Reklama

Jakie studia trzeba skończyć żeby zostać copywriterem?

Jeśli chcesz zostać copywriterem, możesz wybrać jeden z wielu dostępnych kierunków studiów. Sam copywriting to sztuka, w której liczą się w szczególności umiejętności. Zatem wybierając studia, musisz wziąć pod uwagę, który kierunek zbuduje twój warsztat pisarski.

Jakie studia skończyć aby zostać copywriterem - otwarty laptop, a na nim postawiony notes z napisem "write more"

Odkąd ludzie zaczęli szerzej korzystać z Internetu, wielu przedsiębiorców przeniosło swoją działalność do sieci. Obecnie firma, która nie ma swojej strony internetowej i nie prowadzi social mediów, nie wzbudza zaufania klientów. Internet często jest pierwszym miejscem, w którym szukamy informacji o firmie i jej usługach. Dlatego też tak istotna jest dbałość o tworzenie treści, które wiele mówią o firmie. Copywriter to osoba, której zadaniem jest właśnie stworzenie takich treści. Tekstów, które będą spełniać cele, jakie chce osiągnąć osoba zlecająca stworzenie tekstu. Zwykle są to treści reklamowe lub promocyjne. Tekst może zachęcić czytelnika do podjęcia konkretnej akcji, np. zakupu produktu, czy odwiedzenia strony internetowej. Copywriting jest narzędziem marketingu, zarówno w tradycyjnych mediach, jak i w Internecie. Jest to pewnego rodzaju sztuka tworzenia treści, a sam copywriter musi w swojej pracy wykazywać się kreatywnością. Poprzez copywriting nie tylko zachęca się odbiorców treści do działania, ale także służy on budowaniu marki, kreowaniu emocji w odbiorcach oraz w bardzo dużym zakresie także pozycjonowaniu.

Copywriter – czy potrzebuje studiów?

Copywriter to zawód, w którym przede wszystkim liczą się umiejętności pisarskie, a nie edukacja. Jednak biorąc pod uwagę konkurencję, jaka jest na rynku pracy, dobrze wybrane studia, mogą ułatwić start w zawodzie. Osoby, którym udało się znaleźć zatrudnienie mimo braku studiów, posiadają doświadczenie zawodowe, a więc w ich przypadku studia nie są już tak potrzebne. Początkujący copywriter, który dopiero wstępuje na rynek pracy, musi mierzyć się z dużą konkurencją. Wielu aplikujących kandydatów nie ma studiów ani doświadczenia, w związku z czym pracodawcy często wolą zatrudnić kogoś, z małym doświadczeniem i skończonymi studiami. Wykształcenie wyższe podnosi więc szanse na rynku pracy. Sam fakt realizacji jakiegoś kierunku studiów świadczy o dużej determinacji kandydata. Ponadto stanowi potwierdzenie faktu, że brał on udział w tworzeniu wielu prac pisemnych, w tym pracy dyplomowej, co już stanowi pewną wartość pisarską.

Sytuacja nieco inaczej wygląda w przypadku copywriterów specjalistycznych. Firmy, które szukają np. osób, które będą tworzyły teksty dotyczące trudnych tematów, takich jak fizyka, medycyna, czy chemia z pewnością będą celowały w kandydatów, którzy mają wykształcenie kierunkowe. Do zawodu copywritera potrzebne są po prostu predyspozycje. Pisanie można także wyćwiczyć. W sieci dostępnych jest wiele poradników, zarówno w formie pisemnej, jak i filmów (np. na YouTube), które pomagają wyszkolić warsztat pisarski. Podsumowując, jeśli chcesz zostać copywriterem, nie potrzebujesz studiów. Musisz jednak udowodnić, że potrafisz pisać w sposób, który pomaga zrealizować cel, jaki osoba zlecająca, chce tekstem osiągnąć.

Jakie studia powinien skończyć copywriter?

