Reklama

Jak się dowiedzieć, co chce robić w życiu? Jak odkryć swoje powołanie zawodowe?

Nie wiesz, co chcesz robić w życiu? Masz w głowie pełno znaków zapytania, które nie pozwalają ci podjąć jednej konkretnej decyzji? Jest na to sposób! Przygotowaliśmy dla ciebie kilka skutecznych wskazówek, które pomogą ci odnaleźć swoje powołanie i zacząć robić to, co sprawia ci przyjemność. 

co chce robić w życiu

Wielu z nas, nie wie, co chce w życiu robić. Co ciekawe problem ten dotyczy znacznie większej liczby młodych i starszych ludzki, niż mogłoby się wydawać. Szukamy czegoś, co da nam poczucie szczęścia, lecz nie do końca potrafimy sprecyzować, co to może być. Po drodze pojawia się także wiele wątpliwości natury bardziej przyziemnej – czy to, co chcę robić w życiu, pozwoli mi się utrzymać? Jak znaleźć swoje powołanie i przekłuć je na szczęście w życiu zawodowym? Jak określić to, co chcemy robić w swojej pracy, być może do końca życia? W wielu przypadkach odpowiedzi na te pytania nie będą jednoznaczne, a to, co chcesz w życiu robić, może zmieniać się jak w kalejdoskopie. Czy to coś złego? Oczywiście, że nie. Żyjemy w XXI wieku, w czasach możliwości i rozwoju. Każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: co chcę robić w życiu? A potem zacząć to robić.

Nie wiesz, co chcesz robić w życiu? To nic złego!

Wątpliwości na temat własnej kariery zawodowej mogą spotkać nas na każdym etapie życia, na przykład przed maturą i wyborem studiów, które teoretycznie mają zaważyć na naszej przyszłości, czy nawet wtedy, gdy mamy już za sobą kilka lat stażu pracy. Mnóstwo osób, które skończyły studia, również ma ten problem. Pamiętaj, że to nic złego. Każdy ma prawo szukać zajęcia, które będzie sprawiać mu przyjemność i wzmacniać mocne strony. Praca oprócz możliwości zarobku ma dawać nam choć trochę satysfakcji.

Istnieje przekonanie, że po studiach (najlepiej takich, po których jest dobra praca), rynek pracy będzie stał przed nami otworem, a pierwsza praca to miejsce, gdzie powinniśmy zostać na długi czas. Niestety, bardzo często tak nie jest. Niczego nie można przewidzieć, nawet tego, czy po tych kilku latach na uczelni nasze wcześniejsze zamiłowanie do wybranego przez siebie zawodu nagle zgaśnie i staniemy się pewni, że to nie jest nasza droga. Kiedy jednak dalej będziemy brnąć w zaparte, to w efekcie możemy doprowadzić się do wypalenia zawodowego, nerwicy czy ciężkiej depresji. Czy warto?

Sprawdź: Wypalenie zawodowe. Jak się z tego uwolnić?

Co, gdy nie wiesz, co chcesz w życiu robić?

Jeśli nie wiesz, co chcesz robić w życiu to wiedz, że problem ten dotyczy prawie każdego z nas. Ludzie, którzy od dzieciństwa wiedzą, co dokładnie chcą robić w przyszłości i dążą do celu, odnosząc po drodze małe i duże sukcesy, są wyjątkami. Nie jesteś więc sama/sam, a twoje wątpliwości są całkowicie normalne. Pamiętaj również, że każdy koniec to nowy początek! Nie bój się zaryzykować i próbować. Dzięki temu stajesz się mądrzejszy i bogatszy o nową wiedzę.

Zawsze można zmienić swój wybór i rozpocząć całkiem coś nowego, co będzie dawać ci szczęście i motywację do działania. Świat wciąż się zmienia i z prędkością światła zmierza do przodu. Bądź tak jak on!

Jak dowiedzieć się, co chce robić w życiu?

