Reklama

Entuzjazm, czyli jak odkryć w sobie zapał do pracy

Entuzjazm w pracy to poczucie celu i przekonanie, że to, co robimy, ma sens. Bez niego bardzo ciężko jest nam odnaleźć motywację i chęć do działania. Co nas motywuje do pracy? Jak pobudzić swój entuzjazm, gdy tracimy zaangażowanie do pracy?

Entuzjazm - entuzjastyczny pracownik skacze z radości na niebieskim tle

Pracodawcy chcieliby wskrzesić młodzieńczy entuzjazm do pracy u wszystkich swoich pracowników. Wiąże się to ze wzrostem wydajności personelu, lepszą atmosferą pracy, a także wynikami rosnącymi w galopującym tempie. W końcu entuzjazm przyczynia się do większego zaangażowania w powierzone obowiązki oraz do dokładności. Sprawia, że nowe zadania są synonimem nowych możliwości, a nie kary. Jak odpowiednio podejść do pewnych kwestii, aby odczuwać radość z pracy? I czy entuzjazm w pracy jest w ogóle możliwy?

Entuzjazm – co to?

Entuzjazm to stan, w którym wykazujemy pełne zaangażowanie w np. powierzone nam zadanie. Jesteśmy w pełni zmotywowani do swojej pracy i z ochotą podchodzimy do nowych i niekiedy bardziej wymagających obowiązków.

Definicję entuzjazmu znajdziemy w Słowniku Języka Polskiego PWN. Mówi ona, że entuzjazm to:

stan emocjonalnego zaangażowania w coś

Możemy także odnaleźć jeszcze jedną definicję entuzjazmu pochodzącą z Wielkiego Słownika Języka Polskiego:

Entuzjazm — stan psychiczny osoby, która ma wielką chęć robienia czegoś lub uczestniczenia w czymś.

Entuzjazm to cecha, o którą zabiegają wszyscy pracodawcy. Są oni świadomi tego, że jeśli pracownik jest zadowolony ze swojej pracy i chętnie wykonuje swoje zadania, to jego wyniki mogą przełożyć się na sukces całej firmy.

Entuzjazm – jaki ma wpływ na naszą pracę?

Osoba entuzjastyczna przyciąga do siebie innych ludzi i o wiele łatwiej wchodzi w interakcje. W związku z tym, jeśli pracuje ona w branży handlowej lub marketingowej, może szybciej przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów. Ponadto zaangażowanie w pracy ma wpływ na wiele pozytywnych czynników, które mogą zostać później bardzo dobrze wynagrodzone.

Niestety, z biegiem czasu entuzjazm i zaangażowanie może ulec zmianie i stopniowo gasnąć. Dzieje się tak wtedy, kiedy zbiór pewnych czynników zewnętrznych przestaje wpływać na naszą motywację i chęć do pracy. Pozostaje tylko świadomość, że jeśli nie będziemy pracować, nie będziemy mieć pieniędzy. Więc jedynym naszym impulsem do działania jest wynagrodzenie.

Dochodzi do momentu kiedy zapał młodych ludzi, nazywany entuzjazmem, powoli znika a oni sami nie są już tak zaangażowani w pracę jak kiedyś. Brzmi znajomo? Wielu pracowników boryka się z faktem, że dotychczasowa praca nie wzbudza już w nich zbytniego entuzjazmu, a wręcz zauważają, że wręcz zabija ich kreatywność. Jak podejść do tematu entuzjazmu w pracy, aby nie zwariować?

Co wpływa na entuzjazm w pracy?

Na entuzjazm w pracy ma wpływ wiele czynników. Są to na przykład:

  • możliwość rozwoju
  • atmosfera w pracy
  • misja i wizja firmy oraz danego projektu
  • nowe, ciekawe zadania
  • jasno określony cel
  • odpowiednie wprowadzanie zmian
  • konkretny podział obowiązków
  • atrakcyjne wynagrodzenie
  • oraz… szef!

Jeśli firma nie gwarantuje pracownikowi możliwości rozwoju, uczestnictwa w szkoleniach czy kursach dokształcających, pracownik czuje, że stoi w miejscu i nabiera świadomości, że nic więcej się już nie nauczy. Jest to bolesne szczególnie dla osoby ambitnej, chętnej podnoszenia swoich kwalifikacji i odnoszenia sukcesów zawodowych. Jeśli firma nie jest w stanie jej tego umożliwić, może bardzo szybko przenieść się do innej. Ogromne znaczenie ma również dobra atmosfera w pracy, gdzie nie ma żadnego “wyścigu szczurów” i wszyscy pracują w zgodzie i ogólnym porozumieniu, jak również misja i wizja firmy zbliżona do wartości danego pracownika, jasno określony cel pracy i świadomość, po co ją wykonujemy, brak jakichkolwiek niedomówień wśród współpracowników, a także zmiany, które wprowadzane są stopniowo i na korzyść pracownika.

Co więcej, jeśli pracodawca chce, aby jego pracownicy mieli zasoby entuzjazmu, które wystarczą im na cały okres pracy to musi zastanowić się nad dobrym employer brandingiem, w którym to on odgrywa główną rolę.

Entuzjazm – jak go pobudzić?

Jeśli brak nam motywacji do pracy, czujemy znużenie i ogólną niechęć, możemy zastosować kilka sposobów na samodzielne pobudzenie swojego entuzjazmu. Wśród nich są na przykład:

  • Korzystanie z wszelkiej okazji do samorozwoju

Każde nowe zadanie może być dla nas wyzwaniem i możliwością wzbogacenia swojej wiedzy. Jeśli widzisz, że pojawia się możliwość zrobienia czegoś nowego czy podsunięcia pomysłu swojemu pracodawcy na temat np. prowadzenia danego projektu, nie bój się postawić swój pierwszy krok i zacząć działać.

  • Jasne określanie swojego celu

Nawet wtedy, gdy twoja praca wydaje się być rutyną. Wyznaczenie celów jest bardzo istotne w przypadku pobudzenia swojego entuzjazmu. Do każdego zadania postaraj się podejść jak do “misji”, bądź bardziej świadom tego, co robisz i po co to robisz. Postaraj się znaleźć w tym pozytywne aspekty i nie skupiaj się wyłącznie na negatywach.

  • Rozmawianie ze swoimi współpracownikami

Jeśli potrzebujesz motywacji do działania, porozmawiaj z osobami z pracy, które być może pomogą ci ją pobudzić. Każdy z nas ma swoje metody, które pomagają mu pozytywnie nastawić się do swoich obowiązków. Jeśli potrzebujesz wsparcia i pomocnej dłoni, nie obawiaj się o nią poprosić.

Co zrobić gdy nic nie działa?

Czasami nowe osoby, które dopiero rozpoczęły pracę, są tak pełne entuzjazmu, że dla wielu z nas jest to nie do przełknięcia. Jednak warto na chwilę schować zgorzknienie do kieszeni i przypomnieć sobie własny entuzjazm, który towarzyszył nam w pierwszy dniach nowej, wymarzonej pracy. Jeśli jednak jej entuzjazm nie zacznie po pewnym czasie działać na Ciebie zaraźliwie, warto się zastanowić, gdzie tkwi źródło problemu. Może się okazać, że entuzjazmowi w tej konkretnej pracy musimy powiedzieć „do widzenia” i poszukać nowych wyzwań zawodowych.

Być może to właśnie ten moment, w którym Twoja obecna firma nie jest w stanie sprostać Twoim nowym wymaganiom, które przecież zmieniają się wraz z upływem czasu i rosnącym doświadczeniem zawodowym.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)