Najlepiej płatne zawody – w jakich branżach zarabia się najwięcej?

Rankingi najlepiej płatnych zawodów na świecie pokazują, jakie branże wybrać w przypadku zaplanowanej podróży w jedną stronę. W Polsce od lat o pierwsze miejsca w zestawieniu biją się przedstawiciele IT, marketingu i bankowości. Gdzie zatrudnia się najlepiej opłacanych pracowników świata?

Najlepiej płatne zawody - zamożna kobieta z zakupami
Stając przed wyborem własnej ścieżki zawodowej nie zawsze mamy pomysł na to, co chcemy w życiu robić. Przy podjęciu decyzji można sugerować się po prostu zarobkami. Warto wybrać dobrze płatną pracę, która nie tylko zapewni życie na wysokim poziomie, lecz także da nam satysfakcję z jej wykonywania. Jakie są najlepiej płatne zawody? Sprawdź, który Cię zainteresuje.

Najlepiej płatne zawody na świecie – medycyna górą

Według danych udostępnionych przez portal PayScale.com najlepiej opłacanymi pracownikami świata są przedstawiciele branży medycznej, piloci samolotów, przedstawiciele bankowości, prawa i programiści. Oczywiście z łatwością znajdziemy właścicieli przedsiębiorstw, którzy zarabiają wielokrotność średniego wynagrodzenia w tych zawodach, jednak ze względu na wiele zmiennych – ciężko ustalić ich średnie zarobki.

Według rankingów najlepiej płatne zawody w USA i Europie dotyczą osób zajmujących się konkretnymi specjalizacjami medycyny. Dentysta, ortodonta, chirurg i anestezjolog mogą zarobić od 200 do nawet 400 tysięcy dolarów rocznie (od 800 000 do 1.5 mln złotych rocznie). 

Najlepiej płatne zawody świata – prawnik korporacyjny

W zestawieniu najlepiej płatnych zawodów znajdziemy także osoby zajmujące się szeroko pojętym prawem. Prawnicy korporacyjni to elita, która w Stanach Zjednoczonych generuje większe zyski niż reszta kolegów po fachu. Ich zadaniem jest reprezentowanie największych i najbogatszych korporacji – nie na zasadzie outsourcingu, lecz bycia stałym pracownikiem firmy. Ich średnie zarobki to nawet 700 tysięcy złotych rocznie.

Zarobki pilotów samolotów pasażerskich

Piloci linii lotniczych to osoby, których zarobki uzależnione są od samolotu, trasy i linii lotniczych. Najlepiej opłacani piloci zarabiają setki tysięcy dolarów rocznie. Warto wiedzieć, że aby zostać pilotem linii lotniczych w Polsce, należy zdać wiele kursów, na które przeznacza się od 150 do 250 tysięcy złotych. 

Najlepiej płatne zawody w Polsce 

Branże, w których można zarobić najwięcej w Polsce, różnią się nieco od powszechnie panującego trendu. Na naszym rynku od lat brylują programiści i osoby odpowiedzialne za szeroko pojęty marketing firm. Na największe zarobki mogą liczyć architekci IT, programiści, handlowcy odpowiedzialni za klientów korporacyjnych, szefowie projektów marketingowych i radcy prawni. Według raportów portalu wynagrodzenia.pl przeciętne zarobki na wyżej wymienionych stanowiskach w Polsce to od 10 000 do 15 000 złotych brutto miesięcznie. 

Jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce?

Najlepiej płatnych zawodów możemy szukać na liście Głównego Urzędu Statystycznego, który zajmuje się regularnie sporządzaniem raportu na temat struktury zatrudnienia w firmach z minimum 10-cioma pracownikami. Sugerując się medianą płac i zarobków w poszczególnych zawodach możemy wytypować 5 najlepiej płatnych zawodów. Ranking najlepiej płatnych zawodów idąc od końca pierwszej 5, wygląda następująco:

 • Key account manager 

Zarobki w tej branży zaczynają się od 6 tys. zł, jednak z powodzeniem mogą osiągnąć kwotę w wysokości 14000 zł lub więcej. Mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 9000 zł. Key account manager to specjalista ds. kluczowych klientów. Utrzymuje kontakty z klientami firmy, dba o relacje, które dążą do zawierania nowych umów korzystnych dla firmy. 

 • Inżynier do spraw optymalizacji procesów. 

Obowiązki na tym stanowisku różnią się od siebie w zależności od procesów, które mają podlegać optymalizacji. To może być wdrażanie nowych produktów, czy usprawnianie obiegu dokumentacji w firmie. Inżynier może zarobić nawet 16000 zł. Mediana zarobków specjalistów ds. optymalizacji procesów to 7000 tys. zł.

 • Programista 

To osoba, która tworzy oprogramowanie w postaci kodów za pomocą odpowiedniego języka programowania. Robi skomplikowane programy komputerowe, czy aplikacje. Nie jest tajemnicą, że programista należy w Polsce do najlepiej zarabiających specjalistów. Nikogo nie dziwią zarobki programistów w wysokości 20000 zł miesięcznie. Są to jednak dane dla starszych specjalistów. Młodsi, dopiero rozpoczynający swoją karierę mogą liczyć na zarobki rzędu 7500 zł. Mediana wynagrodzeń programistów wynosi 8000 zł. Ponadto jest to zawód, w którym problemy ze znalezieniem pracy nie powinny mieć miejsca, gdyż programistów stale brakuje. 

 • Adwokat

Adwokat to prawnik, który zajmuje się reprezentacją klientów przed sądami i organami administracji. Sporządza opinie, udziela pomocy prawnej. Aby zostać adwokatem, trzeba ukończyć ciężkie studia i zdobyć aplikację. Trud, jaki trzeba włożyć w zostanie adwokatem, przynosi jednak rekompensatę w postaci wysokich zarobków rzędu nawet 25 000 zł. Mediana zarobków adwokatów to aż 12000 zł. 

 • Kierownik do spraw finansów 

Zajmuje się tworzeniem polityki finansowej w firmie. Sprawuje nadzór nad wszystkimi działaniami związanymi z finansami przedsiębiorstwa. Zarządza nimi i bierze na siebie odpowiedzialność za to, jak są rozdysponowane. Kierownik ds. finansów może zarobić nawet 30 000 zł. Mediana na tym stanowisku wynosi aż 18000 zł.

Najlepiej płatne zawody w Niemczech

Na podstawie danych z niemieckiego raportu płacowego 2022 można wytypować 10 najlepiej płatnych zawodów w Niemczech. Tutaj również lepszymi zarobkami mogą się poszczycić lekarze, inżynierowie, przedstawiciele branży IT. Najwięcej zarabiają:

 • Lekarze (mediana 78. 320 euro);
 • Inżynierowie (mediana 59. 280 euro);
 • Przedstawiciele branży IT (mediana 56. 990 euro);
 • Doradztwo korporacyjne (mediana 56 380 euro);
 • Zasoby ludzkie (mediana 47 840 euro);
 • Marketing i PR (mediana 45 760 euro);
 • Finanse (mediana 45 550 euro);
 • Rzemiosło i zawody techniczne (mediana 44 800 euro);
 • Praca w sprzedaży (mediana 42. 850 euro);
 • Zdrowie i usługi socjalne (mediana 37 780).

Najlepiej zarabiający freelancerzy w Polsce

Freelancer to wolny elektron na rynku pracy. Wykorzystuje konkretne umiejętności do wykonywania zleceń dla klientów indywidualnych oraz wielkich korporacji. Zazwyczaj wykonuje pracę z domu, poszukując zleceń zamieszczonych w Internecie. Freelancerzy to rosnąca rzesza ludzi, którzy doceniają wolność wyboru, spokój domowego ogniska i samodzielne wybieranie zleceń. Najlepiej zarabiającymi freelancerami na rynku są programiści IT oraz tłumacze. Ich średnie zarobki ciężko ustalić, jednak według raportu przedstawionego przez portal antyweb.pl – aż 29% programistów działających na własny rachunek deklaruje zarobki przekraczające 5000 złotych netto miesięcznie.

Poszukujesz dochodowego zatrudnienia? Jeśli powyższa lista najbardziej opłacalnych zawodów nie odpowiada na Twoje oczekiwania, przed znalezieniem pracy warto zweryfikować zarobki w zawodzie danymi z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

Oceń artykuł
5/5 (3)