Reklama

Rewolucja na rynku pracy. Co się zmieni?

Zmiany na rynku pracy na dobre zagoszczą w kraju już od przyszłego roku. Już teraz jednak ich postęp jest zauważalny. Zdaniem ekspertów z EY Polska rynek będą kształtować trzy megatrendy – GIG Economy, Great Resignation i Globalizacja Talentów. Jak zmienią rynek pracy?

zmiany na rynku pracy - uśmiechnięta kobieta stojąca przy tablicy

EY Polska to firma zajmująca się m.in. wykonywaniem audytów czy doradztwem podatkowym. Z badań firmy wynika, że rynek pracy czeka prawdziwa rewolucja. W tym obszarze rządzić będą trzy trendy: GIG Economy, Great Resignation i Globalizacja Talentów. Wyznaczą zmiany w kwestii miejsca pracy, zarobków, rotacji pracowników, lojalności wobec pracodawcy, czy elastyczności zatrudnienia.

Nowe pokolenie na rynku pracy, czyli GIG Economy

EY Polska wyszczególniła GIG Economy jako nowe pokolenie na rynku pracy. Źródłem jego powstania mają być różnice między spojrzeniem pracodawców a pracowników na sposób, miejsce i czas pracy. Znane wszystkim pokolenie Millenialsów i pokolenie Z ceni sobie elastyczność pracy, która dla wielu pracodawców obecnie stanowi problem. Badanie EY dowiodło, że aż 9 na 10 pracowników potrzebuje w miejscu pracy elastyczności jej wykonywania, a 54% zatrudnionych jest w gotowości do odejścia z pracy, jeśli tej elastyczności nie dostaną. Mowa w szczególności o pracy zdalnej, która pozwala pracownikom na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na dojazdy. Postrzegają taką pracę jako bardziej efektywną. Inne zdanie deklarują natomiast pracodawcy. Ci z kolei przychylniej patrzą na pracę w biurze.


Praca: Bydgoszcz, Warszawa, Łódź i oferty z wielu innych miast znajdziesz na GoWork.pl!


Praca zdalna poszerza horyzonty, zatem rewolucja na rynku pracy z GIG Ekonomii to trend nastawiony na wykonywanie pracy nawet dla kilku pracodawców jednocześnie. Jego przedstawicielami można nazwać freelancerów czy pracowników tymczasowych. Według szacunków EY GIG Ekonomii to trend, który zostanie z nami na dłużej i zgodnie z szacunkami firmy w 2025 roku nawet 20% wszystkich pracowników mogą stanowić właśnie GIGerzy.

Spadek lojalności wobec pracodawców – Great Resignation

Przywiązanie pracownika do pracodawcy spada. W wyniku czego pracownicy dobrowolnie odchodzą z pracy. Trend jest zauważalny już od wiosny 2021 i nosi nazwę „wielkiej rezygnacji”, czyli właśnie Great Resignation. Pracownicy nie są lojalni wobec pracodawców, wzrastają ich oczekiwania względem pracy zarówno finansowe, jak i w kwestii warunków zatrudnienia. Eksperci EY wskazują na wysoką skalę rotacji pracowników i to w wielu branżach. Powodem takiego stanu rzeczy może być łatwość ze znalezieniem pracy. Przy niskiej stopie bezrobocia (w Polsce 5,6% według danych GUS) ludzie są otwarci na zmiany i znalezienie nowego zatrudnienia.

Wielu pracowników (do 30%) rezygnuje z pracy już w pierwszych 3 miesiącach od jej podjęcia. Zatrudnieni są rozczarowani etapem wdrożenia i rozbieżnością między tym, czego się spodziewali, a z czym przyszło im się spotkać w nowej pracy. Pracownicy są także bardziej wyczuleni na wypalenie zawodowe. Brak satysfakcji z wykonywanej pracy także sprawia, że odchodzą od pracodawcy. Pandemia również skłania Polaków do większego nacisku na komfort. Niektórzy pracownicy wolą mniej zarabiać i cieszyć się niezależnością, różnorodnością oraz przyjaznym środowiskiem miejsca pracy – stąd częste zmiany zatrudnienia.

Megatrendy Rynku Pracy – Globalizacja Talentów

Ostatnim z trendów jest Globalizacja Talentów. Firma EY zwróciła uwagę na możliwość pracy w miejscowości dalekiej od miejsca zamieszkania. Pracownicy są rekrutowani nie tylko ze wszystkich miast Polski, lecz także z całego świata. Taki sposób poszukiwania kandydatów ułatwia znalezienie odpowiedniego do danego stanowiska pracownika. Rodzi to jednak również pewne niedogodności prawne. Regulacje w zatrudnieniu pracownika zza granicy niosą w szczególności problemy podatkowe. Prawo nie nadąża za nowymi trendami. Wielu polskich pracowników z obszaru IT, robotyki, czy analityki danych pracuje zdalnie z Polski dla zagranicznych pracodawców. Ten trend sprawia, że oczekiwania finansowe względem także polskich pracodawców rosną.

Rewolucja na rynku pracy oznacza, że pracodawcy będą musieli dostosować się do nowych trendów, które zawładnęły oczekiwaniami pracowników. Przyszły rok pokaże, jak zmiany wpłyną na obszar zatrudnienia. Cytowana przez serwis Money.pl Wioletta Marciniak–Mierzwa z EY Polska podsumowuje powyższe zmiany słowami: Rok 2022 będzie bardzo ciekawy.

Oceń artykuł
3/5 (2)