Reklama

500 plus na psa i kota. Dla kogo? Jak uzyskać?

500 plus na psa i kota to termin potocznie określający dofinansowanie dla właścicieli psów i kotów. Pieniądze można wykorzystać na niektóre zabiegi weterynaryjne. Na złożenie wniosku o 500 plus na psa i kota w wielu miejscach zostało już tylko kilka dni. Kto może otrzymać świadczenie? 

500 plus na psa i kota - mały kotek trzymany w rękach przez panią weterynarz

500 plus na psa i kota – co to za świadczenie? 

Każdy, kto posiada własnego pupila, zdaje sobie sprawę z tego, jak wysokie są koszty jego utrzymania i leczenia. Dużo kosztuje sama pielęgnacja, leki, zabiegi i badania profilaktyczne. W związku z tym wiele osób ostatecznie nie decyduje się na posiadanie zwierzaka, w obawie przed tym, że nie będą mieli środków na utrzymanie go w dobrym zdrowiu. W odpowiedzi na rosnące koszty utrzymania zwierząt dla właścicieli przygotowano dofinansowanie niektórych zabiegów weterynaryjnych. 

Świadczenie potocznie zwane “500 plus na psa i kota” może objąć częściowo lub całkowicie koszty określonych zabiegów weterynaryjnych. Mogą to być np. sterylizacja, szczepienie, leczenie chorób. Program finansowany jest z różnych źródeł, m.in. z budżetu państwa, samorządów lokalnych, czy funduszy prywatnych.

Jak otrzymać 500 plus na psa i kota? 

Nie wszystkie samorządy biorą udział w programie. Jak czytamy na stronie “Dziennik Gazeta Prawna”, najlepiej jest się skontaktować z urzędem miasta lub gminą, w której mieszka osoba starająca się o dofinansowanie. Warto spytać się o dostępność programu i sposób ubiegania się o środki. Ważnym aspektem jest posiadanie dowodu, który potwierdzi, że wnioskodawca mieszka w gminie, w której realizowany jest program 500 plus dla psa i kota oraz odprowadza tam podatki. 

Termin na składanie wniosków jest zróżnicowany terytorialnie. W wielu samorządach czas na złożenie wniosku upływa z końcem listopada 2023 r. W Warszawie limit wniosków osiągnięto przed końcem listopada, dlatego miasto już nie przyjmuje nowych. Oczywiście potoczna nazwa programu “500 plus na psa i kota” konkretnie nie określa kwoty przyznanego świadczenia. Dofinansowanie uzależnione jest głównie od kosztów zabiegów i stopnia finansowania przez konkretny samorząd. W zależności od miejscowości i rodzaju zabiegu dofinansowania wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Źródła: Infor.pl; Serwisy.gazetaprawna.pl

Oceń artykuł
1/5 (1)