Reklama

Trening mózgu – zadbaj o rozwój swojego centrum dowodzenia

W przeciwieństwie do reszty organów mózg rozwija się przez całe życie dorosłego człowieka. Trening mózgu to praktyka ułatwiająca rozwój w każdym wieku. Sprawdź, jaki plan treningowy ułożyć swojemu centrum dowodzenia.

makieta przekroju mózgu

Trening mózgu – czy warto?

Powszechnie uważa się, że ludzki organizm przestaje się rozwijać po 20-25 roku życia. Chodzi przede wszystkim o dojrzałość płciową oraz rozwinięcie narządów odpowiedzialnych za funkcjonowanie naszego organizmu. Istnieje jednak jeden wspaniały wyjątek, którym jest nasz mózg. W latach 90-tych udowodniono, że nasz naturalny komputer jest w stanie wytwarzać nowe komórki przez całe życie. Dlatego trening mózgu jest tak ważny.

Za pomocą kilku pożytecznych przyzwyczajeń można znacząco poprawić jego osiągi.

Ćwiczenia na pamięć

Pamięć człowieka zachowuje się podobnie do mięśni. Co to znaczy? Przede wszystkim obszary mózgu odpowiadające za zapamiętywanie mają tendencje do rozleniwiania się. Można to porównać do zwolnienia lekarskiego w domu. Człowiek, który leży cały dzień w łóżku, odpoczywa, ale nie wiąże się to ze wzrostem energii. Wręcz przeciwnie. Z czasem stajemy się bardziej ociężali, a wykonanie prostych czynności to nieustająca walka z “leniem”. 

Prokrastynacja. Jak się z tego wyleczyć?

Pamięć, która często przebywa na zwolnieniu, także staje się mniej aktywna. Kilka praktyk pozwoli utrzymywać ją w dobrej kondycji i gotowości do działania.

  • Gry typu memory, puzzle, aplikacje na telefon

Trening mózgu może być fajną zabawą. Gry typu memory polegają na zapamiętywaniu położenia obrazków i dobierania ich w pary. Jak sama nazwa wskazuje to idealne ćwiczenie na pamięć i ciekawy sposób na spędzanie wolnego wieczoru w domowym zaciszu. Co więcej, dzięki aplikacjom na telefon, gry tego typu można nosić ze sobą w kieszeni.

  • Zabawa w skojarzenia to świetny trening mózgu

Kalambury to doskonały pomysł na spędzenie czasu w gronie znajomych. Dodatkowo mózg obu stron biorących udział w zabawie pracuje na wysokich obrotach. Zarówno pokazujący, jak i odgadujący muszą wejść na wyżyny kreatywnego myślenia i przeszukiwać wszystkie zakamarki pamięci.

  • Gry planszowe typu “5 sekund” 

5 sekund to gra polegająca na błyskawicznym udzielaniu odpowiedzi. Pytania dotyczą właściwie wszystkich dziedzin, jakie tylko można sobie wyobrazić. Na każdą odpowiedź mamy dosłownie chwilę, przez co mózg pracuje na najwyższych obrotach, przeszukując zasoby wiedzy i wymyślając kreatywne odpowiedzi.

  • Nauka piosenek i wierszy

Nawet jeśli nie masz głosu Adele, możesz czerpać przyjemność z podśpiewywania pod prysznicem. To nic strasznego, kiedy nikt nie słyszy, a nauka tekstów na pamięć trenuje obszary mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie nowych rzeczy. Kto wie, może odkryjesz w sobie talent i zostaniesz nową gwiazdą estrady?

Ogólny trening mózgu – przykłady

Warto pamiętać, że mózg to nie tylko pamięć. To najbardziej skomplikowany narząd, którego działania w dalszym ciągu nie poznaliśmy w 100%. Jego rozwój oznacza pobudzanie wielu obszarów odpowiadających za logiczne myślenie, kreatywność i motorykę. Ogólny trening może być dobrą okazją do znalezienia nowego hobby i poprawy samooceny. Jak można trenować mózg?

  • Rozwiązywanie zagadek logicznych
  • Nauka języków obcych
  • Rozwiązywanie krzyżówek
  • Spotkania towarzyskie
  • Nowy sport
  • Poszukiwanie nowego hobby

 

Oceń artykuł
5/5 (3)