Reklama

NLP, czyli programowanie neurolingwistyczne – co to jest i na czym polega?

Programowanie neurolingwistyczne to zręczny sposób wpływania na zachowanie oraz myślenie innych ludzi. To również technika, która spotkała się z ogromną krytyką wśród środowiska medycznego. NLP jest świetnym modelem wykorzystywanym w biznesie lub w świecie reklamy. Sprawdź, co to jest i na czym polega.

Programowanie neurolingwistyczne - grafika przedstawiająca rękę ustawiającą tryby w głowie

Ludzki umysł wciąż stanowi zagadkę. Jednak nauka stale idzie do przodu, rozwija się, dając nam coraz to nowsze zagadnienia z zakresu funkcjonowania mózgu. Wiemy już, że ten organ odpowiada za niemal wszystkie procesy, jakie zachodzą w naszym ciele. Wpływa na nasze emocje, zdolność uczenia i zapamiętywania. Jednym z zaskakujących możliwości, jakie daje nam mózg, jest kwestia wpływania na zachowania innych osób.

NLP, programowanie neurolingwistyczne. Co to jest?

NLP, inaczej programowanie neurolingwistyczne, zostało stworzone przez Johna Grindera i Richarda Bandlera w latach 70. XX wieku. To zbiór różnych technik komunikacji, zachowań oraz metod pracy z wyobraźnią w celu stworzenia lub zmodyfikowania pewnych wzorców postrzegania i myślenia u ludzi, wpływa na procesy poznawcze. NLP to również połączenie kilku dziedzin nauki: psychiatrii, psychologii, neurologii, informatyki i lingwistyki.

NLP opiera się na układzie nerwowym człowieka i jego metodzie funkcjonowania, a także na sposobie porozumiewania się poprzez słowa i jasne przekazywanie własnych myśli. To także programowanie bazujące na wzorcach zachowań, które posiada każdy z nas.

NLP. Na czym polega?

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) uznaje zmianę własnych zachowań i odczuć po to, aby skrupulatnie wpłynąć na innych ludzi. Jest to technika, którą najczęściej stosuje się podczas szkoleń, w czasie kampanii wyborczych, negocjacji czy nawet w trakcie uwodzenia. Wykorzystuje ją również marketing.

Dzięki NLP, poprzez odpowiednio dobrane słowa i zachowanie, możemy wpłynąć na innych w taki sposób, aby postępowali zgodnie z naszą wolą. Jednocześnie oni sami muszą być pewni tego, że podjęta przez nich decyzja jest zgodna z ich własnymi przekonaniami.

Programowanie neurolingwistyczne. Techniki NLP

Metod NLP jest wiele, wśród nich wyróżnia się np. kotwiczenie. Jest to technika, która polega na łączeniu pożądanych emocji, myśli i uczuć z konkretnymi bodźcami, takimi jak dźwięk, obraz czy dotyk. Jest to świetny sposób wykorzystywany podczas rozmów o pracę lub ważnych spotkań z klientem. Na przykład, kiedy bardzo się stresujesz i ciężko jest ci się skoncentrować, możesz “zakotwiczyć” w swoim mózgu pewne skojarzenie, dzięki któremu będziesz mogła/mógł opanować swoje emocje. Może być to np. zapach swojej ulubionej perfumy, dotyk dłoni czy skrzyżowanie palców. Niektórym pomaga również obraz ich bliskiej osoby w myślach lub dźwięk w postaci muzyki odsłuchanej kilka minut wcześniej przed ważnym spotkaniem.

Neurolingwistyczne programowanie. Jakie ćwiczenia wykonywać?

Oprócz powyższej techniki, do innych metod programowania neurolingwistycznego należą:

  • Modelowanie – jest to próba poznania cudzych myśli i postępowań w celu ich przejęcia. W ten sposób, osoba stosująca technikę, może osiągnąć podobny sukces, co jednostka stanowiąca dla niej wzór.
  • Metafory – to opowieści, które przedstawiają pewne zagadnienia rzeczywistości w innym świetle. Absorbują uwagę odbiorcy, pozostawiając do zastanowienia morał, przesłanie, jakie chce się przekazać drugiej osobie.
  • Trans – to delikatny stan hipnozy, sposób na koncentrowanie uwagi odbiorcy na jego wewnętrznych przemyśleniach.
  • Linia Czasu – człowiek dzieli w swoim umyśle przestrzeń koncentrującą się na przeszłości i przyszłości. To sposób na dotarcie do osobistych zasobów pamięci, pozwala na manipulacje poczuciem czasu i w ten sposób wykorzystanie znanych emocji i doświadczeń.
  • Techniki leczenia fobii – dążą do eliminacji z życia jednostki lęku przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Wykorzystują podwójną dysocjację, co pomaga jednostce w nabraniu dystansu do lęków.
  • Przeramowanie – polega na zmianie postrzegania wypowiedzi, czy nadaniu innego sensu zachowaniu. Każdemu zjawisku można nadać inne znaczenie.
  • Switch pattern (tworzenie skojarzeń między sytuacją odbieraną negatywnie a sytuacją pozytywną). Pomaga w eliminacji niekorzystnych zachowań i reakcji.
  • Model Miltona – metoda idąca dalej niż trans, pomagająca jednostce poznać i zrozumieć swoje ukryte zasoby osobowości. Trans hipnotyczny wywoływany i utrzymywany jest za pomocą języka.

Programowanie neurolingwistyczne: kurs

Jeśli chcesz stosować technikę NLP w pracy, biznesie lub na innej płaszczyźnie, skorzystaj z kursów, które profesjonalnie cię do tego przygotują. Znajdziesz je np. na stronie udemy.com, betterflow.pl, a także na nlp.pl. Kursy neurolingwistyczne organizowane są w różnym trybie. Kursy skierowane są do osób, które chcą lepiej poznać swoją świadomość i nauczyć się wdrażać do swojego życia strategie ułatwiające pokonywanie problemów. Ceny kursów wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Poruszają m.in. zagadnienia z podstaw NLP, rozpoznawania stanów emocjonalnych, wywierania wpływu na postrzeganie własnej historii, czy zmiany przekonań.
Oprócz tego możesz także sama/sam bezpłatnie znaleźć wiele podstawowych informacji w internecie, w książkach czy różnych programach telewizyjnych. Polecamy lekturę autora Sue Knight’a pt. “NLP w biznesie. Techniki skutecznego przekonywania”.

Wady i zalety NLP

Programowanie neurolingwistyczne bazuje na tym, co kryje podświadomość człowieka. Dzięki czemu metody NLP mogą być stosowane w terapii zmieniającej jego przekonania i zachowania. To sposób na naukę radzenia sobie z problemami, przykrymi wspomnieniami i traumami. W życiu codziennym terapia NLP pomaga w budowaniu i utrzymywaniu relacji zarówno zawodowych, jak i koleżeńskich. NLP zarzuca się jednak wiele wad. Warto pamiętać, że są te techniki manipulacyjne, które stosowane są przede wszystkim w reklamie i marketingu. W wielu przypadkach wdrożenie NLP może się więc wydawać niemoralne. Krytyka NLP dotyczy wielu aspektów metody. Mimo szerokiego zastosowania technik NLP wiele osób poddaje wątpliwości skuteczność pojęcia. Środowiska naukowe wprost punktują braki edukacyjne z zakresu medycyny czy psychologii osób posługujących się metodą. Warto zatem samodzielnie spróbować zbadać skuteczność NLP i wypracować własną opinię na ten temat.

Oceń artykuł
4.4/5 (7)