Wysokie bezrobocie panujące w Bytomiu, które w styczniu 2017 roku wyniosło aż 15,9 proc. sprawia, że Powiatowy Urząd Pracy ucieka się do niestandardowych rozwiązań, aby pomóc bezrobotnym znaleźć pracę. Ci ostatni muszą sobie uświadomić, że dobra aplikacja, wraz z CV może być dla nich biletem do kariery.

CV najważniejsze w poszukiwaniu pracy

Kardynalnym błędem, jaki popełnia wielu bezrobotnych podczas poszukiwania zatrudnienia, jest wysyłanie takich samych dokumentów aplikacyjnych do różnych pracodawców, na odmienne stanowiska pracy. Nie zmieniają kompletnie niczego w treści CV, co jest dużym błędem i może pogrzebać ich szansę na znalezienie odpowiedniego miejsca pracy. Ważne jest, aby CV było napisane odpowiednim, oficjalnym językiem, posiadało wszystkie niezbędne elementy i rzetelne informacje na temat kandydata, choć przedstawione w taki sposób, aby kreować jego pozytywny wizerunek, jako idealnego kandydata do zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie.

W CV należy wskazać, na jakie stanowisko aplikuje dana osoba. Jeśli jest to oferta pracy w Bytomiu wzięta z serwisu ogłoszeniowego, można w dokumentach aplikacyjnych powołać się na numer takiego anonsu. Ułatwia to rekruterom segregację CV, jeśli prowadzona jest równocześnie rekrutacja na kilka stanowisk w przedsiębiorstwie.

Kandydat, tworząc swoje CV, musi skupić się na takim przedstawieniu swojego wykształcenia, umiejętności dodatkowych, czy zainteresowań, aby były one jak najlepiej dopasowane do specyfiki potencjalnego miejsca pracy.

Wyróżniające się CV

Choć CV standardowo powinno być wydrukowane na białej kartce papieru, czarną, powszechnie znaną i wykorzystywaną czcionką, bez dodawania jakichkolwiek kolorów, na niektóre stanowiska pracy pożądane będzie urozmaicenie CV. Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu umożliwił to zarejestrowanym w nim bezrobotnym.

W październiku 2012 roku uruchomił bowiem specjalną kabinę, w której bezrobotni mogą przed kamerą nagrać w formie video swój życiorys. Osoby chcące skorzystać z takiej możliwości powinny dobrze przygotować się do nagrania, aby wypaść na nim jak najlepiej. Cały czas trzeba mieć na uwadze to, że oryginalne CV na pewno zwróci uwagę potencjalnych pracodawców i rekruterów, ale pracownik powinien zaprezentować się przed kamerą jako fachowiec w swojej dziedzinie, dobre zmotywowany do pracy. Wygląd, sposób wysławiania się i cała postawa mogą dużo powiedzieć pracodawcy – na pewno więcej niż zwykła kartka papieru z CV.

Nowa forma prezentacji ma na celu zwiększenie szans na zatrudnienie osób bezrobotnych, które dotychczas bezowocnie poszukiwały pracy w Bytomiu. Przygotowanie CV video w PUP w Bytomiu nie jest trudne, wystarczy postępować krok po kroku według wskazówek pojawiających się na ekranie.