Średnia krajowa w 2020 roku – brutto i netto

Dane dotyczące średnich zarobków Polaków są badane i publikowane przez GUS każdego miesiąca, kwartału i roku. Średnia krajowa netto rośnie z roku na rok. Jednak czy faktycznie przekłada się na zarobki większości osób w naszym kraju?

kilka stosów srebrnych monet ułożonych na biurku

Co to jest średnia krajowa?

Średnia krajowa to nic innego jak przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Główny Urząd Statystyczny publikuje dane dotyczące zarobków z podziałem na konkretny miesiąc, kwartał i cały rok. Od blisko 10 lat można zaobserwować stopniowe wzrastanie przeciętnych pensji. Jednak wiele osób twierdzi, że dane nie odzwierciedlają w pełni faktycznego poziomu życia obywateli.

W założeniu budżetu państwa prognozowane średnie zarobki w Polsce w 2020 roku mają wynosić 5227 złotych brutto. Co oznacza, że średnia krajowa netto to niecałe 3800 złotych. Jednak warto dodać, że dane są aktualizowane na bieżąco i dokładną kwotę poznamy dopiero po podsumowaniu rocznym.

Jak oblicza się średnią krajową?

Obliczeniami dotyczącymi przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej zajmuje się Główny Urząd Statystyczny. Specjaliści z urzędu sumują wynagrodzenie osobowe brutto, a następnie dzielą je przez przeciętną ilość pracowników zatrudnionych w tamtym okresie.

Ile wynosi średnia krajowa we wrześniu 2020 roku?

Jeżeli przyjrzeć się raportom z sektora przedsiębiorstw możemy zauważyć, że średnia krajowa we wrześniu 2020 jest wyjątkowo wysoka jak na kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa. Według danych opublikowanych przez GUS średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi ponad 5371 złotych brutto i jest o 5,6% wyższe niż rok temu. Jednak trzeba pamiętać, że we wrześniu wypłacone zostały premie kwartalne i dodatki jubileuszowe, co mogło zakrzywić rzeczywistość. 

średnia krajowa 2020 brutto netto

Z całą pewnością wiele przedsiębiorstw ucierpi w związku z epidemią COVID-19, dlatego warto poczekać na dane dotyczące najbliższych kilku miesięcy. Niestety w wielu przypadkach firmy decydują się na olbrzymie cięcia etatów i obniżki pensji, aby zminimalizować ponoszone straty.

Czy średnia krajowa odzwierciedla faktyczne zarobki?

Średnia krajowa netto i brutto to całkiem niezłe odwzorowanie stanu gospodarki. Można przypuszczać, że jeżeli średnie wynagrodzenie w danym sektorze było wyższe niż w ciągu poprzedzającego roku kalendarzowego, to konkretna gałąź gospodarki radziła sobie lepiej. Jednak warto pamiętać, że średnia nie do końca ukazuje, jak faktycznie radzą sobie przeciętni pracownicy. 

Na przeciętne zarobki w kraju składają się także pensje osób zarabiających bardzo duże pieniądze. Wystarczy zdać sobie sprawę, ilu osób otrzymujących najniższą krajową potrzeba, aby pokryć wynagrodzenie jednego dyrektora zatrudnionego w dużym przedsiębiorstwie.

Zobacz też: Najniższa krajowa w 2020 roku – brutto i netto

Raz na dwa lata GUS publikuje medianę zarobków w Polsce, która różni się od średniej i lepiej obrazuje sytuację ekonomiczną pracowników w kraju. Mediana wyznacza kwotę środkową. Co oznacza, że 50% pracowników w kraju zarabia mniej, a 50% więcej niż mediana wynagrodzenia. W porównaniu do średniej krajowej, kwota jest niższa o nawet 1000 złotych brutto w skali roku.

AKTUALIZACJA [26.01.2021 r.]:  Średnia krajowa 2020 w Polsce wynosiła 5411,45 zł brutto.

Oceń artykuł
4.3/5 (7)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora