Reklama

Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje przedłużony zasiłek?

Rząd umożliwił powrót do szkoły dzieciom uczęszczającym do klas 1-3. Jednak w związku z koronawirusem 25 maja w życie weszły przepisy przedłużające możliwość otrzymywania zasiłku opiekuńczego do 14 czerwca. Komu przysługuje dodatkowe świadczenie?

Mama bawiąca się z dzieckiem na dywanie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_99703803_mother-and-baby-play-with-toys-in-nursery.html

[News archiwalny]

Zasiłek opiekuńczy po 25 maja – dla kogo?

Lockdown i ciągle wprowadzane nowe obostrzenia sprawiły, ze zaczęliśmy się przyzwyczajać do rozregulowanego stylu życia. Wielu przedsiębiorców musiało zamknąć swoje biznesy, co doprowadziło do zwolnień. Ludzie, którzy zachowali pracę i tak żyją pełni obaw, dlatego starają się dbać o swoje miejsce pracy i dobrze wypełniać obowiązki. Jednak nie zawsze da się to połączyć z troska o życie rodzinne. Epidemia koronawirusa odcisnęła piętno nie tylko na przedsiębiorcach. Rodzice, którzy nie mogli posłać swoich dzieci do żłobków i szkół, musieli łączyć całodobową opiekę nad dzieckiem z pracą na pełen etat. Wznowienie zajęć w klasach 1-3 nie rozwiązało problemu wszystkich rodziców, dlatego dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można otrzymywać dłużej, niż zakładano. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może dostać każdy rodzic bądź opiekun prawny, który:

  • zajmuje się dzieckiem do 8. roku życia
  • jest objęty ubezpieczeniem chorobowym 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca

W związku z pandemią COVID-19 weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Od 25 maja rodzice lub opiekunowie prawni będą mogli pobierać zasiłek opiekuńczy przez następne tygodnie – do 14 czerwca. Warto wiedzieć, że o dodatkowy zasiłek będą mogli się ubiegać rodzice, którzy nie posłali dzieci do szkół mimo otwarcia niektórych placówek.

Sprawdź także: Zasiłek opiekuńczy w czasie epidemii koronawirusa

Wniosek o zasiłek opiekuńczy związany z koronawirusem – gdzie złożyć?

Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest złożenie wniosku w zakładzie pracy. Za pośrednictwem pracodawcy wniosek zostanie przesłany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tam odpowiednio rozpatrzony.

Sprawdź: Zakład Ubezpieczeń Społecznych i jego funkcje 

Zasiłek opiekuńczy po 25 maja – nowe przepisy

Wedle nowych przepisów, które weszły w życie 25 maja – dodatkowy zasiłek przysługuje rodzicom i opiekunom prawnym, którzy pracują:

  • przez okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.
  • jeśli, mimo otwarcia placówki, zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem, jednak nie dłużej niż do 14 czerwca 2020 r.
Oceń artykuł
4/5 (4)