Wybierając kierunek studiów, warto przeanalizować program każdego kierunku i spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy jest w stanie przekazać kompetencje przydatne w pracy copywritera. Studia dla copywritera można podzielić na trzy kategorie:

  • studia, które uczą poprawnego posługiwania się językiem polskim i pisania;
  • studia, które przekazują wiedzę na temat marketingu, komunikacji z odbiorcami w sieci;
  • studia tematyczne, które przekazują wiedzę specjalistyczną w danej branży. Ten typ studiów sprawia, że copywriter ma wiedzę, by pisać np. o medycynie.

Praca copywritera – jak wybrać kierunek studiów?

Wybór studiów powinien być podyktowany tym, w jakim obszarze copywritingu chcemy się odnaleźć. Jednym z popularnych rodzajów jest SEO copywriting, w którym mamy do czynienia z pisaniem tekstów na strony internetowe w celu pozycjonowania strony. Taki zabieg jest potrzebny np. w sklepach internetowych, które walczą o swoją pozycję w wyszukiwarce. Gdy są ponad innymi sklepami, jest większa szansa na to, że klient skorzysta z ich oferty. SEO copywriter wykorzystuje m.in. słowa kluczowe, czy skupia się na budowaniu odpowiedniej struktury nagłówków. Znaczenie ma także linkowanie. Osoby, które myślą o pracy w tym obszarze, mogą wybrać któryś z kierunków studiów zakrawających o marketing internetowy (e-marketing), czy analitykę sieci.

Innym rodzajem copywritingu jest UX writing, który dotyczy treści na stronie, czy w aplikacji, które budują doświadczenia użytkownika. W tym wypadku warto zastanowić się nad studiami z zakresu User Experience. Jeśli natomiast interesuje cię marketing i studia z nim związane, otwierasz przed sobą możliwości pracy w sales copywritingu. W tym wypadku dbasz o to, aby zachęcić klienta do dokonania zakupu. Tworzysz treści w e-mailach, banerach, ulotkach i landing page.

Ciekawym wyborem jest także kierunek social media marketing, który pomaga odnaleźć się w pracy social media copywritera. Specjalista na tym stanowisku tworzy treści do postów w mediach społecznościowych. Copywriting można podzielić na wiele innych odłamów. Skupmy się zatem na kierunkach studiów, które mogą zwiększyć twoje szanse na rynku pracy na stanowisku copywritera.

Lingwistyka praktyczna i copywriting

To jeden z nielicznych kierunków studiów, który ma w swojej nazwie nawiązanie do copywritingu. Kierunek ten wykładany jest na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Są to studia pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym. Porusza zagadnienia literatury i gramatyki. Studenci dużo pracują z tekstem, uczą się także grafiki komputerowej. Zyskują kompetencje do prowadzenia badań społecznych, dowiadują się także nieco więcej na temat psychologii. To wszystko jest potrzebne w zawodzie copywritera, niezależnie od tego, jakiej branży ma dotyczyć jego praca. Dużą zaletą studiów są praktyki, które gwarantują studentom zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego.

Filologia

Wielu copywriterów skończyło filologię. Jest ona licznie wykładana na różnych uczelniach w całej Polsce. Program studiów koncentruje się na literaturze, języku i kulturze. Zwykle na filologii dostępne są także konkretne specjalności, które pomagają zdobyć kwalifikacje w językach, czy w konkretnej branży jak logistyka, czy biznes. W trakcie studiów zdobywasz umiejętności w zakresie słownictwa, gramatyki, czy praktycznego wykorzystania języka zarówno w mowie, jak i w piśmie. To świetny kierunek studiów, jeśli chcesz stać się mistrzem pióra.

Kierunki tematyczne

Jeśli interesuje cię zawód copywritera związany z jakąś konkretną branżą, możesz wybrać studia z nią związane, a następnie znaleźć pracę jako copywriter branżowy. Nie potrzebujesz studiów, jeśli umiesz dobrze pisać. Studia mogą wykształcić w tobie umiejętność posługiwania się językiem mówionym i pisanym. Jeśli ukończyłeś, np. studia z mechatroniki, możesz następnie pisać do czasopism branżowych specjalistyczne teksty. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności lub sam pracodawca twierdzi, że nie są one wystarczające do pracy copywritera, możesz wziąć udział w kursie.

Sztuka pisania

Kierunkiem, który ma wiele wspólnego z copywritingiem, jest sztuka pisania. Na studiach zdobędziesz duży pakiet wiedzy i umiejętności niezbędnej do tworzenia tekstów. Oczywiście studia mniej koncentrują się na copywritingu, a bardziej na twórczej aktywności np. w zakresie literatury, publicystyki, czy kultury. Jednak wiele zagadnień dotyczy także strony medialnej. Zdobędziesz wiedzę na temat teorii komunikacji. Oczywiście także wiedzę dotyczącą samego tworzenia tekstu w oparciu o poprawność ortograficzną i interpunkcyjną. Poznasz także kulturę języka. Jeśli dodatkowo zadbasz o umiejętności researcherskie, staniesz się idealnym kandydatem na copywritera.

Dziennikarstwo

W czasach gdy główne źródło informacji stanowiła prasa, dziennikarze posługiwali się głównie słowem pisanym. Umiejętność zdobywania informacji i umiejętności pisania artykułów były niemal na równi. Dziś dziennikarstwo jest nieco bardziej interdyscyplinarne, nie każdy dziennikarz musi umieć pisać. Lecz współczesne kierunki studiów dziennikarskich wiele czerpią z historii dziennikarstwa, a i samo pisanie tekstów wciąż jest jednym z głównych sposobów komunikacji z odbiorcami. Studia dziennikarskie mogą więc okazać się dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli planujesz pracować jako copywriter przy treściach newsowych. Wówczas sam możesz wyszukiwać już powstałe treści i wykorzystywać je do tworzenia nowych publikacji. W niektórych firmach dostaniesz do tekstu treści źródłowe od dziennikarza. W tym przypadku liczy się głównie umiejętność tworzenia treści szybko i bez błędów. Z powodzeniem znajdziesz pracę w redakcji. Kierunek można zrealizować na studiach I stopnia i jak i studiach II stopnia.

Copywriting – studia związane z marketingiem i reklamą

Jeśli chciałbyś tworzyć treści angażujące, które jednocześnie pływają na wizerunek marki, możesz wybrać studia związane z marketingiem i reklamą. W Polsce dostępnych jest wiele kierunków, które koncentrują się na tych zagadnieniach. Wiedza, która może się okazać pomocna w zawodzie copywritera, obejmuje marketing, zachowania konsumentów, komunikację rynkową, czy podstawy psychologii reklamy. Dzięki temu nauczysz się pisać w sposób, który nakłoni klientów do skorzystania z usług. Także w dużej mierze przyczynisz się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. Możesz szukać pracy w korporacjach, mediach, agencjach reklamowych i mniejszych firmach, które chcą budować swój wizerunek.

Kariera copywritera – jak ją zbudować?

Jak już wiesz, nie potrzebujesz studiów, by zostać copywriterem. Jednak są one niezwykle pomocne, szczególnie jeśli starasz się o pracę w lokalizacji, gdzie występuje duża konkurencja.

  • Jeśli nie chcesz iść na studia, powinieneś skupić się na stworzeniu twojego portfolio. Jeśli nie jesteś w stanie zdobyć zleceń, to prowadź bloga. Możesz go używać, aby pochwalić się rekruterom.
  • Możesz spróbować pracy jako freelancer.
  • Swoje kwalifikacje potwierdzisz także kursami i szkoleniami dostępnymi w sieci.
  • Postaraj się także aktywnie prowadzić swój profil na LinkedInie.
  • Rozmawiaj o branży, udostępniaj swoje artykuły.
  • Czytaj także dużo książek i poradników na temat pisania angażujących treści. To poszerzy twoje horyzonty.
  • Staraj się także aktywnie śledzić branżę. Tak jak każda inna, również branża copywritingu stale ewoluuje. Jeśli obawiasz się, że sztuczna inteligencja może wygryźć cię z pracy, postaraj się z nią współpracować. Być może jej wykorzystanie pomoże ci pisać lepsze treści.

Musisz być cierpliwy i stale udoskonalać warsztat pisarski. Jeśli opanujesz sztukę pisania, wówczas brak studiów, nie będzie stanowić przeszkody w zdobyciu zatrudnienia.

Oceń artykuł
1/5 (1)