Reklama

Wniosek o urlop bezpłatny – jak napisać? Pobierz wzór w formacie PDF

Urlop bezpłatny należy się każdej osobie, która zatrudniona jest na umowę o pracę. Warunkiem jest złożenie odpowiednio przygotowanego wniosku, na podstawie którego pracodawca może go udzielić. Sprawdź, jak go napisać.

Wniosek o urlop bezpłatny - notes i dwa długopisy na stole

Urlop bezpłatny to jeden z rodzajów urlopów, jakie przysługują pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę. Przydaje się w sytuacjach, gdy pracownik wykorzystał już cały urlop wypoczynkowy, a potrzebuje paru dni wolnego. W czasie urlopu bezpłatnego dochodzi do zawieszenia pracy. To oznacza, że pracodawca nie uiszcza składek w okresie urlopu, a zatrudniony traci prawa do określonych świadczeń.

Wniosek o urlop bezpłatny – wzór

Poniżej zamieszczamy wzór podania o urlop bezpłatny, który może posłużyć Ci jako przykład do stworzenia własnego dokumentu. Pamiętaj, aby na górnym, prawym rogu zawsze wpisać dokładną datę dokumentu i miejscowość, w której została podpisana. Tuż pod tym wypisz dane swojego pracodawcy (nazwa i adres firmy), a po lewej stronie dane osoby ubiegającej się o urlop bezpłatny (pracownika). W całym dokumencie powinna być taka sama czcionka, a tytuł podania odpowiednio wypośrodkowany i pogrubiony. Poniżej zamieść treść, opierając się na Art. 174 § 1 Kodeksu Pracy i wpisz datę swojego urlopu bezpłatnego.

Charakterystyka urlopu bezpłatnego

O zasadach przyznawania urlopu bezpłatnego mówi nam art. 174 § 1 Kodeksu Pracy:

„Udzielanie urlopu bezpłatnego

  1. § Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.
  2. § Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
  3. § Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.
  4. § Przepisów § 2 i 3 nie stosuje się w przypadkach uregulowanych odmiennie przepisami szczególnymi.”

Jak napisać wniosek o urlop bezpłatny?

Do wniosku nie musisz dodawać uzasadnienia. Jednak jeśli chcesz, możesz śmiało to zrobić. Z racji tego, iż udzielenie urlopu bezpłatnego nie należy do obowiązków pracodawcy, takie zachowanie może wpłynąć na Twoją korzyść.

Uzasadnienie rozpocznij poniższym zdaniem:

“Swój wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego uzasadniam tym, że …”.

Nie zapomnij o podstawie prawnej Art. 174 § 1 k. p.  o której należy wspomnieć na początku lub na końcu wniosku o urlop bezpłatny, a także o podpisie dokumentu przez Ciebie i Twojego pracodawcę.

Udzielenie bezpłatnego urlopu

Częstym motywem filmów jest wysyłanie pracowników na bezpłatny urlop. Tymczasem pracodawca nie może tego dokonać. Przymusowy urlop bezpłatny nie jest zgodny z prawem. Do tego rodzaju wolnego może dojść jedynie na wniosek pracownika. Ponadto ważnym aspektem jest to, że pracownik, sporządzając taki wniosek, nie musi argumentować swojej woli. Pracodawca nie może natomiast wymagać podania przyczyny urlopu bezpłatnego. Jak wyjaśnia wyżej przytoczony przepis, w przypadku przedłużającej się nieobecności (powyżej 3 miesięcy) pracodawca może ściągnąć pracownika z urlopu bezpłatnego. 

Co więcej, choć o urlopie bezpłatnym pracownicy zaczynają myśleć w momencie wykorzystania urlopu wypoczynkowego, tak naprawdę nie jest to warunek konieczny. Pracownik, który posiada jeszcze dni urlopowe do wybrania, także może skorzystać z urlopu bezpłatnego. 

WNIOSEK O URLOP BEZPŁATNY – DARMOWY WZÓR DO POBRANIA

…………………………….
(data, miejscowość)

…………………………….
…………………………….
…………………………….
(dane pracownika)

…………………………….
…………………………….
…………………………….
(dane pracodawcy)

WNIOSEK O URLOP BEZPŁATNY

Na podstawie art. 174 § Kodeksu Pracy proszę o udzielenie mi bezpłatnego urlopu w okresie od dnia …………………………… rok do …………………………… rok.

