Warto nadmienić, że są to zarobki osób zatrudnionych w prywatnych placówkach. 

Prowadząc własny gabinet, można liczyć na dużo wyższe dochody – według niektórych źródeł mogą one wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że bycie właścicielem placówki wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów utrzymania firmy i sprzętu, opłacania ubezpieczenia, a także wypłacania pensji pracownikom.

Interesują Cię wynagrodzenia pracowników? Sprawdź, jakie są najlepiej płatne zawody na świecie.

Co zrobić, żeby zostać chirurgiem plastycznym? 

Duża dokładność, zdolności manualne, silna psychika – to z pewnością cechy, które przydadzą się wszystkim kandydatom. Jednak poza nimi potrzebne będzie także odpowiednie wykształcenie, które umożliwi pracę w zawodzie. Jak zostać chirurgiem plastycznym?

Na początek konieczne jest uzyskanie dobrego wyniku z matury, by móc dostać się na wymarzony kierunek. Później należy skończyć sześcioletnie studia, zdać egzamin, odbyć roczny staż oraz kilkuletnią specjalizację. Droga do upragnionego zawodu zajmuje zatem kilkanaście lat. 

Wysokie wymagania sprawiają, że chirurgami plastycznymi zostają osoby ambitne, które posiadają dużo samozaparcia i są zdolne do poświęceń, by spełnić swoje marzenia, a średnia wieku przedstawicieli tej profesji jest stosunkowo wysoka. 

– Warto pamiętać, że takiej działalności nie zaczyna się, mając lat trzydzieści. Dopiero około 45. czy 50. roku życia można myśleć o wykonywaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej – zauważa dr Tadeusz Witwicki, chirurg plastyczny, w rozmowie z portalem Medonet.pl.


Z nami znajdziesz zatrudnienie. Aplikuj na oferty pracy w Szczecinie na GoWork.pl!


Studia chirurga plastycznego

Pełnienie zawodu specjalisty chirurgii plastycznej wymaga odpowiednich kwalifikacji. Pierwszym etapem na ścieżce kształcenia są studia. Chirurg plastyczny powinien ukończyć sześcioletnie studia medyczne na kierunku lekarskim. Ze względu na fakt, że liczba kandydatów przewyższa liczbę miejsc na większości uczelni, do podjęcia nauki na wspomnianym kierunku wymagana jest dobrze zdana matura. 

Po sześcioletnich studiach kandydat na chirurga plastycznego zdaje Lekarski Egzamin Końcowy (LEK). Pozytywny wynik oznacza uzyskanie prawa wykonywania zawodu lekarza – następnym krokiem jest ukończenie praktyk i specjalizacji. 

Chirurg plastyczny: specjalizacja

Bycie chirurgiem plastycznym wymaga posiadania umiejętności manualnych, dużej precyzji i odporności na stres. Nie wystarczą jednak same predyspozycje ani ukończenie studiów medycznych – pozostaje jeszcze wspomniana specjalizacja chirurga plastycznego

Zasady dotyczące specjalizacji regulują przepisy, które zostały zatwierdzone przez Ministra Zdrowia. Minimalny czas jej trwania to łącznie 6 lat. Składa się na nią co najmniej dwuletni moduł specjalizacji z zakresu chirurgii ogólnej oraz minimum 4-letnia specjalizacja w chirurgii plastycznej. 

Osoba posiadająca prawo do wykonywania zawodu lekarza, która stanie się specjalistą z zakresu chirurgii plastycznej, może złożyć wniosek o przystąpienie do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. To z kolei daje jej możliwość ciągłego doskonalenia swoich kwalifikacji m.in. przez uczestnictwo w organizowanych przez nie zjazdach, kursach, konferencjach i zebraniach. 

Chirurg plastyczny to niezwykle odpowiedzialny zawód. Długoletnia i wymagająca droga do pełnienia go sprawia, że specjalistów w tej dziedzinie jest stosunkowo niewielu.

Oceń artykuł
0/5 (0)