Lutnicy – zakres obowiązków. Czym się zajmują?

Lutnicy wykonują zawód związany z naprawą, budową i konserwacją instrumentów. To zawód będący połączeniem artyzmu z rzemiosłem. Sprawdź, jak wygląda praca lutnika i dowiedz się, jak nim zostać.

Lutnicy - skrzypce na stole

Lutnictwo rozwinęło się m.in. we Włoszech, gdzie tworzono wiele instrumentów, np. pierwsze skrzypce. Znanym przedstawicielem zawodu jest Antonio Stradivari. Obecnie już instrumenty są produkowane maszynowo, dlatego część zawodów związana z ich wytwarzaniem straciła na popularności. Wciąż jednak doświadczeni muzycy, np. gitarzyści wolą udać się do specjalisty, czyli lutnika. Czym się zajmują lutnicy?

Kto to jest lutnik? Opis zawodu

Lutnik dokonuje napraw instrumentów strunowych. Doskonale zna charakterystykę i budowę takich instrumentów jak skrzypce, gitara, wiolonczela, czy harfa. Zna ich budowę i wie, jak je stworzyć, także sam konstruuje więc instrumenty. Robi to jednak na znacznie mniejszą skalę niż znane marki muzyczne. Wykonuje pojedyncze zamówienia klientów, dając im instrument idealnie skrojony pod oczekiwania. Ponadto zajmuje się serwisem instrumentów, profesjonalnie je reguluje. Lutnik koncentruje się na dwóch rodzajach instrumentów: smyczkowych (np. skrzypce) i strunowych szarpanych (np. gitara).

Zakres obowiązków lutnika

Lutnik buduje i naprawia instrumenty i ich elementy, takie jak szyjka, pudło rezonansowe i gryf. Każdy instrument stworzony przez lutnika jest niepowtarzalny, gdyż nie jest tworzony taśmowo, jego instrumenty powstają na specjalne oczekiwania klienta. Z tego powodu też usługi lutnika są drogie. Do zadań lutnika należy:

  • ocena stanu technicznego instrumentu,
  • wycena usługi,
  • wykrycie usterek i ich naprawa,
  • regulacja instrumentu,
  • ustawienia menzury,
  • wymiana uszkodzonych lub zużytych elementów,
  • kontakt z klientem i poznanie jego oczekiwań,
  • naprawa i konserwacja używanych narzędzi,
  • szlifowanie zużytych progów instrumentu.

Wymagania na stanowisku lutnika

Lutnik to jednocześnie artysta i rzemieślnik. Zatem w tym zawodzie konieczny jest zmysł artystyczny, jak i zdolności manualne. Lutnik powinien mieć wyrafinowany słuch, doskonale znać się na dźwiękach i brzmieniu instrumentów. Cechą przydatną w pracy jest także cierpliwość, gdyż tworzenie jednego instrumentu może zająć nawet kilka miesięcy. Brak zauważalnych efektów w krótkim czasie nie może demotywować. Lutnik powinien mieć także odpowiednie kompetencje zawodowe, np. komunikatywność, która pozwala dojść do potrzeb klienta, wiedzieć czego oczekuje od instrumentu i tym oczekiwaniom sprostać. Do innych kluczowych cech lutnika należą:

  • precyzja,
  • szczegółowość,
  • rozwinięta wyobraźnia,
  • pasja do zawodu,
  • sprawny wzrok i zmysł dotyku,
  • zręczność,
  • uzdolnienie muzyczne,
  • samodzielność,
  • wytrzymałość,
  • podzielność uwagi,

Wady wzroku i słuchu stanowią przeciwwskazania do pracy w tym zawodzie.

Jak wygląda praca lutnika?

Miejscem pracy lutnika jest przestrzeń pracowni lutniczej, w której wykonuje i serwisuje instrumenty strunowe szyjkowe, przy pomocy specjalistycznych narzędzi, takich jak nożyki, dłuta snycerskie, cążki, szczypce, pilniki, czy piły. Używa także tworzyw do klejenia drewna, materiałów ściernych i polerujący. Praca lutnika odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli wykonuje on pracę wieczorem lub musi dotrzeć do głęboko ukrytych elementów, narażony jest na działania sztucznego oświetlenia. Pracując w pomieszczeniu ma także kontakt z klimatyzacją, co w dłuższej perspektywie może powodować choroby. Czas pracy lutnika zwykle jest nienormowany. Wiele czasu spędza, pochylając się w pozycji stojącej lub siedzącej, przez co obciąża swoje ciało. Stały kontakt z dźwiękami i ich dogłębna kontrola narażają także słuch.

Jak zostać lutnikiem?

Aby zostać lutnikiem, konieczne jest pozyskanie wiedzy na temat instrumentów. W tym celu należy udać się na studia muzyczne. Wiedza, którą lutnik musi posiadać w swojej pracy, dotyczy znajomości dźwięków i charakterystyki instrumentów. Ponadto konieczna jest znajomość materiałów, z których składa się instrumenty, jak i sposobów ich obróbki i wykończenia. Warto udać się na kierunek instrumentalistyka w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie znajduje się specjalność lutnictwo artystyczne

Jeśli już na etapie wyboru edukacji kandydat myśli o podjęciu tego zawodu w przyszłości, może wybrać kierunkową szkołę średnią – muzyczną.

Kolejnym krokiem do zostania lutnikiem jest praktyczna nauka. Najlepiej pójść na przyuczenie do znanego fachowca. Jest to szansa na wykorzystanie wiedzy poznanej na studiach w praktyce. Osoby, które myślą o międzynarodowej karierze, mogą się udać do Międzynarodowej Szkoły Lutniczej w Mittenwaldzie w Niemczech. Prawdziwi pasjonaci mogą samodzielnie w domu “bawić” się instrumentami, próbować je modyfikować, kompletować i tworzyć. Warto zacząć od stosunkowo prostego instrumentu, jakim jest gitara.

Praca dla lutnika – gdzie szukać?

Lutnik zwykle prowadzi własną działalność gospodarczą. Ci, którzy nie mają takiej aspiracji, mogą zatrudnić się w już działającej pracowni lutniczej. Lutników poszukują także filharmonie, teatry, szkoły muzyczne, akademie, orkiestry, opery i sklepy muzyczne. Lutnik w takich miejscach stale opiekuje się instrumentami i ich konserwacją. Także niektóre zespoły muzyczne potrzebują własnego lutnika. Najczęściej jednak specjalista pracuje w małej prywatnej pracowni, w której przyjmuje klientów.

Ile zarabia lutnik?

Zarobki lutnika są uzależnione od jego miejsca pracy. Jeśli pracuje u kogoś na umowie o pracę, zarobi mniej, niż w samodzielnym biznesie. Wówczas jednak nie musi się przejmować zakupem narzędzi do pracy ani utrzymaniem placówki. Jeśli prowadzi własny biznes, to lutnik może ustanowić własny cennik. Jeśli ustali konkurencyjne ceny idące w parze z wysoką jakością, wówczas będzie miał wielu klientów, co przełoży się na wyższe zarobki.

Podsumowując, lutnik to bardzo interesujący zawód dla osób posiadających pasję do muzyki, które jednocześnie lubią pracę rzemieślniczą. Choć zawód obecnie nie jest tak popularny, jak kiedyś ze względu na masową produkcję instrumentów, to wciąż jednak utrzymuje się na rynku i specjaliści mogą liczyć na klientów.

Oceń artykuł
0/5 (0)