…………………………….
(podpis pracownika)

…………………………….
(podpis pracodawcy)

Wniosek o urlop bezpłatny dla nauczyciela

W przypadku stanowiska nauczycielskiego w pełnym wymiarze godzin zgodnie z Art. 68 Karty Nauczyciela, który brzmi:

„Ulgi i świadczenia związane z kształceniem:

  1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przysługuje urlop płatny dla dalszego kształcenia się oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.
  2. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady udzielania urlopów, ulg i świadczeń, o których mowa w ust. 1, oraz organy uprawnione do ich udzielania, uwzględniając w szczególności:
  • płatne urlopy szkoleniowe dla nauczycieli odbywających studia wyższe oraz kształcących się w zakładach kształcenia nauczycieli;
  • udzielanie przez organy prowadzące szkoły i dyrektorów szkół pomocy nauczycielom kształcącym się;
  • udzielanie nauczycielom kształcącym się poza miejscem zamieszkania świadczeń związanych z przejazdami, zakwaterowaniem i wyżywieniem.”

Również istnieje prawo do urlopu bezpłatnego. Dokument należy złożyć do dyrektora swojej placówki. Zapoznaj się z poniższym przykładem:

wniosek o urlop bezpłatny dla nauczyciela – DARMOWY DO POBRANIA

…………………………….
(data, miejscowość)

…………………………….
…………………………….
…………………………….
(dane pracownika)

…………………………….
…………………………….
…………………………….
(dane pracodawcy)

WNIOSEK O URLOP BEZPŁATNY

Na podstawie Art. 68 § ust. 1 z dn. 26 stycznia 1984 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr
97 poz. 674 z późn. zm.) zwracam się z prośbą o udzielenie urlopu bezpłatnego od dnia
……………………………rok do dnia ……………………………rok. Uzasadnienie:
……………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………….

…………………………….
(podpis pracownika)

…………………………….
(podpis pracodawcy)


Ile trwa urlop bezpłatny? 

Wymiar urlopu bezpłatnego nie został określony w przepisach prawa. Sugerując się wyżej przytoczonym przepisem, wiemy, że urlop bezpłatny może trwać 3 miesiące, a dopiero po tym czasie pracodawca, mając na uwadze ważne przyczyny, może wezwać pracownika z powrotem do świadczenia pracy.

Konsekwencje urlopu bezpłatnego

Niestety pracownik, który chce skorzystać z urlopu, musi liczyć się z konsekwencjami. Przede wszystkim w okresie urlopu zatrudniony traci świadczenia pracownicze. Pracownik ma przerwę w ubezpieczeniu chorobowym, ponieważ pracodawca nie wypłaca mu ani wynagrodzenia, ani nie opłaca składek ZUS. Przez co pracownik nie ma prawa do:

W przypadku krótkiego urlopu bezpłatnego pracownik nie jest jeszcze w złej sytuacji, ponieważ przez 30 dni ma prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Po tym czasie jednym z niewielu wyjść na uzyskanie prawa do świadczeń jest zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny.

Czy można zrezygnować z urlopu bezpłatnego? 

Jeśli pracownik uzyskał urlop bezpłatny, lecz chce z niego zrezygnować, to musi o tym poinformować pracodawcę. Tylko decyzja obu stron może przerwać urlop bezpłatny. Jeśli strony nie uzyskają porozumienia w tym temacie, to urlop bezpłatny obowiązuje w dniach wskazanych we wniosku. 

Urlop bezpłatny a staż pracy

Jedną z najdotkliwszych konsekwencji urlopu bezpłatnego jest fakt, że okres jego trwania nie wlicza się do stażu pracy. W konsekwencji zatrudniony może w przyszłości nie uzyskać uprawnień pracowniczych u dotychczasowego pracodawcy wymagających określonego stażu pracy, np. dłuższego urlopu wypoczynkowego. Jeśli urlop bezpłatny został nadany pracownikowi na mocy porozumienia pracodawców w celu świadczenia pracy w innej firmie, wówczas okres urlopu bezpłatnego wlicza się do stażu pracy. 

Praca na urlopie bezpłatnym

Pracownik ma prawo wziąć urlop bezpłatny z dowolnego powodu. Jak już wyżej wspomniano, nie musi się tłumaczyć ze swojej decyzji. Może zatem wziąć bezpłatne wolne w celu wykonywania pracy w innej firmie. 

Odmowa udzielenia bezpłatnego urlopu

Niestety pracodawca wcale nie musi udzielić urlopu bezpłatnego. Podobnie jak pracownik z powodem urlopu, szef nie jest zobowiązany do podania przyczyny odmowy. Choć nie musi jej wskazywać, to za przeciwwskazanie nie może uznać tego, że pracownik ma do wykorzystania jeszcze urlop wypoczynkowy.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)