Reklama

Geniusz w pracy – jego obecność w firmie to błogosławieństwo, czy wręcz przeciwnie?

Geniusz w pracy i jego zachowanie potrafią odcisnąć piętno i znacząco wpłynąć na pracę całego zespołu w firmie. Teoretycznie jednostka wybitnie uzdolniona wprowadza nową jakość do działań przedsiębiorstwa. W praktyce zatrudnienie geniusza może przynieść więcej szkód niż można się spodziewać. Kim są geniusze i jak znieść ich zachowanie w pracy?

Geniusz w pracy -mężczyzna w okularach, symbolizujący geniusza
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_21648410_m%C5%82ody-cz%C5%82owiek-z-dym-z-fili%C5%BCank%C4%85-eksperymenty.html

Geniusz – kto to jest?

Każdy człowiek ma inne predyspozycje zawodowe i kompetencje, zarówno twarde, jak i miękkie. Większość zdolności mozemy nabyć na kursach, w szkole, czy opierając się na samorozwoju. Jednak istnieją tacy ludzie, którzy wyróżniają się na tle innych osób pewnym zestawem cech, czy wąskimi umiejętnościami w danej dziecinie. Jednoznaczne zdefiniowanie geniusza zawarte w kilku linijkach tekstu wydaje się rzeczą niemożliwą. Ponadprzeciętne zdolności intelektualne człowieka nie zawierają się wyłącznie w wynikach testów na iloraz inteligencji. Obszary ludzkiej inteligencji rozwijają się w różnym stopniu i na wiele sposobów, których nie da się zamknąć w ramach testu IQ. Nasz mózg jest niesamowicie skomplikowanym narzędziem. Na tyle skomplikowanym, że jego najbardziej rozwinięte obszary czekają w ukryciu przez wiele lat naszego życia. Inteligencja wyraża się w zdolnościach poznawczych, kreatywnym myśleniu, emocjach, pamięci liczbowej, wizualnej, wychodzeniu poza szablon i umiejętności dopasowania się do szablonu. 

Cechą, która łączy osoby o wyższym ilorazie inteligencji, jest umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy i przekucie wcześniejszych doświadczeń w korzyść dla siebie lub innych osób. Według wielu badaczy, tam, gdzie kończy się owa umiejętność, zaczyna się geniusz.

Jednostka genialna, wybitna, o ponadprzeciętnych zdolnościach nie musi umieć zastosować się do czegoś wymyślonego wcześniej. Geniusz kreuje nowe rozwiązania, a posiadana wiedza jest tylko podstawą, która pozwala na rozwinięcie skrzydeł jego kreatywności. W kilku prostych słowach – geniusz tworzy schematy, w których potrafią poruszać się osoby inteligentne

Geniusz w pracy – zachowanie i cechy charakteru

Rozpoznanie geniusza w pracy nie będzie prostym zadaniem. Inteligentny pracownik z doświadczeniem i dużą dawką kreatywnego myślenia też może osiągnąć niesamowite wyniki. Jednak raz na jakiś czas trafiają się pracownicy, których sposób myślenia wykracza poza wszelkie schematy, a ich pomysły potrafią odmienić nie tylko zespół w firmie, ale i trendy panujące w całej branży. 

Można przypuszczać, że wybitny pracownik nie będzie najlepszym kompanem do wyjścia na piątkową integrację lub pogaduch przy porannej kawie. Ich zachowania mogą być niezrozumiałe dla przeciętnego pracownika, a cechy charakteru sugerować typ osobowości pasujący do introwertyka, który nie do końca rozumie innych ludzi. 

Wiele zależy od chęci zrozumienia geniusza w pracy. Dzięki odpowiedniemu podejściu możemy się wiele nauczyć.

Jakim pracownikiem jest geniusz?

Wbrew pozorom geniusz w pracy może mieć więcej problemów niż przeciętni pracownicy. Ich pomysły mogą spotykać się z niechęcią i niezrozumieniem. Dla geniusza rozwój na stanowisku i obowiązki w firmie mogą wydawać się nudne i pozbawione sensu. Dlatego taka osoba dosyć często zmienia pracę i nie buduje zbyt silnej sieci kontaktów. 

Kolejnym problemem jest podejście pracowników do obecności geniusza w grupie. Na pewno część z nich będzie czerpało pełnymi garściami, uzupełniając wiadomości, poznając nowe sposoby rozwiązywania problemów i inspirując się pomysłami geniusza. Jednak w grupie pracowników można spodziewać się też innych zachowań. Część osób pracujących z geniuszem będzie czuła się gorsza, niezdolna do wyników osiąganych przez niego i przytłoczona jego obecnością.

Sprawdź też: Jakim jesteś człowiekiem? Sprawdź swój typ osobowości

Czy test inteligencji wyznacza szanse na sukces?

Umiejętności intelektualne człowieka to coś bardzo skomplikowanego. Definicje geniusza, inteligencji i jej ilorazu zmieniają się w zależności od podejścia badaczy i kontekstu przeprowadzanych badań. Najważniejszym elementem drogi do sukcesu jest nasz upór, zdawanie sobie sprawy z własnych słabości i nadrabianie niższych zdolności ciężką pracą, zdobywaniem wiedzy i rozwijaniem swojego mózgu. Test na iloraz inteligencji jest tylko testem, który daje pewne wskazówki, jednak nie definiuje nas jednoznacznie.

Pamiętaj, że Rowan Atkinson grający niegdyś Jasia Fasolę ma 178 IQ – 16 więcej niż Albert Einstein. Wspomnieni panowie powinni patrzeć z góry na Steve’a Jobsa, któremu IQ o wartości 86 nie przeszkodziło w prowadzeniu na szczyt, jednej z największych firm technologicznych w historii i wyznaczania kierunku rozwoju nowych technologii.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)