Reklama

Czterodniowy tydzień pracy, urlop menstruacyjny i nielimitowany urlop w firmie Spadiora. Jak to się sprawdza?

Czterodniowy tydzień pracy, urlop menstruacyjny i nielimitowany urlop to rewolucyjne rozwiązania, na które zdecydowała się firma Spadiora. Coraz więcej firm odnajduje pozytywne aspekty propracowniczych pomysłów. Jak skrócenie tygodnia i więcej dni wolnych wpływa na pracę? 

Czterodniowy tydzień pracy w kolejnej firmie - zdjęcie kalendarza

Czterodniowy tydzień pracy w firmie Spadiora

Spadiora to marka, która powstała w 2019 roku. Firma tworzy produkty z jedwabiu, w szczególności apaszki o unikalnym wzornictwie. Jest to firma z wartościami, która, jak sama podkreśla na swojej stronie, daje możliwość wyrażenia siebie, swoich poglądów czy wartości. Spadiora angażuje się w akcje charytatywne i społeczne. Bierze także udział w kreowaniu zmian na polskim rynku pracy. Czterodniowy tydzień pracy funkcjonuje w firmie od połowy 2021 roku. Tym, co zwraca szczególną uwagę w rozwiązaniu, jest zachowanie wysokości wynagrodzeń oraz ośmiogodzinnego dnia pracy. Osoby zatrudnione w firmie pracują więc w tygodniu 32 godziny i mogą cieszyć się trzydniowym weekendem. Na łamach Business Insider współtwórczyni marki podkreśliła, że miała obawy co do takiego rozwiązania.

Jeśli mam być szczera, to nie wierzyłam, że to się uda. Wprowadzaliśmy ten system na przełomie lipca i sierpnia 2021 r. i spodziewałam się, że zostanie z nami tylko przez wakacje. Potem stwierdzimy, że efektywność spadła, paczki nie są spakowane, nowe produkty nie są wymyślane, i powiemy ludziom: niestety, trzeba wrócić do starego modelu. Tak się jednak nie stało. 

Czterodniowy tydzień pracy został wprowadzony już przez niektóre firmy w Polsce. Za granicą takie rozwiązanie odniosło duży sukces w wielu firmach. 

Kolejny pracodawca, który wprowadził urlop menstruacyjny

Kolejnym rewolucyjnym posunięciem, na które zdecydowała się Spadiora, jest wprowadzenie urlopu menstruacyjnego. Taki urlop przysługuje pracownikom firmy na żądanie. Dni urlopu menstruacyjnego są płatne. To nie jedyna firma, która wprowadziła urlop menstruacyjny. Na swoim koncie takie rozwiązanie ma już CD Projekt RED. W swoim komunikacie firma wskazała, że dzięki temu członkowie zespołu mogą się skupić na swoim zdrowiu i komforcie:

Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować pracownikom urlop menstruacyjny! Członkowie zespołu mogą teraz skupić się na swoim komforcie i zdrowiu, biorąc wolne, gdy cierpią z powodu bólu wywołanego miesiączką. Chodzi o integrację i tworzenie wspierającego miejsca pracy. Gratulacje dla GOG za wdrożenie tego benefitu jako pierwszego!

Wprowadzenie nielimitowanego urlopu dla pracowników

W firmie wprowadzono także nielimitowane urlopy. Marta Lech-Maciejewska, laureatka tytułu Kobiety Roku Glamour w kategorii „Biznes” 2021 i współzałożycielka marki wskazuje, że wprowadzenie nielimitowanego urlopu zostało poparte statystykami z amerykańskiego rynku. Z analiz wynika, że firmy oferujące przywilej nielimitowanych urlopów wcale nie mierzą się z wykorzystywaniem przez pracowników nadmiernej ilości dni wolnych, większej niż osoby nieposiadające takiego przywileju. Nie wykorzystują nawet wszystkich dni standardowo im przysługujących. Jednak jest to rozwiązanie dające pracownikom duże poczucie wolności. Nielimitowane urlopy obowiązują w firmie od 2022 roku. Ponadto wyjazdy wypoczynkowe (minimum siedmiodniowe) są przez firmę dofinansowane.

Skąd pomysł na zmiany?

W rozmowie z Business Insiderem Marta Lech-Maciejewska wyjaśniła, z czego wynika potrzeba wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy i rewolucyjnych urlopów. Jak się okazuje, jest to związane z wartościami i przesłaniem firmy:

Sprzedajemy bardzo specyficzny produkt – jedwabne apaszki. Dla naszych klientek ważniejszy jednak niż wysokogatunkowy materiał jest przesłanie, jakie niosą wzory. To dla nich często manifest wartości i przekonań, jakimi kierują się w życiu. I dla nich jest ważne, że marka, którą wspierają, oferuje czterodniowy tydzień pracy i urlopy menstruacyjne. Nie wiem, czy tak chętnie kupowałyby nasze produkty, gdyby stała za nimi inna idea.

Źródło: Business Insider

Oceń artykuł
1/5 (2)