Reklama

Kto pracuje na giełdzie? Kto, za co odpowiada?

Giełda papierów wartościowych to nie tylko miejsce dla inwestorów. Na giełdzie pracuje wielu specjalistów, którzy zapewniają im pomoc, jak i dbają o prawidłowe działanie giełdy. Jesteś ciekaw, kto pracuje na giełdzie? Sprawdź. 

kto pracuje na giełdzie - zdjęcie wykresu na monitorze

Giełda stanowi miejsce, w którym inwestorzy spotykają się z przedsiębiorcami. Czym jest giełda i jak działa? Służy do handlu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Inwestorzy zlecają zakup lub sprzedaż papierów wartościowych, następnie biuro maklerskie podejmuje się tego zadania. Handel dotyczy różnych instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje, czy fundusze inwestycyjne. Dzięki giełdzie inwestorzy mają szansę zwiększyć swój majątek i aktywnie uczestniczyć w życiu gospodarczym. To właśnie na giełdzie łączą się interesy przedsiębiorstw i inwestorów. Cechą giełdy jest uzależnienie ceny dóbr od popytu i podaży na nie. W związku z tym osoba, która dobrze zna się na finansach i działaniu giełdy, może dobrze zarobić. Jednak trzeba się także liczyć z ryzykiem straty. Charakter giełdy sprawia, że działania na niej podejmowane wymagają zaangażowania wielu specjalistów. Kogo możemy wśród nich znaleźć?

Kto pracuje na giełdzie?

Giełda to przede wszystkim miejsce dla osób, które doskonale odnajdują się w liczbach. Z giełdą związani są inwestorzy, analitycy, maklerzy. Wszelkiej maści specjaliści od finansów, jak i przedstawiciele innych grup zawodowych chętnie biorą udział w kreowaniu transakcji. Wspólnie przyczyniają się do budowania bezpieczeństwa i płynnego działania giełdy. Za uczestników giełdy możemy uznać osoby, które mają prawo do tego, aby brać udział w handlu giełdowym lub osoby, które bezpośrednio na giełdzie pracują. Zwykle na giełdzie papierów wartościowych możemy spotkać wszelkich pośredników w handlu, czyli maklerów. 

Jednak do obrotu giełdowego mogą być także dopuszczeni samodzielni uczestnicy, np. reprezentanci banków dokonujący transakcji we własnych imieniu i na własny rachunek. Na giełdzie mogą przebywać także osoby, które nie biorą bezpośrednio udziału w handlu, np. reporterzy. Oficjalną Giełdę Papierów Wartościowych w Polsce stanowi GPW, czyli publiczna spółka akcyjna, największa giełda instrumentów finansowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Działa od ponad 30 lat. Sama giełda także jest pracodawcą, który zapewnia zatrudnienie, jak i staże i praktyki.

Inwestorzy

Myśląc o giełdzie, wydaje się, że główną rolę odgrywają na niej inwestorzy. Rzeczywiście są to kluczowi uczestnicy giełdy. Sprzedawanie papierów wartościowych i kupowanie ich pozwala im realizować cele inwestycyjne i własną strategię. Inwestorem może być zarówno osoba fizyczna, jak i instytucja finansowa. Możemy wyróżnić inwestorów krótko, średnio i długoterminowych.

Jedni czerpią zyski z transakcji, które trzymają krótko, inni postanawiają zachować je nieco dłużej, a długoterminowi osiągają zyski poprzez wzrost wartości spółek, jaki odnotowuje się przez wiele lat. Inwestorzy krótkoterminowi często nazywani są spekulantami ze względu na sposób zarabiania na wahaniach w cenie instrumentów finansowych. Skupują papiery wartościowe, przewidując szybki wzrost ich wartości.

Makler giełdowy

Makler na giełdzie jest pośrednikiem między samą giełdą a inwestorami. Jest to osoba odpowiedzialna za realizację zleceń inwestorów. Zajmuje się kupowaniem i sprzedażą papierów wartościowych. Dlatego też inwestorzy, którzy chcą działać na giełdzie, korzystają z usług, jakie oferują domy maklerskie. Zwykle pracują w nich specjaliści, którzy nie tylko realizują zlecenia klientów, ale i służą dobrą radą na temat finansów i inwestowania.

Do ich zadań należy również analizowanie rynku, czy przechowywanie papierów wartościowych. Choć w tym zawodzie nie jest wcale wymagane wykształcenie wyższe, to jest mile widziane. Maklerzy muszą jednak posiadać licencję maklerską. Makler papierów wartościowych nie może być osobą karaną. W przypadku cudzoziemców wymaga się także zaświadczenia o posiadaniu pełni praw publicznych.

Aby uzyskać licencję, należy zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. Nie jest to łatwy egzamin, porusza zagadnienia matematyki i prawa. Maklerzy podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. Maklerzy zatrudnieni w biurach za swoje działania pobierają prowizję. Zawód ten jest jednak dochodowy. Jak czytamy na portalu Wynagrodzenia.pl, mediana zarobków na stanowisku maklera papierów wartościowych wynosi ponad 10 000 zł brutto. Jednak 1/4 maklerów zarabia nawet powyżej 12 300 zł brutto.

Brokerzy

Podobną rolę na giełdzie pełni broker. Również pośredniczy między inwestorami. Do jego zadań należy przyjmowanie ofert kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Broker także pełni funkcję doradczą pod względem inwestowania i ubezpieczeń. Dopełnia również formalności transakcyjnych. Reprezentuje interesy swojego klienta. Za swoje działania pobiera prowizję. Broker także musi zdać egzamin przed KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Jednak o ile z maklerem mamy do czynienia głównie w kontekście giełdy, tak broker to osoba funkcjonująca na różnych rynkach finansowych.

Finansiści

Inwestorzy korzystają także z usług analityków finansowych, którzy doskonale znają się na transakcjach giełdowych, są w stanie ocenić potencjał transakcji i udzielić odpowiednich rekomendacji. Zajmują się badaniem rynku, czy sytuacji spółek. Ich głównym zadaniem jest pomoc w podjęciu decyzji inwestycyjnych. Na giełdzie swój udział mają także różni specjaliści finansowi, np. kontrolerzy, dyrektorzy zajmujący się tworzeniem raportów finansowych.

Trader

Traderzy na giełdzie to osoby, które kupują i sprzedają akcje, obligacje, waluty i inne aktywa finansowe w celu osiągnięcia zysku. Zarabiają na różnicy między kwotą zakupu a sprzedaży instrumentu finansowego. Trader stara się sprzedać go w wyższej cenie niż zakupu. Trader w przeciwieństwie do inwestorów zwykle zawiera krótkoterminowe transakcje, bywa nazywany spekulantem. Traderem może być zarówno podmiot gospodarczy, jak i osoba fizyczna za pośrednictwem firm inwestycyjnych. Jest to ryzykowne zajęcie, w którym można stracić część kapitału lub zarobić kilka procent.

Specjaliści ds. relacji inwestorskich

Na giełdzie ważna jest nie tylko znajomość przepisów prawa i obeznanie w finansach. Kluczowe są również kompetencje miękkie. Te powinni posiadać w szczególności specjaliści do spraw relacji inwestorskich. Są to osoby odpowiedzialne za komunikację między spółką notowaną na giełdzie a inwestorami. Osoby, które marzą o karierze w tym kierunku, mogą przebierać wśród ofert pracy znanych firm. Do pracownika na tym stanowisku należy:

  • sporządzanie raportów finansowych;
  • organizowanie spotkań inwestorskich;
  • działania z zakresu public relations;
  • monitorowanie konkurencji;
  • analiza trendów rynkowych;
  • analizowanie danych finansowych firmy;
  • aktualizacja treści dotyczących informacji inwestorskich na stronie internetowej firmy;
  • monitorowanie wiadomości prasowych.

Tak naprawdę konkretne zadania są uzależnione od firmy. Zwykle na tym stanowisku wymaga się doświadczenia w pracy w obszarze finansów, znajomości prawa, wykształcenia wyższego analitycznego umysłu i znajomości języków obcych, sumienności i terminowości.

Specjalista ds. compliance

W kontekście działań giełdowych warto także wymienić specjalistę ds. compilance. To stanowisko pracy, które polega na zapewnieniu działania firmy zgodnie z przepisami i standardami etycznymi. To specjalista, który zna się na finansach, prawie, ekonomii. Do jego zadań należy dbanie o działanie firmy zgodnie z przepisami prawa krajowego i regulacjami wewnętrznymi. Stale musi monitorować zmiany w prawie zarówno kraju, jak i Unii Europejskiej. Zajmuje się również identyfikacją ryzyka i bierze udział w tworzeniu wewnętrznych procedur firmy.

Pracownicy giełdy

Wyżej wymienieni specjaliści to uczestnicy giełdy, którzy reprezentują na niej interesy własne lub swoich klientów. Jednak możemy wymienić także stricte pracowników giełdy, którzy działają na rzecz jej prawidłowego funkcjonowania. Są to między innymi specjaliści techniczni odpowiedzialni za system informatyczny giełdy, analitycy rynku, pracownicy obsługi klienta, czy personel administracyjny.

Wchodząc na stronę giełdy papierów wartościowych, możemy także przejrzeć aktualne oferty pracy w spółce. Specjaliści potrzebni do działania giełdy to w szczególności osoby znające się na finansach i prawie. Lecz także i informatyce. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie potrzebuje między innymi specjalistów do spraw compliance, analityków biznesowo – systemowych, czy administratorów. Oczywiście warto sprawdzać aktualne oferty pracy GPW na bieżąco, gdyż zapotrzebowanie na specjalistów konkretnych dziedzin może się zmieniać.

Oceń artykuł
0/5 (0)