Reklama

Silversi – kim są i co znaczą na rynku pracy?

Silversi na rynku pracy to po prostu osoby po 50., które wciąż rozwijają się zawodowo. Społeczeństwo na całym świecie się starzeje, więc ludzi młodych w przyszłości zacznie brakować. Na szczęście silversi mają odpowiednie kompetencje do tego, by zapełnić nawet najbardziej wymagające miejsca pracy.

silversi - specjaliści na rynku pracy - elegancki starszy pan

Technologia i medycyna sprawiają, że wiek ludzi się wydłuża. Jednocześnie dzieci rodzi się coraz mniej. Dlatego silversi stanowią już prawie 40% społeczeństwa. Według szacunków za niespełna 20 lat już połowa społeczeństwa polskiego będzie w wieku powyżej 50 lat. To będzie miało skutki dla rynku pracy. Już teraz silversi są poszukiwani przez pracodawców. Dlaczego? To ludzie, którzy chcą się rozwijać. Nie straszna im praca ani działalność gospodarcza na emeryturze. Dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, którego brak przedstawicielom młodego pokolenia.

Silversi – kto to?

Silversi, czyli „młodzi”, aktywni zawodowo seniorzy mają w przyszłości zawładnąć rynkiem pracy, narzucać mu warunki i generować rozwój. To osoby, które już teraz mimo wieku dążą do spełniania swoich marzeń zawodowych. Choć to dopiero wizja przyszłości to już współcześni pracodawcy poszukują silversów. To ze względu na szereg ich atutów. Przede wszystkim osoby starsze już dawno zdążyły ustabilizować swoje życie prywatne, mają mieszkania, odchowane dzieci, i czas na hobby. Są to pracownicy pewni, którzy właśnie w tym wieku mają czas na spełnianie marzeń m.in. zawodowych, na które nie mogli sobie pozwolić w przeszłości. Silversi otrzymali swoją nazwę od swoich siwych włosów (silver – z ang. srebrny), choć często odznaczają się lepszym zdrowiem niż osoby młode.

Dlaczego silversi pozostają na rynku pracy?

Sytuacja w Polsce zmusza wiele osób starszych do kontynuowania pracy także na emeryturze. Tylko tak mogą się utrzymać, a przy okazji także ambitnie się rozwijać. Silversi to także osoby, które niedawno zrozumiały, że wciąż drzemie w nich potrzeba aktywności zawodowej. Wiele osób 50+ postanawia również przebranżowić się, podnieść kwalifikacje i spróbować pchnąć swoją karierę na całkiem nowe tory. A oferty pracy im w tym pomagają. Dlaczego? Kompetencje i doświadczenie silversów są pożądane przez wielu pracodawców. Jakie mają zalety?

  • Wiele lat doświadczenia – podczas gdy młode pokolenie pokonuje dopiero pierwsze kroki na rynku pracy, silversi już teraz mogą zaoferować pracodawcom nawet 30-letnie doświadczenie w postaci nie tylko wiedzy, lecz także opanowania i organizacji.
  • Poczucie odpowiedzialności – silversi wiedzą, że ich działania mają konsekwencje. Na podstawie wieloletniego doświadczenia są w stanie przewidzieć wiele sytuacji, a jeśli już się wydarzą to odpowiednio wobec nich zadziałać.
  • Oddanie pracy – silversi cechują się większym zaangażowaniem w powierzone obowiązki i uczestnictwo w samej organizacji firmy. Pracownicy 50+ mają już ustabilizowane życie rodzinne i mogą się całkowicie oddać pracy. Jednocześnie przywiązują się do jednego pracodawcy, ponieważ nie patrzą jak młode osoby w perspektywie przyszłości u wielu innych pracodawców.

Jaka praca dla silversów?

Osoby w podeszłym wieku kojarzą się z takimi stanowiskami jak portier, czy konserwator. Tymczasem silversi nie są zainteresowani takimi ofertami. Pracodawcy poszukują silversów na stanowiska specjalistyczne. Pracownicy 50+ to często osoby wykształcone, doświadczone z konkretnymi kwalifikacjami, które są nieocenione w branży wymagającej silnego doświadczenia. Interia Biznes przytacza słowa Kamila Kozłowskiego (HR Business Partner w Intrum we Wrocławiu), który podkreśla, że silversi mają doskonałe predyspozycje do prac, które wymagają wykorzystania umiejętności miękkich. To oznacza, że idealnie sprawdzają się w pracy z klientami.


Nie trać czasu na niedopasowane oferty. Sprawdź, jaka praca w Poznaniu czeka na Ciebie na GoWork.pl


Oceń artykuł
1/5 (1)