Reklama

Czterodniowy tydzień pracy w Irlandii – nowy globalny trend?

Czterodniowy tydzień pracy w Irlandii to nowy projekt, który już niedługo zacznie obowiązywać w kilkudziesięciu tamtejszych firmach. Badacze chcą sprawdzić, czy krótszy tydzień pracy będzie lepszym rozwiązaniem w dobie zmian wywołanych pandemią. Kiedy ruszy projekt? 

pracownicy rozmawiają o 4-dniowym tygodniu pracy w Irlandii

Projekt sprawdzający 4-dniowy tydzień pracy w Irlandii to inicjatywa organizacji Four Day Week Ireland. Co ciekawe, Irlandia nie jest pierwszym krajem, który zastanawia się nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Pisaliśmy już o podobnych badaniach prowadzonych na terenie Wielkiej Brytanii, Islandii, czy USA. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się ogólnoświatowym trendem? Co zamierzają sprawdzić badacze z Irlandii? Sprawdź!

Czterodniowy tydzień pracy w Irlandii – kiedy początek eksperymentu?

Program pilotażowy skupiony wokół czterodniowego tygodnia pracy ma rozpocząć się w lutym 2022 roku. Badania będą przeprowadzane przez pół roku, równolegle z projektami w USA i Kanadzie. Co ciekawe, podobne inicjatywy z powodzeniem przeprowadzano w innych krajach. W większości przypadków osiągano obiecujące wyniki.

Program promujący wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy wystartował też w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Islandii. Badacze wykazują, że pracownicy otrzymujący identyczne wynagrodzenie za jeden dzień pracy mniej – wykonują tyle samo obowiązków i są bardziej odporni na stres. Kto rozpocznie pilotaż w Irlandii?

Skrócony tydzień pracy w Irlandii – kto weźmie udział?

Do wzięcia udziału w programie pilotażowym wytypowano 20 firm działających na terenie Irlandii. Uczestnicy będą otrzymywali niezbędne szkolenia i wsparcie, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał skróconego tygodnia pracy. Wyniki badań będą analizowane przez ekspertów z University College Dublin i Boston College. Co chcą sprawdzić pomysłodawcy?

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy we Wrocławiu na GoWork.pl

Co sprawdzi 4-dniowy tydzień pracy w Irlandii?

Chęć przetestowania 4-dniowego tygodnia pracy w Irlandii wynikła z potencjału takiego systemu. Od dłuższego czasu mówi się, że wielu pracowników może pracować efektywniej, jeśli dostaną dodatkowy dzień wolny od pracy. Dotychczasowe projekty zdają się potwierdzać taką teorię. 

Badacze mają zamiar sprawdzić, jak taki system wpłynie na emisję dwutlenku węgla, produktywność i samopoczucie pracowników. Warto pamiętać, że pandemia wpłynęła negatywnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne. Liczne lockdowny i ciągły niepokój o utrzymanie pracy sprawiły, że odsetek osób cierpiących na depresję rośnie w zastraszającym tempie.

Badacze mają nadzieję, że ewentualny sukces przyczyni się do rozpowszechniania 4-dniowego tygodnia pracy na całym świecie. Widząc, jakie efekty osiągnęły inne kraje, można przypuszczać, że jesteśmy świadkami nowego trendu na rynku pracy.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)