Reklama

Wiek emerytalny 2024 – szczegóły w sprawie emerytur stażowych

Wiek emerytalny w roku 2024 może ulec zmianie. Jednak nie dotyczy to wszystkich osób, które zbliżają się do emerytury, a jedynie tych, które będą mogły skorzystać z tzw. emerytury stażowej. Jaki wiek w przyszłym roku będzie uprawniał do emerytury? Sprawdź nowe szczegóły.

Kobieta w wieku emerytalnym siedząca przy biurku

Wiek emerytalny w 2024. Czy się zmieni?

Od 2012 roku stopniowo podnoszono wiek emerytalny, w celu jego ostatecznego zrównania do wieku 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednak w 2017 wiek emerytalny obniżono i obecnie w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak osoby, które osiągną wiek emerytalny, wcale nie muszą od razu rezygnować z pracy. Jeśli odłożą w czasie przejście na emeryturę, mogą wypracować wyższą emeryturę. Nie każdy jednak chce takiego rozwiązania i wiele osób decyduje się w końcu pójść na zasłużony odpoczynek. Głosy wielu ekspertów wskazują, że wiek emerytalny należy podwyższyć. Dlatego też często temat powraca. Obecnie omawiany jest pomysł zmiany wieku emerytalnego w roku 2024 dla osób o odpowiednio długim stażu pracy.

Emerytury stażowe 2024. Dla kogo niższy wiek emerytalny?

Zgodnie z planami, aby skorzystać z emerytury stażowej, trzeba będzie mieć określony czas pracy, czyli 38 lat dla kobiet i 43 lat dla mężczyzn. Ponadto emerytury stażowe nie będą mogły wynosić mniej niż emerytura minimalna. Osoby, które wcześniej rozpoczną pracę, wcześniej także będą mogły odejść na emeryturę. Jednak z nowego rozwiązania, jak wskazuje “Fakt”, może nie skorzystać wiele osób, ze względu na fakt, że sporo osób pracowało na podstawie umów zlecenia, co wiąże się z utrudnieniami w sprawie udowodnienia stażu ubezpieczeniowego. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg przekazała, że projekt emerytur stażowych zostanie zaprezentowany nowemu parlamentowi:

– Jest to rozwiązanie bardzo oczekiwane i bardzo potrzebne. Przede wszystkim dla tych osób, które pracują w trudnych warunkach, ale nie w warunkach szkodliwych, natomiast bardzo wyczerpujących i ich stan zdrowia nie pozwala na to, aby dopracować do wieku emerytalnego, a więc będą mogli podjąć decyzję o emeryturze stażowej.

Źródła: Money.pl; Pomorska.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)