Jeśli nie wiesz, co chcesz robić w życiu, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Mamy nadzieję, że ci pomogą!

  • Eksperymentuj

Jeśli nie spróbujesz, to nigdy się nie dowiesz. Niektórzy wiecznie czekają, aż znajdą swoje powołanie i pomysł na siebie spadnie im z nieba. Niestety, najprawdopodobniej nigdy tak się nie stanie. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, próbować robić różne rzeczy i testować, czy sprawia nam to przyjemność. Jeśli zaczniesz w ten sposób eksperymentować, na Twojej drodze może pojawić się wiele ciekawych osób i różnych możliwości. Doświadczenia te sprawią, że zdobędziesz nowe umiejętności, a jeśli masz kompetencje, możesz decydować, gdzie wolisz pracować.

  • Działaj!

Nie zastanawiaj się długo czy warto, czy może innym razem, czy “to mi się opłaci”. Zacznij to po prostu robić, tylko szybko! Jeśli w głowie pojawia ci się jakaś myśl, nie gaś jej w zarodku, tylko prędko zacznij ją rozwijać i działaj. Wiele wykwalifikowanych psychologów powiada, że im szybciej zaczniemy wprowadzać w życie zmiany i nowe rzeczy, tym szybciej odniesiemy sukces.

  • Określ czas

Pamiętaj, że nic nie dzieje się od razu. Niekiedy należy poświęcić wiele godzin ćwiczeń, zanim odniesie się swój wymarzony efekt. Określ czas, w którym chcesz nauczyć się pewnej rzeczy i po prostu zacznij to robić. Poświęć się temu w stu procentach i daj sobie szansę. Jeśli w ustalonym czasie poczujesz, że jednak to nie jest to, zawsze możesz zacząć robić coś nowego, a zdobyta wcześniej wiedza i umiejętności nie pójdą na marne, a wręcz mogą ci się kiedyś przydać.

  • Zacznij próbować

Metodą prób i błędów możesz osiągnąć sukces. Jedyne co musisz zrobić, to postawić w tym kierunku swój pierwszy krok. Z każdej decyzji może “urodzić” się coś nowego, co finalnie naprowadzi Cię na Twoją upragnioną śnieżkę kariery. Warto spróbować swoich sił w danym zawodzie i dopiero wtedy decydować, czy zajęcie to jest dla Ciebie, czy może warto poszukać szczęścia w czymś innym. W końcu znajdziesz to, co sprawia Ci przyjemność.

Jak przygotować się do zmiany?

Jeśli nie wiesz, co chcesz robić w życiu, musisz być nastawiony na zmiany w każdej sytuacji i o każdej porze. Szukając wymarzonej pracy, możesz po drodze zaliczyć kilka przystanków, które nie będą tym docelowym, jednak musisz wiedzieć, że konieczny jest kolejny krok, aby pojechać dalej. Możesz stać w miejscu i użalać się nad swoim życiem lub możesz mieć samozaparcie do zmian, które pozwoli Ci rozpocząć inny kierunek studiów lub rozpocząć własny biznes.

Niektórzy mówią, że masz wiedzieć od razu, kim chcesz być i trzymać się tej myśli całe życie. Ten model już dawno odszedł w zapomnienie. Teraz możesz czerpać radość ze swojej pracy i na własną rękę znaleźć pracę, która zagwarantuje Ci dobre zarobki i poczucie spełnienia zawodowego.

Jednak, aby osiągnąć ten cel, trzeba się dobrze przygotować. Dla wielu osób przeszkodą są finanse. Warto więc chwilę wcześniej pomyśleć o zapewnieniu sobie płynności finansowej na czas zmiany. Dodatkowo nie warto stawiać na spontaniczność. Spróbuj znaleźć pomysł, zdobyć na jego temat wiedzę, przygotować się i określić czas zmiany. W ten sposób zniwelujesz stres związany ze zmianą.

Oceń artykuł
3.3/5 (12)