Reklama

Wzór wniosku o dodatek solidarnościowy i warunki do spełnienia

Pandemia odcisnęła swoje piętno na każdym aspekcie życie – również na gospodarce i rynku pracy. W związku z licznymi bankructwami i utratą pracy przez wielu pracowników rząd wprowadził dodatkowe świadczenia, które miały pomóc obywatelom przetrwać trudny czas. Jednym z takich dodatków był bon solidarnościowy. Czym dokładnie był i w jaki sposób można było go otrzymać?

Wniosek o bon solidarnościowy
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_103603699_oszcz%C4%99dzanie-pieni%C4%99dzy-na-stabiln%C4%85-przysz%C5%82o%C5%9B%C4%87-polega-na-umieszczeniu-monety-na-drewnianym-biurku.html

[News archiwalny]

Wniosek o dodatek solidarnościowy można składać od 22 czerwca 2020 za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Jakie dane powinien zawierać wzór i dla kogo jest przeznaczone 1400 zł dodatku?

 

Wzór wniosku o dodatek solidarnościowy – co musi zawierać?

Wniosek o dodatek solidarnościowy składa się po zalogowaniu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Logowanie jest bardzo proste – wystarczy użyć profilu zaufanego i zarejestrować się na platformie. Jakie dane powinien zawierać poprawnie wypełniony wniosek EDS?

  • Twoje dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL lub numer dokumentu tożsamości)
  • dane pracodawcy, który rozwiązał z Tobą umowę po 15 marca (podanie numeru NIP powinno automatycznie wypełnić pozostałe pola)
  • potwierdzenie spełnienia warunków do otrzymania dodatku solidarnościowego
  • numer rachunku, na który ZUS będzie przelewał dodatek solidarnościowy
  • uzupełnienie kwoty pobranego zasiłku dla bezrobotnych bądź stypendium (można zostawić puste, jeśli się z nich nie korzystało)
  • inne informacje niezbędne do ustalenia prawa do dodatku solidarnościowego
  • zatwierdzenie za pomocą np. profilu zaufanego

Ważne! Aby otrzymać świadczenie jeszcze w czerwcu, należy wypełnić i wysłać wniosek jak najszybciej. Złożenie wniosku w lipcu oznacza otrzymanie dodatku tylko za lipiec i sierpień.

Dodatek solidarnościowy – dla kogo 1400 złotych z ZUS?

Aby otrzymać dodatek solidarnościowy, trzeba spełniać kilka podstawowych wymagań określonych w ustawie. Zasiłek z ZUS przysługuje wszystkim osobom, które:

  1. Odbywały stosunek pracy na podstawie umowy o pracę, a po 15 marca 2020 roku ich umowa została rozwiązana za wypowiedzeniem lub wygasła w sposób naturalny i nie została przedłużona.
  2. W 2020 roku przepracowały na etacie przynajmniej 60 dni i były objęte ubezpieczeniem społecznym.
  3. mieszkają na terytorium Polski i są obywatelami RP lub cudzoziemcami w rozumieniu artykułu 2 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19

Wniosek EDS w PUE ZUS – jak złożyć wniosek o 1400 zł dodatku?

Aby złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy, trzeba skorzystać z usług PUE ZUS, czyli Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Logowanie można przeprowadzić, używając Profilu Zaufanego – takiego samego jak podczas rozliczania PIT przez internet. Następnie wystarczy zarejestrować swój profil i wybrać pole “Usługi” oraz “Katalog usług”. Dalsze kroki dotyczą znalezienia i wypełnienia formularza EDS.

Sprawdź: PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych

Dodatek solidarnościowy a rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i L4

Zasiłek solidarnościowy nie przysługuje osobom, które po ustaniu stosunku pracy przebywają na zwolnieniu l4. Jednym z wymogów otrzymania dodatku jest brak tytułu do ubezpieczeń. Następnym budzącym wątpliwości aspektem jest rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron z byłym pracodawcą. Według ustawy zasiłek solidarnościowy przysługuje każdemu, kto utracił pracę w związku otrzymaniem wypowiedzenia albo wygaśnięcia dotychczasowego stosunku pracy. Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron oznacza brak możliwości ubiegania się o zasiłek solidarnościowy.

Oceń artykuł
3.7/5 (6)