Kary za grożenie pracownikom punktów szczepień będą wyższe? Zmiany

Pracownicy punktów szczepień zostaną funkcjonariuszami publicznymi. Po serii ataków na punkty szczepień minister Niedzielski chce w trybie pilnym objąć ich szczególną ochroną. Kary za zagrożenie pracownikom punktów szczepień będą więc wyższe.

wyższa kara za atak na pracownika punktu szczepień - pracownik

W ostatnim czasie doszło do wielu ataków na punkty szczepień. Napastnicy próbowali zaszkodzić pracownikom na wiele sposobów, m.in. podpalono mobilny punkt szczepień i budynek jednej ze stacji sanitarno-epidemiologicznych. Znana jest także sytuacja awanturujących się przeciwników szczepień, którzy próbowali wtargnąć do punktu. W innym przypadku pracownicy mobilnego punktów szczepień zostali okrzyknięci „zabójcami” i „dziećmi doktora Mengele”.

Czytaj także: odmowa szczepienia na COVID-19 w pracy

Pracownicy punktów szczepień zostaną funkcjonariuszami publicznymi – co to znaczy?

W wyniku podpaleń i innych incydentów na szczęście nikomu nie stała się krzywda. Nie wiemy jednak, czy ataki się nie powtórzą – w końcu ktoś może ucierpieć. Właśnie dlatego minister zdrowia zakomunikował, że pracownicy punktów szczepień zostaną funkcjonariuszami publicznymi. Sprawca podpaleń wciąż jest na wolności i stanowi dla nich ryzyko. Traktowanie pracowników jako funkcjonariuszy publicznych oznacza wyższe kary dla napastników.

Wyższe kary za grożenie pracownikom punktów szczepień

Minister Niedzielski nazywa ataki aktem terroru zarówno wobec pracowników punktów szczepień, jak i wobec państwa polskiego. Mają one zniechęcić ludzi do szczepień, a to z kolei może doprowadzić do ponownego lockdownu i wprowadzenia nowych ograniczeń. Niedzielski podkreśla, że póki pełni funkcję ministra zdrowia, nie pozwoli na groźby ani hejt skierowany w stronę pracowników zaangażowanych w akcję szczepień. Specjalna ochrona prawna, którą zostaną objęci, oznacza, że groźby i ataki wobec nich będą surowo karane. Przypomnijmy, jakie są kary za ataki na funkcjonariusza publicznego:

  • grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku za zniewagę,
  • kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 za atak (w szczególnych przypadkach do lat 12).

Pracuj, gdzie chcesz! Oferty pracy w Szczecinie znajdziesz na GoWork.pl


Minister dostrzega źródło tych ataków w portalach społecznościowych. Twierdzi, że media zostały opanowane przez środowisko antyszczepionkowe. To wylew hejtu z jego przedstawicieli miał doprowadzić do ataków. Jak mówi:

Mieliśmy do czynienia z kampanią fejk newsów, z kampanią oszczerstw, kłamstw, które po prostu były puszczane w eter. Ich dementowanie, które w zasadzie jest niemożliwe przy takim natłoku informacji, prowadziło do coraz większych oszczerstw, coraz większej eskalacji, również agresji w sieci.

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów podjęty zostanie temat walki ze środowiskiem przeciwników szczepień. Rząd planuje tłumić szerzone przez nich postawy. W planach jest m.in. stworzenie zespołu ds. monitorowania hejtu internetowego.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Chcesz sprawdzić, ile zarabiasz brutto i „na rękę”?
Pomożemy Ci w tym!

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora